Reklama

Grill na wiosnę

Sezon grillowy tuż, tuż. Miłośnicy kucharzenia na wolnym powietrzu powoli przygotowują swój sprzęt. W końcu trzeba sprawdzić, jak przetrwał zimę i czy na pewno zadziała, gdy będziemy chcieli z grillowaniem wystartować.
Grill na wiosnę
Grill, Iwona Grills

Jeżeli grilla jeszcze nie mamy albo potrzebujemy nowego, wtedy przegląd też nas czeka, tyle że grillowej oferty rynkowej. A jest z czego wybierać! W sklepach modeli coraz więcej: małych, dużych, mobilnych, stacjonarnych, otwartych, zamkniętych, metalowych, prefabrykowanych, zasilanych gazem, drewnem, elektrycznych itd. A może lepiej grill wybudować, samemu albo zlecić to specjalistom? Co wybrać? Najlepiej coś skrojonego na miarę naszych aspiracji, oczekiwań, potrzeb i możliwości.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

grille ogrodowe, kominki ogrodowe
Grille i kominek ogrodowy. Zdjęcia od góry: Leda, Palazzetti, Invicta, Rais/Bertelsen

Piecyki z fabryki. Dowiedz się więcej>>

Aspiracje miłośników grillowania

 Dla niektórych miłośników grillowania sprzęt, którego używają do przygotowywania potraw na wolnym powietrzu, musi odpowiadać ich aspiracjom. Goście powinni zachwycać się nie tylko przyrządzanymi przez nich daniami, ale także – a zdarza się, że przede wszystkim – samym grillem. Dla nich najlepszym rozwiązaniem jest niebanalny grill murowany, dizanajnerskie modele gotowe, modele zaawansowane pod względem technologicznym, takie, w których zastosowano drogie materiały (kamień naturalny, super nowoczesna ceramika, kuta stal). Zwolennicy takich rozwiązań muszą jednak uważać, aby nie przesadzić z oryginalnością wybranego rozwiązania. Zwłaszcza w przypadku grilli murowanych, gdzie swoboda w projektowaniu urządzenia jest dość duża. Jeżeli nie okiełznają swojej wyobraźni, skutki mogą być opłakane. I to nie tylko ze względu na samą bryłę urządzenia i jej funkcjonalność, ale także ze względu na efekt, jaki tworzą w swoim otoczeniu. Grille murowane oraz stacjonarne modele prefabrykowane są zazwyczaj dość pokaźnych rozmiarów. W razie „wpadki” trudno je skutecznie w ogrodzie ukryć, dlatego swoją stylistyką powinny pasować zarówno do budynku, małej architektury ogrodowej (murki oporowe, altany itp.), jak i aranżacji znajdującej się w pobliżu zieleni.

Kuchnia ogrodowa z blatami
Kuchnia ogrodowa, Zdjęcie: Brunner

Oczekiwania

Grill grillowi nierówny, każdy z dostępnych na rynku modeli oferuje inne korzyści, a i murowane mogą różnić się swoimi walorami. Wybór zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Jeżeli należymy do grona osób, dla których bardzo ważna jest uniwersalność grilla i komfort jego użytkowania, w sferze naszych zainteresowań powinny znaleźć się grille gazowe, z dwoma, trzema rusztami, zasilane propan-butanem z butli gazowej. Wyglądem przypominają kuchenkę gazową, łatwo się je rozpala i szybko osiąga żądaną temperaturę, którą można kontrolować. Łatwo też utrzymać je w czystości, zwłaszcza te wyposażone w kamienie lawowe albo system RBS. Przyrządzać na nich można tradycyjne dania z grilla, barbeque, upiec pizzę i chleb (o ile wyposażone są w specjalne kamienie nakładane na ruszt), a nawet ugotować zupę i sos. W dodatku są to urządzenia mobilne i po użyciu można je schować. Łatwo rozpalają się, rozgrzewają i zapewniają kontrolę temperatury również węglowe grille ceramiczne typu kamado. Można na nich nie tylko grillować, ale też wędzić, piec i gotować – z wykorzystaniem metody slow-cooking włącznie. W niektórych modelach paliwo (węgiel, brykiet lub wiórki) dosypywać można przez specjalny otwór, nie otwierając paleniska, a niektóre utrzymują żar tak długo, że dodatkowy załadunek potrzebny jest co 4–6 godzin. 

Grille, kuchnie ogrodowe z cegły
Zdjęcia od góry: grill na kółkach Weber, 
Grillo-wędzarnia ogrodowa, Realizacja Grillo-wędzarnie Tomasz Kiszka, 
Kuchnia ogrodowa, Realizacja Kominki.pl, 
Grill z pokrywą Monolith/Foodlovers

 Sporo możliwości kulinarnych daje także grill murowany, o ile odpowiednio go rozbudujemy. Najczęściej dodaje się wędzarnię i piec chlebowy, który może być wykorzystywany także do przygotowywania ciast. Jeżeli zamiast tradycyjnego rusztu wyposażymy go w blachę (z otworami ułatwiającymi cyrkulację powietrza), będzie można na nim również gotować. Nie jest to jednak propozycja dla niecierpliwych, ponieważ wędzenia, pieczenia i gotowania na takim grillu będziemy musieli się nauczyć. Trudno bowiem kontrolować w nim temperaturę – pewna doza regulacji możliwa jest jedynie w grillach kominowych z szybrem w przewodzie odprowadzającym dym. W miarę rosnącego doświadczenia i „wyczucia” będzie nam jednak coraz łatwiej rozpoznać, czy urządzenie rozgrzało się do temperatury odpowiedniej dla przygotowywanej potrawy. Grill murowany nie jest także dla tych, którzy grilla nie znoszą czyścić. Systematycznie trzeba z niego usuwać nie tylko tłuszcze i przypalone resztki potraw, ale także popiół oraz sadze (ze ścian, komina i rusztu, a także z naczyń). A to może być wyzwaniem... Uniwersalność i komfort obsługi to oczywiście nie jedyne zalety, które mogą okazać się istotne przy podejmowaniu decyzji. Dla wielu ogrodowych kucharzy istotne będą rozwiązania materiałowe (np. ceramiczny ruszt lub ceramiką powlekany, pokrycie korpusu ze stali kilku warstwami emalii albo korpus ze stali nierdzewnej bądź żeliwa) i trwałość grilla (najlepsze pod tym względem są murowane, żeliwne, ceramiczne i kute). Dla innych ważne mogą okazać się względy estetyczne (kolorystyka, kształt – największy jest wybór wśród stalowych grilli węglowych) albo ekologiczne (elektryczne najmniej szkodzą środowisku) czy prozdrowotne (podczas przygotowywania potraw na gazowych grillach z kamieniami lawowymi albo systemem RBS wydziela się mniej substancji szkodliwych dla zdrowia). A może okazać się, że najważniejsza będzie szybka dostępność i gotowość urządzenia do działania, bo potrzebne jest nam „na już” (elektryczny zasilany prądem z instalacji domowej, mobilny grill węglowy).

grill gazowy
Grill gazowy Napoleon

Potrzeby miłośników grillowania

W praktyce to one stanowią kryterium trafności naszego wyboru. Grill spełniający nasze aspiracje i oczekiwania to raczej odzwierciedlenie wyobrażenia, jakie mamy o sobie samych, a naszych potrzeb niekoniecznie. Zanim ulegniemy tym wyobrażeniom, powinniśmy zatem odpowiedzieć sobie na kilka bardzo konkretnych pytań: Jak często będziemy grillować?, Dla ilu osób?, Gdzie grilla będziemy używać?, Jak bogate menu planujemy na nim przyrządzać?

