Reklama

Oszczędzaj drewno z elektroniką Tatarek!

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima i sezon grzewczy. Mimo rosnących cen, ludzie wykupują i magazynują drewno na zimę. Wygląda na to, że czasy taniego drewna się skończyły. W niektórych częściach naszego kraju toczy się prawdziwa walka o ten surowiec.
Oszczędzaj drewno z elektroniką Tatarek!
Oszczędzaj drewno z elektroniką Tatarek!

Wiedzą o tym już zatwardziali użytkownicy kominków, że wraz ze zmniejszeniem wilgotności drewna wzrasta jego kaloryczność oraz jakość jego spalania. Aby móc efektywnie wykorzystać drewno kominkowe i opałowe, należy więc zaopatrywać się w nie co najmniej z dwuletnim wyprzedzeniem lub wybrać droższe drewno sezonowane. A to niestety nie zawsze, w obecnym czasie jest możliwe. 
Na tą chwilę ceny wszystkich gatunków drewna opałowego podskoczyły o minimum 50 procent w porównaniu do poprzedniego roku, także tym ważniejsze staje się oszczędne jego spalanie.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: PRODUKTY I NOWOŚCI KOMINKOWE

Jakość drewna, odpowiedni ciąg kominowy ale również optymalne doprowadzenie powietrza do kominka ma decydujące znaczenie na każdym etapie efektywnego i przyjaznego dla środowiska spalania. A ponieważ sterowanie kominka w większości przypadków odbywa się ręcznie, jednym z najczęstszych błędów użytkownika jest nieprawidłowo wyregulowany dopływ powietrza. Zbyt mała ilość powietrza prowadzi do braku tlenu, a tym samym do niepełnego spalania, zbyt duża ilość powietrza może bardzo podnieść temperaturę w komorze spalania i szybko pozbyć się drogocennego dziś drewna. Każdy z tych błędów obsługi zmniejsza wydajność kominka i prowadzi do zwiększonej emisji. Dlatego, aby wyeliminować błędy użytkownika zalecamy stosowanie elektronicznych optymalizatorów spalania.

Automatyczna regulacja to wzajemna kompatybilność pomiędzy ilością drewna, temperaturą w komorze spalania i dopływem powietrza, zgodna z aktualną fazą spalania. Zastosowanie takiego rozwiązania zwiększa wydajność kominka i chroni środowisko. Jednocześnie zmniejsza zużycie paliwa nawet do 30% w skali roku. Szczególnie przy wykorzystywaniu kominka jako dodatkowego urządzenia grzewczego, może to zauważalnie odciążyć domowy budżet. Ponadto inteligentny system nie tylko eliminuje potrzebę wielokrotnego ręcznego regulowania dopływu powietrza. Sygnalizuje również, kiedy należy dodać paliwa i wyświetla wiele innych informacji o procesie spalania. Sterowanie spalaniem można wygodnie śledzić i korygować, dzięki czytelnemu opisowi przebiegu procesu spalania na wyświetlaczu. Możesz więc w pełni cieszyć się spokojnym i bezpiecznym wieczorem przy kominku w asyście elektronicznego strażnika ognia.

Piecyk z kontrolą spalania Tatarek
Piecyk z kontrolą spalania Tatarek

Większości użytkowników wydaje się, że przy klasycznym kominku żadne sterowanie nie jest potrzebne. Jednak zastosowanie sterownika – do tego systemu preferowany jest model RT-08 OM GRAFIK - daje ogromne korzyści, o czym użytkownik przekonuje się bardzo szybko. Przede wszystkim otrzymuje niesamowity komfort użytkowania. Po rozpaleniu i wyborze programu mocy – nie ingeruje już zupełnie w proces palenia. Po przejściu fazy rozpalania sterownik przechodzi do fazy palenia właściwego, gdzie utrzymuje wybrany wcześniej poziom mocy (temperatury) – dzięki czemu do pomieszczenia dociera ciepło o stałej temperaturze. Nie przegrzewa się w ten sposób pomieszczeń, a jednocześnie ma to swoje przełożenie również na ilość zużytego opału. Po przejściu palenia właściwego, sterownik przechodzi do fazy żaru i stara się jak najdłużej utrzymać temperaturę – jednocześnie informując użytkownika o konieczności dołożenia opału.

Jednak to nie jedyne korzyści z zastosowania sterownika, ponieważ oprócz komfortu obsługi kominka i oszczędności na opale, użytkownik otrzymuje jeszcze pełne bezpieczeństwo pracy tego typu paleniska. Sterownik posiada szereg funkcji zabezpieczających pracę zarówno paleniska jak i instalacji grzewczej, a każda sytuacja alarmowa (oprócz oczywiście powiadomienia dźwiękowego użytkownika) powoduje uruchomienie odpowiednich algorytmów zabezpieczających, co ma na celu bezpośrednią eliminację zagrożenia (zabezpieczenie przed czadem, przed przegrzaniem układu, itp.). Oprócz tego dzięki płynnej regulacji pracy przepustnicy doprowadzającej powietrze do spalania – palenisko pracuje w bardzo „łagodny” sposób, bez gwałtownych skoków temperatury, co z kolei przekłada się na wydłużenie żywotności kominka i jego wieloletnią, bezawaryjną pracę. Dodatkowo do sterownika można podpiąć czujnik otwarcia drzwiczek, który pozwala na poszerzenie jego funkcjonalności o obsługę dodatkowych urządzeń zewnętrznych, jak np. generatora ciągu lub wentylatora rozprowadzającego ciepło.

Firma Tatarek Sp. z o.o. zaleca stosowanie elektronicznej kontroli spalania. Pozwala to na automatyczną i wygodną kontrolę procesu spalania – z wszystkimi korzyściami dla środowiska i własnego portfela. Cieszmy się ciepłem z kominka przez dłuższy czas przy mniejszym zużyciu drewna!


 


Oceń

Reklama
Reklama