Zabytkowy? Użytkowy? Piec kaflowy

Połączenie zabytkowego pieca i wkładu kominkowego nie zawsze jest możliwe, jednak w wielu przypadkach udaje się pogodzić względy techniczne i estetyczne.
Zabytkowy? Użytkowy? Piec kaflowy
Żeliwne drzwiczki użyte w zabytkowym piecu kaflowym

Połączenie zabytkowego pieca i wkładu kominkowego nie zawsze jest możliwe jednak w wielu przypadkach udaje się pogodzić względy techniczne i estetyczne. Tak też było przypadku pieca z późnosecesyjnych kafli w pięknym szaro-błękitnym kolorze, który ogrzewa przez znaczną część sezonu salon oraz sypialnię nad nim w skromnym „segmencie” w Wieliczce, wystąpił podobny problem z usytuowaniem wkładu i ukryciem jego głębokości. Gdyby wkład stanął przed pionem kominowym, dobudowanym do ściany granicznej (tak jak przewidywał projekt domku), pieco-kominek czy jakakolwiek obudowa wkładu znalazłaby się niepokojąco blisko środka salonu. W tej sytuacji (zmian budowlanych już się nie dało wprowadzić) jedynym wyjściem było ustawienie wkładu (Spartherm MINI Z1) obok pionu kominowego, który w rezultacie „wcina się” w narożnik zabytkowego pieco-kominka stanowiącego obudowę wkładu. Jego bryła prawie w całości mieści się jednak we wnęce między wydatnym ryzalitem, mieszczącym pion kominowy i wentylację, a ścianą elewacyjną. Ze względu na szczupłość miejsca dążyłem do maksymalnego przesunięcia osi symetrii pieco-kominka w lewo, w stronę ryzalitu.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.

Wiązało się to z wieloma komplikacjami, np. z wyburzeniem części obudowy komina z pustaków ceramicznych o grubości 10 cm. W zamian wykonano izolację ceramicznej rury komina o minimalnej grubości, zabezpieczoną dodatkowo specjalnie wyprofilowaną blachą, która również odbija promieniowanie cieplne.

Wykorzystany zespół kafli późnosecesyjnych (podstawowe kafle, wysoka baza i rozbudowany gzyms środkowy odwrócony i użyty jako gzyms wieńczący) pochodzi z wytwórni w Skawinie. Powstała ona w 1909 roku i kontynuowała tradycję bardzo znanej wytwórni kafli Józefa Niedźwieckiego z Dębnik (obecnie dzielnica Krakowa). Jako gzyms-półkę, wieńczący dolną część pieco-kominka, użyłem gzymsu środkowego z innego pieca o nieco ciemniejszej barwie, odwróconego i nakrytego współczesnymi płytkami gresu w podobnym kolorze. Jako gzyms środkowy zastosowałem kafle odtworzeniowe, o dekoracji zharmonizowanej z pozostałymi elementami pieca, zamówione specjalnie w odpowiednim kolorze w wytwórni Zygmunta Kuliga w Stalowej Woli.

arch. Andrzej Karbowski

www.zabytki.neostrada.pl


zabytkowe drzwiczki piecowe

zabytkowe drzwiczki piecowe

zabytkowe drzwiczki piecowe

piec kaflowy błękit

piec kaflowy błękit

Piec kaflowy po renowacji

szarobłękitny kafel

szarobłękitny kafel

kafel przed konserwacją

szarobłękitny kafel

szarobłękitny kafel

konserwacja kafla


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama