Reklama
News will be here

O peletach rad kilka. Jak wybierać pelet?

Gdzie można zakupić pelety? Czy sprzedawcy oferujący piecyki na pelety informują o miejscach zaopatrzenia się w paliwo? Czym kierować się przy wyborze paliwa? Jak rozpoznać dobrej jakości pelet? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
O peletach rad kilka. Jak wybierać pelet?
Piecyk pelletowy Nebiolo,

Gdzie można zakupić pelety? Czy sprzedawcy oferujący piecyki na pelety informują o miejscach zaopatrzenia się w paliwo?

Sylwia Lubecka, Nebiolo Polska: Pelety można kupić na terenie całego kraju, w sklepach z ofertą kotłów grzewczych, w niektórych marketach budowlanych oraz bezpośrednio u dystrybutorów peletów, którzy oferują również dostawę. Informacji o możliwościach zakupu peletów często dostarczają producenci i dystrybutorzy kotłów.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

Czym kierować się przy wyborze paliwa? Jak rozpoznać dobrej jakości pelet?


Sylwia Lubecka, Nebiolo Polska: Najlepszym sposobem na określenie jakości peletu jest jego spalenie. O wysokiej jakości świadczy przede wszystkim ilość popiołu. Optymalnie powinno go być do 1% wagi paliwa. Przy pelecie niskiej jakości mogą pojawiać się również spieki w koszyczku paleniska oraz osad na ściankach komory i kanału dymowego. Jeżeli chcemy znać jakość peletu bez testu ogniowego, możemy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Kolor, chociaż mniej istotny - powinien być jednolity. Odcień może się różnić w zależności od użytego gatunku drewna i od tego czy drewno oczyszczono z kory czy nie i w jaki sposób było suszone. Im mniej kory tym lepiej. Paliwo nie powinno zawierać drobin w kolorze innym niż kolor drewna. Ich źródłem mogą być farby, laminaty, impregnaty do drewna, resztki tworzyw sztucznych lub papier. Takie niechciane dodatki mogą powodować wzmożoną ilość sadzy, żużlowanie oraz emisję szkodliwych substancji do środowiska. Czysty od tego typu dodatków pelet zawsze będzie miał zapach drewna.
Warto przyjrzeć się trwałości - powinien być dobrze sprasowany i nie rozcierać się w rękach. Słabo sprasowane są mniej odporne na magazynowanie, rozpadają się i szybciej chłoną wilgoć. Powierzchnia granulek lekko lub mocno błyszcząca. Pelet powinien posiadać certyfikat DIN EN Plus opierający się o europejskie przepisy techniczne EN14961, spełniające normę DIN 51731.

Pelety to jedno z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska paliw. Co można zrobić, by stało się bardziej popularne w naszym kraju?


Sylwia Lubecka, Nebiolo Polska: Prezentacje, reklamy i szkolenia to za mało. Obecnie bardzo dużo mówi się o odnawialnych źródłach energii. W kontekście ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa. Polska lasem stoi i posiada zrównoważoną gospodarkę leśną, bardzo dobrze rozwinięty przemysł drzewny, który dostarcza nam odpady w dużej ilości nadające się do produkcji peletu. Są to bardzo dobre warunki, aby ogrzewnictwo w większym stopniu oprzeć o ten materiał. Należy o tym pamiętać i wspominać przy każdej okazji. Teraz chodzi o świadomość ludzi, dlaczego warto używać biomasy do ogrzewania budynków. Jest to paliwo, które broni się samo, ale przy pomocy mediów i wspólnymi siłami producentów jesteśmy w stanie dotrzeć do wielu i zmienić ich sposób postrzegania tego sektora. W budowaniu tego bardzo ważna jest wspólna praca mediów i producentów.

Rozmawiała Katarzyna Cypryś


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama