Reklama

Ogień Niepodległej - Pałac w Rogalinie

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Pałacu w Rogalinie.
Ogień Niepodległej - Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

piec kaflowy w Pałacu w Rogalinie

Wśród ważnych, użytkowo-dekoracyjnych elementów wnętrz, które przywrócono w czasie ostatniej rewaloryzacji pałacu Raczyńskich w Rogalinie, były piece i kominki. Znajdziemy tu zatem urządzenia, które ogrzewały pałac od czasu jego wzniesienia w latach siedemdziesiątych XVIII wieku aż do okresu międzywojennego, kiedy wprowadzono pierwsze grzejniki c.o. 

Do szczególnie interesujących należy piec z wytwórni Radziwiłła w Nieborowie, który po konserwacji został ustawiony w sypialni Róży. Jego nietypową bryłę zdobią kobaltowe scenki z bajek La Fontaine’a. Niewykluczone, że z tej wytwórni pochodzi też unikatowy w swej dekoracji, biało-niebieski piec z „zygzakami”, który po konserwacji trafił do jednego z pokoi w skrzydle południowym.

piec kaflowy w Pałacu w Rogalinie

Wśród kilkunastu pieców znajdujących się w rogalińskim pałacu warto zwrócić uwagę na projekty krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Niewątpliwym majstersztykiem był wśród nich wielki, neorokokowy piec wykonany pod jego nadzorem w jednej z wytwórni drezdeńskich w 1894 roku. Zrekonstruowany ostatnio z użyciem wielu zachowanych kafli, dopełnia dekorację wspaniałej, zaprojektowanej przez niego biblioteki. Do innych pieców autorstwa Hendla należą odtworzone w ostatnich latach piece do salonu i sypialni Rogera na piętrze, piece do palarni i pokoju majordomusa  na parterze, a być może także dwa piece do jadalni. Te ostatnie są jednak wyraźnie inspirowane wyrobami miśnieńskimi, podczas gdy pozostałe odwołują się do wyrobów z krakowskiej wytwórni Maurycego Barucha i własnych pomysłów Hendla. 

Tekst: Ewa Leszczyńska 
Zdjęcia: autorka, Zuzanna i Mateusz Garsztka (Chromatic Studio), Danuta Horoszko

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków". 

Do odwiedzenia Pałacu w Rogalinie zapraszają Sylwia i Rafał Karni, właściciele Kaflarni "Kafel-Kar"

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Pałac w Rogalinie

Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

ul. Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin

tel. 618 138 800

www.rogalin.mnp.art.pl

 

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama