Reklama

1000 zł dopłaty do drewna, 3000 zł do pelletu - ustawa weszła w życie

Zaczęła obowiązywać ustawa, która wprowadza jednorazowe dodatki pieniężne dla osób ogrzewających domy drewnem kawałkowym oraz pelletem. Jak pokazują dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce jest ponad 2 miliony domów ogrzewanych drewnem, Dobrze, że osoby ogrzewające domy drewnem zostały zauważone oraz Ci, którzy postanowili zmodernizować swoje ogrzewanie i przejść na ekologiczne kotły na pellet (według CEEB 300 tys. domów).
1000 zł dopłaty do drewna, 3000 zł do pelletu - ustawa weszła w życie
Dopłaty do ogrzewania drewnem i pelletem

Jaki dodatek otrzymają ogrzewający domy drewnem kawałkowym i pelletem?

  • 3000 złotych gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem lub biomasą
  • 1000 złotych gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;

Dodatek w formie jednorazowej dopłaty będzie wypłacany jednemu członkowi gospodarstwa domowego, warunkiem otrzymania dopłaty jest odpowiedni wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Więcej artykułów o drewnie opałowym znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Nie czekaj na dopłatę kup drewno i pellet już teraz!

Dopłatę do drewna i pelletu uzyska każdy kto spełnia warunki niezależnie czy drewno opałowe lub pellet już kupił czy nie. Ustawa została przyjęta jednak do wypłaty pieniędzy może upłynąć trochę czasu dlatego nie warto czekać, bo nic nie wskazuje na to by ceny spadły, a z czasem może zmniejszyć się dostępność paliwa, jak choćby sezonowanego - czyli nadającego się do użycia w najbliższym sezonie drewna kawałkowanego. Pamiętajmy, że mokre drewno nie nadaje się do palenia, a prawidłowa wilgotność drewna opałowego powinna wynosić około 20 %.   Przy kupnie zwróćmy uwagę nie tylko na to czy drewno jest sezonowane, ale też czy cena jest podana w metrach przestrzennych czy metrach sześciennych. Jeśli mamy dwie oferty sprzedaży drewna opałowego ale jedna jest podana w metrach przestrzennych a druga w sześciennych możemy skorzystać z przelicznika dla drewna opałowego podawanego przez Lasy Polskie 1metr przestrzenny drewna opałowego =0,65 metra sześciennego drewna opałowego. 

Użytkownicy kominków - te pieniądze Wam się należą>>>

 

Ile kosztuje drewno opałowe? Jak kupić drewno opałowe?>>>  Czy kominki na drewno uratują nas zimą?>>>

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków", prowadząca portal kominki.org

 


Oceń

Reklama
Reklama