Reklama

Konwekcja, woda czy akumulacja z kominka?

Możliwości „tuningu” kominka, wyciągnięcia większej ilości ciepła, zatrzymania go na dłużej lub wyprowadzenia dalej jest kilka. Są to różne rozwiązania, niektóre mało ingerujące, inne (woda) wręcz tworzące cały system grzewczy. Co wybrać? Są różne dostępne rozwiązania, a każdy musi zadecydować sam. Może nie sam, ale z pomocą fachowca, co ze względu na skomplikowanie niektórych rozwiązań i bezpieczeństwo polecam.
Konwekcja, woda czy akumulacja z kominka?
Kominek konwekcyjny marki Uniflam/Galeria Kominków

Możliwości „tuningu” kominka, wyciągnięcia większej ilości ciepła, zatrzymania go na dłużej lub wyprowadzenia dalej jest kilka. Są to różne rozwiązania, niektóre mało ingerujące, inne (woda) wręcz tworzące cały system grzewczy. Co wybrać? Są różne dostępne rozwiązania, a każdy musi zadecydować sam. Może nie sam, ale z pomocą fachowca, co ze względu na skomplikowanie niektórych rozwiązań i bezpieczeństwo polecam.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

 

Czy piec kaflowy nadal ma sens?

Czy w roku 2022 piec kaflowy, dość prymitywna składanka cegieł, płytek i ceramicznych kafli może konkurować z wyrafinowanymi konstrukcjami pełnymi mechanicznych i elektronicznych nowinek, które same się obsługują i mogą być obserwowane i sterowane z drugiego końca świata? Nie da się ukryć, że coraz częściej wygodni ludzie wybierają te „nowości”. Poza tym jakie to nowości, jeśli np. pompa ciepła to wynalazek z 1948 roku? Dużo robi promocja. Na tej zasadzie o wyborze samochodu coraz częściej decydują nie cylindry pod maską i pewność prowadzenia, ale… wielkość ekranu i możliwości multimedialne. A jednak ten pozorny „prymitywizm” i prostota kaflowego pieca dają niezależność i w wielu sytuacjach pozwalają na wygranie z uzbrojonymi w high-tech konkurentami. Wystarczy, że zabraknie prądu...

schemat kominka konwekcyjnego
Zdjęcie: kominek konwekcyjny Kominki Godzic 

Więcej ciepła z kominka konwekcyjnie

Ciepło uzyskiwane z opływającego wkład powietrza przestało wystarczać i pojawiły się dodatkowe elementy, metalowe radiatory, zwiększające powierzchnię oddawania ciepła pomiędzy wkładem a wejściem do komina. Radiatory nasadowe to proste, tanie i – co istotne – bezobsługowe rozwiązanie. Znacznie bardziej efektywne są radiatory skrzynkowe, żeliwne lub stalowe wyłożone szamotem, o dużych powierzchniach, ale to już rozwiązanie wymagające więcej miejsca i okresowej obsługi.

Ciepło na dłużej – kominek i „mała” akumulacja

Najprostsza forma zwiększenia akumulacji to nasada akumulacyjna na wkład kominkowy, który musi być w tym celu przygotowany. Chodzi zarówno o obciążenie fizyczne, jak też termiczne. Nasada, najczęściej w formie krążków, tworzy spiralny kanał, którym przepływają spaliny z paleniska, a akumulacyjny materiał krążków sprawia, że temperatura spalin na wylocie spada do około 200 stopni Celsjusza, a nasada akumulacyjna utrzymuje ciepło przez 6-12 godzin. Tego typu forma zwiększenia możliwości akumulacyjnych dostępna jest w licznych modelach u wielu producentów wkładów kominkowych. Forma nasady pozwala na budowanie kominków akumulacyjnych o smukłych kształtach. Jest to metoda w miarę tania i szybka w montażu. 

kominek akumulacyjny zasada działania
Zdjęcia od lewej: Palenisko z nasadą akumulacyjną Hoxter, 
schemat przedstawiający promieniowanie cieplne z kominka/pieca akumulacyjnego Cebud, 
kominek akumulacyjny Kominki Godzic, 
kominek z płaszczem wodnym Spartherm

Ciepło na dłużej – kominek i „duża” akumulacja

Wprawdzie ciężka masa akumulacyjna to wciąż domena pieców kaflowych, ale już nie wyłącznie, bo trafia również do kominków grzewczych. Najbardziej rozpowszechniona jest budowa klasycznych kanałów ceramicznych. Muruje się je z ogólnie dostępnych cegieł i płyt, a kanały mają kształt prostokątny. Chociaż używany materiał szamotowy może nagrzewać się wolno i nierównomiernie, to kanały takie mają istotną zaletę – jest nią stosunkowo niski koszt budowy. Zbliżone efekty daje zastosowanie modułowych kształtek spalinowo-akumulacyjnych, które pozwalają złożyć wymaganą długość kanałów spalinowych oraz uzyskać wymaganą masę akumulacyjną w prostszy sposób, niż murowanie pojedynczych cegieł i płytek, sklejając z prefabrykowanych elementów niczym w układance Lego. 

Kominek kaflowy z akumulacją

Kominek doposażony w akumulację można wykończyć kaflami. Kafle w kominku kaflowym zatrzymają zakumulowane ciepło na dłużej, wolno je oddadzą, a dodatkowo szeroki wybór kafli pozwoli stworzyć ciekawą zabudowę. Warto pamiętać, że obecnie w ofercie kaflarnii znajdziemy kafle zarówno w tradycyjnym jak i nowoczesnym stylu.

Zalety „wody” czyli kominka z płaszczem wodnym

Technika wodna to system wykorzystujący wodę do dystrybucji energii cieplnej wytworzonej w palenisku pieca lub kominka. Podobnie jak w przypadku akumulacji możemy tutaj mówić o różnym udziale przekazywanej „na wodę” energii, w zależności od zastosowanej techniki.

kominek z płaszczem wodnym schemat podłączenia
Zdjęcie: kominek z płaszczem wodnym, schemat Kominki Godzic 

Kominek z płaszczem wodnym, to dopiero grzanie!

Wkład z tzw. płaszczem wodnym pozwala przekazać na wodę powyżej 50% energii wyzwolonej z drewna i skierować ją do obiegu centralnego ogrzewania lub wody użytkowej. Dobre odizolowanie komory spalania od płaszcza wodnego (aby nie było wychładzania paleniska) oraz zabezpieczenia termiczne i ciśnieniowe to cechy podstawowe dobrego produktu z tej grupy. Ze względu na dużą wydajność palenisko z płaszczem wodnym powinno bezwzględnie współpracować ze zbiornikiem buforowym o odpowiednio dobranej pojemności. To już jest rozwiązanie, które może być z powodzeniem nie tylko uzupełniającym, ale podstawowym systemem grzewczym domu. Może też współpracować z pompą ciepła.

 

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

 

 

 

Przejdź do wydania elektronicznego magazynu "Świat Kominków" i czytaj cały tekst

Oceń

Reklama
Reklama