grill z pokrywką
Grill Outdoorchef

Jeżeli grillujemy często, dla dużej ilości osób i lubimy różnorodność dań, urządzenie musi mieć odpowiednio duży ruszt (lub kilka rusztów), różne akcesoria i funkcje – przydadzą się dodatkowe blaty, kontrola temperatury itp. Takie możliwości dają nam niektóre grille gazowe i ceramiczne oraz odpowiednio rozbudowane grille murowane. Nie potrzebujemy jednak żadnego z tych urządzeń, gdy z grilla korzystamy sporadycznie i przyrządzamy na nim przysłowiowe kiełbaski dla dwóch osób. Wtedy wystarczy nam niewielki mobilny grill węglowy, a jeszcze lepszy może okazać się elektryczny. W urządzenia większe i drogie po prostu szkoda wtedy inwestować. Ważna natomiast może okazać się możliwość szybkiego wyczyszczenia oraz takiego złożenia grilla, żeby nie zajmował zbyt dużo przestrzeni podczas przechowywania. Grille mobilne to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy lubią realizować się kulinarnie w plenerze, podczas wycieczek i wypadów za miasto. Najwięcej modeli znajdziemy wśród urządzeń węglowych, ale dostępne są także niewielkie grille gazowe. Elektryczny przyda się tylko wtedy, gdy będziemy mieli dostęp do sieci energetycznej albo zasilanie zapewnimy sobie sami (np. z campera).

piec na pizzę, kuchnie i grille ogrodowe
Zdjęcia od góry: piec do pizzy Morso, 
Kuchnia ogrodowa Broil King, 
Grill ogrodowy Kaufmann Grillkitchen, 
Grill Defro Garden

Moda na biokominki. Dowiedz się więcej>>

Możliwości - miejsce na grilla

 Co z tego, że lubimy grillować, gdy dysponujemy tylko balkonem? Nic, po prostu nie ma co zastanawiać się nad zakupem imponującego rozmiarami grilla stacjonarnego czy nawet pokaźnego grilla mobilnego. Można za to zaopatrzyć się w niewielkiego grilla elektrycznego (niektóre można zawiesić na poręczy balkonu), węglowego (o ile sąsiadom nie przeszkadza dym) albo gazowego. Być może nie będzie to szczyt naszych aspiracji, ale na pewno umożliwi grillowanie na balkonie. A gdybyśmy i tu nie mogli grillować, do dyspozycji pozostają grille elektryczne i gazowe zasilane z sieci, z których korzystać można w domu. W lepszej sytuacji są właściciele przydomowych ogrodów, jednak i oni powinni dobrze przemyśleć swój wybór. Jeżeli dysponujemy odpowiednią przestrzenią i jesteśmy w stanie taką inwestycję sfinansować, to możemy sprawić sobie choćby i kuchnię ogrodową. Ale gdy ogród jest niewielki, nawet grill stacjonarny – zarówno murowany, jak i prefabrykowany – może okazać się inwestycją nietrafioną. Nie tylko ze względu na kubaturę takich urządzeń. Powinien im jeszcze towarzyszyć stół i miejsca do siedzenia. Przydałoby się utwardzenie podłoża i jakieś zadaszenie, które ochroni biesiadników przed słońcem i deszczem, a także osłona od wiatru. Na atrakcyjność takiego miejsca w dużym stopniu wpływa również aranżacja otaczającej je zieleni. Dlatego grille stacjonarne często lokalizowane są w specjalnie wydzielonej części ogrodu, nierzadko w sąsiedztwie albo bezpośrednio w altanach. W ogrodach małych lepiej sprawdzają się urządzenia mobilne, które mogą być nawet pokaźnych rozmiarów, ale do ich ustawienia można wykorzystać taras, chodnik lub podjazd, a po biesiadzie schować.

grill gazowy
Grill ogrodowy Landmann

Analizując nasze potrzeby i przestrzeń, jaką możemy przeznaczyć do grillowania, unikniemy niepotrzebnych nakładów finansowych. Na proste, mobilne grille wydamy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Im grill bardziej wszechstronny i rozbudowany, komfortowy w obsłudze i z większą liczbą akcesoriów, tym droższy – od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli takiego grilla nie potrzebujemy albo dodatkowe zalety przydadzą się sporadycznie, jego wybór to po prostu źle wydane pieniądze.

Elżbieta Amborska

Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu.                   

  

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama