Reklama

Ekoregulatory do kominków z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym przeszły na przestrzeni ostatnich lat ogromną ewolucję, od nieustannie brudzących szybę „kotłowni salonowych” (jak często były określane), do ekologicznych palenisk zapewniających oprócz funkcji ogrzewania instalacji wodnej – piękną wizję ognia w trakcie całego procesu palenia.
Ekoregulatory do kominków z płaszczem wodnym
RT-08GX Hybrid

W znacznym stopniu przyczyniła się do tego większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz coraz ostrzejsze wymogi certyfikacyjne związane z Ekoprojektem. Nie bez znaczenia jest tutaj duża wiedza firm zajmujących się sprzedażą i montażem kominków, ponieważ to wybór właściwego wkładu pod kątem funkcjonującej w budynku instalacji jest najważniejszym punktem zapewnienia zarówno czystego spalania drewna, jak i odpowiedniej pracy układu grzewczego. Sam układ grzewczy i jego budowa ma tutaj również kluczowe znaczenie.Wiąże się to ze szczególną specyfiką samych palenisk kominkowych, gdzie dochodzi do bardzo szybkiego i gwałtownego przyrostu temperatury, która powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie, dlatego też najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie w instalacji jak największego bufora ciepła. 

>>> Czytaj więcej: Oszczędzaj drewno z elektroniką Tatarek!

W tym miejscu dochodzimy do „mózgu” całej instalacji, a mianowicie elektronicznego regulatora temperatury. Zadaniem tego typu regulatorów jest przede wszystkim ścisła kontrola procesu spalania, jak również połączenie paleniska z instalacją grzewczą i połączenie ich tak, by korzystanie z niej było przede wszystkim bezpieczne, ekologiczne i komfortowe dla użytkownika.

Firma TATAREK jest w tym temacie jednym z pionierów na rynku. Obecnie w ofercie firmy obecne są dwa zasadnicze opracowania, dedykowane typowo pod obsługę kominków z płaszczem wodnym lub z nasadą wodną, przeznaczone do instalacji wyposażonych w bufory ciepła. 

 

Model RT-08 G BUFOR

 

To pierwsza tego typu konstrukcja, jaka zaistniała na rynku już ponad 10 lat temu i do dzisiaj stanowi jeden z najskuteczniejszych regulatorów do kominków i pieców współpracujących z buforami ciepła. Pozwala dodatkowo na obsługę zasobnika CWU, który może być zasilany z bufora ciepła bądź bezpośrednio z płaszcza wodnego. Minusem tego modelu regulatora może się wydawać zastosowanie czujnika wody mierzącego jej temperaturę w płaszczu, jako głównego czujnika obsługującego palenisko. Przy właściwej budowie instalacji i odpowiednim zakresie temperatury pracy wkładu możliwe jest spełnienie najbardziej rygorystycznych norm czystości spalania. Pierwsze wkłady wykonane w tej technologii bez problemu przeszły badania certyfikacyjne pod kątem najnowszych norm czystości i zostały jako zestaw dopuszczone do sprzedaży na rynkach zachodnich – co jest sporym sukcesem, biorąc pod uwagę wymagania certyfikacyjne stosowane w Europie Zachodniej. 

 

Model RT-08 GX HYBRID 

 

Regulator ten jest bardziej zaawansowanym rozwinięciem modelu G BUFOR i został przygotowany pod obsługę najnowszych konstrukcji kominków z płaszczem wodnym bądź też palenisk współpracujących z nasadami wodnymi. W tym modelu głównym czujnikiem odpowiedzialnym za regulację pracy paleniska jest czujnik spalin (termopara). Pozwala on na całkowią optymalizację procesu spalania w komorze kominka w trzech wybranych wariantach mocy paleniska. Dodatkowo dzięki zastosowaniu trzech czujników temperatury wody zapewnia bardzo wydaje ładowanie zbiornika buforowego i przekaznie ciepła z bufora do instalacji C.O. Istnieje możliwość bezpośredniej współpracy z Laddomatem, czyli zestawem pompowym zapewniającym optymalne ładowanie bufra ciepła. Temperatura spalania utrzymana jest na stałym poziomie (MINI, MIDI, MAX). Model ten pozwala na obsługę palenisk zduńskich z nasadą wodną, gdzie są wydzielone kanały spalinowe na zasilenie nasady, bądź kształtek akumulacyjnych. W tego typu układach, przy zastosowaniu serwomechanizmu do napędu klapy spalinowej, możliwe jest automatyczne połączenie pracy dwóch systemów, czyli wodnego i akumulacyjnego. Można wpiąć do tego modelu czujnik drzwiczek oraz podłączyć dedykowany czujnik CO (pozwalający na przekazanie sygnału zwrotnego w momencie wykrycia podwyższonego stężenia CO w pomieszczeniu). Po wystąpieniu takiego alarmu, regulator podejmuje również działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa: otwiera całkowicie dolot powietrza do komory spalania, kieruje je na tzw. „skrót kominowy”, czyli bezpośrednio do przewodu kominowego.

 

Szeroka funkcjonalność opisanych regulatorów pozwala na dobór optymalnej wersji programowej pod konkretny układ grzewczy i pozwala jego użytkownikowi cieszyć się w pełni automatyczną obsługą, dając jednocześnie wizję pięknego, domowego ognia. 

                                                                                                                      

Michał Działowski

 

 

 

Tatarek sp. z o.o.
50-559 Wrocław, ul. Świeradowska 75 
tel. 71 373 14 88 
[email protected]

www.tatarek.com.pl

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama