Reklama
News will be here

Powietrzne ogrzewanie kominkowe – historia, zalety, wady, przyszłość

Geneza systemów ogrzewania kominkowego w Polsce sięga początków „boomu kominkowego” w naszym kraju, który miał miejsce pod koniec lat 90. XX wieku. Zresztą nie dotyczył on jedynie systemów dystrybucji gorącego powietrza - DGP, także wkłady wodne zadomowiły się już wtedy na rynku, oczywiście obie formy grzewcze były w swoim zarodkowym stadium – dziś jest to zupełnie „inna bajka”.
Powietrzne ogrzewanie kominkowe – historia, zalety, wady, przyszłość
Schemat opisujący elementy systemu DGP

Źródło: Darco

Historia systemu DGP do kominka

Historia powietrznych systemów grzewczych konstruowanych na bazie kominka przenosi nas do Francji, ponieważ tam powstały pierwsze tego typu układy. Francuzi byli pionierami w wykorzystywaniu kominka jako źródła ciepła. Tamtejsze rozwiązania były podpatrywane u nas, a pierwsze urządzenia do DGP sprowadzane były z Francji. Równolegle wśród użytkowników i instalatorów pojawiały się pierwsze garażowe rozwiązania przenoszenia ciepła wytwarzanego przez kominek do innych pomieszczeń. Instalatorzy kierowali zapytania do producentów, którzy podjęli rękawicę, tworząc zręby spójnych systemów (tak to pamiętam na przykładzie własnej firmy). Co ważne, technika ta była twórczo rozwijana. Dziś, bez fałszywej skromności stwierdzam, że oferta obecna na polskim rynku DGP jest najszersza, najbardziej kompleksowa i najbardziej zaawansowana na świecie.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Skąd popularność powietrznego ogrzewania kominkowego?

O sukcesie DGP przede wszystkim zadecydował fakt ogromnej popularności kominków z wkładem grzewczym zamykanych w tradycyjnych obudowach, gdzie łatwo zgromadzić ciepło i je odebrać. Piecyki, kominki otwarte, wkłady gazowe, a więc urządzenia, wokół których nie sposób stworzyć systemu DGP, nie były dominujące. Najbardziej istotnym czynnikiem był jednak fakt samej popularyzacji kominka, a skoro kominek w każdym nowo budowanym domu miał być, to dlaczego nie miałby przy okazji ogrzać domu. I tu dochodzimy do kolejnej ważnej sprawy, czyli kosztów – opalanie drewnem, w obliczu lawinowych wzrostów cen gazu, było po prostu tanie. Jeśli do tego dodać fakt, że sam system nie był drogi w zakupie i kosztowny w montażu – mamy receptę na sukces.

Zasada działania kominkowych systemów powietrznych

Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei, dzięki swojej konstrukcji, bardzo wydajnie oddaje ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze to napływa przez specjalny kanał nawiewny, jak również przez szczelinę między obudową a wkładem kominkowym, czy też przez kratki w kapie kominka. Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku.

Wady i zalety kominka z DGP

Zaczynając od zalet, systemy ogrzewania powietrznego są:

  • tanie zarówno w zakupie, jak i w instalacji – wykonywane są z dość tanich materiałów, a sama technologia produkcyjna nie jest zaawansowana;
  • wydajne – pozwalają na dogrzanie całkiem sporych powierzchni;
  • systemami o niskiej bezwładności – potrafią szybko i skutecznie dogrzać pomieszczenia;
  • uniwersalne – można je wykonać praktycznie z każdym wkładem kominkowym;
  • trwałe i niezawodne – ewentualne usterki są zwykle łatwe do usunięcia;
  • proste w montażu i konserwacji.

Systemy powietrzne mają, jak wszystko, swoje wady:

  • są trudne do montażu w istniejącym budynku;
  • nie ogrzeją c.w.u.;
  • powodują obniżenie wilgotności powietrza;
  • jak każdy system tłoczący powietrze wymagają filtracji;
  • w przypadku popełnienia błędów wykonawczych mogą być hałaśliwe;
  • są trudne do sterowania.

Przyszłość kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza 

Sama idea wykorzystania kominka jako źródła ciepła ma przed sobą świetlaną przyszłość do momentu, gdy ceny drewna są atrakcyjne w stosunku do innych paliw, zwłaszcza gazu. Kilka najbliższych lat na pewno tej korzystnej relacji nie zmieni. Popularność, jaką zdobywają systemy akumulacyjne czy wodne, nie jest przypadkowa, ponieważ pozwalają one na bardzo wydajne wykorzystanie kominka jako źródła ciepła, z jednej strony oferując wygodę porównywalną niemalże z piecem c.o., z drugiej wysoką sprawność i zdrowe ciepło. Notabene systemy ogrzewania nadmuchowego przeżywają renesans także na polskim rynku (ostatnio bardzo mocno są promowane), a w niektórych krajach (np. w USA, czyli w państwie skąd wiele pomysłów, często bezkrytycznie, do Polski trafia), są wręcz dominujące.
Rozwój systemów DGP w Polsce jest ewenementem na skalę światową (spoglądając na ofertę analogicznych wyrobów we Francji czy we Włoszech obserwuje się raczej zastój niż progres), w zasadzie tylko u nas elementy ogrzewania powietrznego tak ewoluują, eliminując wiele z wad, nie przekreślając zalet. Systemy DGP są więc coraz wydajniejsze, zużywają mniej energii, ograniczają przesuszanie powietrza, mniej kurzą i hałasują… Firmy montażowe nabrały sporo doświadczenia, nie popełniają błędów wykonawczych, elementy są dostępne od ręki w wielu sklepach, a projekty domów z większości pracowni posiadają wyrys systemu DGP w standardzie. Oczywiście, rosnąca popularność pieców wolno stojących, systemów wodnych czy akumulacyjnych powoduje, że udział DGP w rynku ogrzewania kominkowego maleje z roku na rok, ale mnogość zalet nie pozwoli im tak łatwo pójść w zapomnienie.

Łukasz Darłak


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama