Reklama

Ciepłe słówka Witolda Hawajskiego: Włoska robota

Przedstawiamy kolejny videoblog redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków" Witolda Hawajskiego. W filmie przedstawiona jest różnica w podejściu do ogrzewania drewnem i pelletem i podejściu do kominków i pieców wolno stojących we Włoszech i w Polsce.
Ciepłe słówka Witolda Hawajskiego: Włoska robota
Ciepłe słówka Witolda Hawajskiego: Włoska robota - videoblog magazynu "Świat Kominków"

PROGETTO FUOCO to miejsce spotkań nie tylko europejskich (wystawcy z 32 krajów) producentów, projektantów, organizacji branżowych naukowców, władz... Jest to  doskonałe miejsce do poznania nowych rozwiązań technicznych i  wzorniczych.                                 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG          

Nowości pokazywane w Weronie albo już trafiają na polski rynek albo znajdą się tutaj wkrótce. Jednak warto oderwać wzrok od pięknych kominków i zwrócić uwagę na to, że we Włoszech nikt nie walczy z paleniem drewnem i pelletami, nikt nie neguje kominków i nie obrzuca ich niesłusznymi winami. Jest tam ponad 6,6 mln palenisk na drewno  oraz 2,3 mln piecyków na pellety . Włoski rynek energii z drewna i biomasy oceniamy jest na 4 mld Euro, a w całym łańcuchu dystrybucji od drzewa do komina  jest 14.000 firm i około 72.000 osób. 

Woreczki z pelletami są dostępne  w automatach na każdej stacji benzynowej , a włoskie władze zachęcają do instalacji nowych i wymiany starych urządzeń na drewno i pellety. Naukowcy z włoskich uczelni i instytutów nie posługują się mocno zdezaktualizowanymi danymi , by „dobić” drewno i obrzydzić kominki, ale swoimi badaniami i opiniami wspomagają branżę i przekonują potencjalnych użytkowników do korzystania z tej odnawialnej energii. 

Zobacz też  Ciepłe słówka: Czy nadejdzie w Polsce „czas drewna”?

Chociaż  Włochy nie kojarzą się bardzo z lasami to zarówno całkowita powierzchnia zalesiona jak też  procentowy udział lasów w powierzchni kraju (31,6%) są bliskie polskim ( 30,8%). Jakże odmienne jest jednak, jak pozytywne jest włoskie podejście do drewna i kominków! Najlepszym przykładem są właśnie targi PROGETTO FUOCO.

 

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

 

 

 


Oceń

Reklama
Reklama