Magazynowanie drewna przed kominkiem - stojaki, regały, pergole

Drewno do domu przenoszone jest małymi porcjami. Przed kominkiem złożyć powinniśmy jego chociaż tyle, aby starczyło go na cały dzień palenia. Drewno przez ten czas trochę ogrzeje się i dosuszy.
Magazynowanie drewna przed kominkiem - stojaki, regały, pergole
Regały, wózki na drewno kominkowe, Ak47

Składowanie drewna kominkowego

fot. Marta Zionkowska

Drewno świeże, a nawet drewno suszone, musi być przechowywane w nasłonecznionych i przewiewnych miejscach. Wyższa temperatura, którą zapewnia słońce, powoduje przeciskanie się wody przez komórki drewna do jego górnych powierzchni i potem ich odparowanie do powietrza. Z kolei wymiana powietrza na mniej wilgotne zapewnia stałość parowania. W zamkniętych pomieszczeniach powietrze osiągnie taki punkt nasycenia wilgoci, w którym parowanie drewna zostanie spowolnione, a w końcu całkowicie zahamowane. W efekcie pojawi się pleśń. Dlatego do prawidłowego suszenia drewna konieczny jest przewiew, a drewno musi być tak składowane, by był on możliwy.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

Drewno do domu przenoszone jest małymi porcjami. Przed kominkiem złożyć powinniśmy jego chociaż tyle, aby starczyło go na cały dzień palenia. Drewno przez ten czas trochę ogrzeje się i dosuszy. Oferta różnego rodzaju koszy i stojaków do drewna jest przebogata. Każdy w niej może znaleźć coś, co będzie pasowało do jego wnętrza i do stylu kominka czy pieca.

 

Stojaki kominkowe

Stojak na drewno AK47

Stojaki w reprezentacyjnej części domu mają bardzo ozdobny charakter. Znaleźć tu możemy zarówno stylizowane z kutej stali, jak i stojaki o bardzo nowoczesnej, futurystycznej wręcz formie, zrobione ze stali nierdzewnej, a nawet z nietłukącego się szkła. Każdy model jest zazwyczaj wykonywany w kilku wielkościach. Warto zwrócić uwagę na parę szczegółów, takich jak to, czy w stojaku jest blaszana podłoga, najlepiej wyciągana, pozwalająca na usunięcie wszystkich obsypujących się drobiazgów przy wkładaniu i wyciąganiu polan. Wygodna jest półeczka, na której można ułożyć rozpałkę do drewna w postaci łatwopalnych drzazg. Niektóre stojaki wyposażone są już w uchwyty i akcesoria do pracy z kominkiem, takie jak rozgarniacze popiołu, szufelka, miotełka czy chwytak do obracania polan. Wówczas nie jest potrzebny dodatkowy stojak na narzędzia.

Wózko-stojaki do drewna kominkowego

Może ta nazwa niezbyt korzystnie brzmi, lecz doskonale oddaje istotę rzeczy. Jak bowiem inaczej nazwać ozdobny stojak na kółkach przystosowany do przewozu drewna? Nadaje się świetnie do przewozu drewna z regałów tarasowych do kominka. Główną jego zaletą jest to, że nie trzeba go rozładowywać. Pomysł okazał się chwytliwy i szybko został rozwinięty przez kilku producentów. Wspominałem wcześniej o wózkach na dużych kołach, ale to raczej woły robocze do przewozu większej ilości drewna. Obok nich występuje cała gama bardzo ozdobnych wózko-stojaków z mniejszymi kółkami. Pamiętajmy o tym, że drewno przywożą do domu dzieci, kobiety oraz osoby starsze.

Regały tarasowe

Ak47

Ciekawą propozycją składowania mniejszych partii drewna kominkowego są przenośne regały. To najczęściej regały metalowe o różnej długości, nawet do czterech metrów. Są wersje stylizowane, w których boki są ozdobione elementami z kutej stali. Do kompletu należy pokrowiec z zamkiem błyskawicznym, który nakłada się w czasie niepogody. Wygodne zarówno na podstawowy magazyn drewna przy mniejszych potrzebach, jak i na systematycznie uzupełniany drewnem z drewutni magazynek tarasowy, stawiany na zewnątrz jak najbliżej kominka. Łatwo można taki stojak zrobić również z kantówek drewnianych, korzystając z gotowych metalowych okuć. Taki stojak tarasowy zabezpiecza nas w drewno przynajmniej na kilka dni i łatwiej jest donosić drewno do kominka bezpośrednio z niego, niż każdorazowo z drewutni. Ułatwi on także życie pozostałym domownikom w czasie naszych wyjazdów. Taki regał stać może również w kotłowni, jeśli mamy piec na drewno i odpowiednio suchy materiał.

Zadaszone regały i pergole 

zadaszone regały i pergole do składowania drewna
fot. Marta Zionkowska

Dla wszystkich, którzy nie potrzebują większych ilości drewna, tak zwanych palaczy okazjonalnych, wystarczającym rozwiązaniem do składowania drewna są zadaszone regały, na których można ułożyć jeden lub dwa rzędy drewna. W podwójnej wersji mogą być dość długie i pomieścić nawet 6 metrów drewna. Z reguły dno stanowią poziomo ustawione kantówki uniesione 20 cm nad ziemią. Na nich układane jest drewno, z boku przytrzymywane przez belki regału.

Górę zwieńcza jedno- lub dwuspadowy, odpowiednio wysunięty, dach z desek, gontów, trzciny lub dachówki. Konstrukcja takich regałów może być skręcana lub wykorzystać można do tego celu metalowe łącza ciesielskie, do których wsunąć możemy poprzeczne belki. Podobnie pionowe belki muszą być wbetonowane lub zakotwione w ciesielskich stożkowych okuciach wbijanych w ziemię, na tyle głębokich, by wiatr nie przewrócił regału.

Do tego celu zaczęto wykorzystywać również seryjnie produkowane pergole, z dorabianym specjalnie dachem. Boki tradycyjnie z dziesięciocentymetrowych kantówek i z drewnianą kratownicą pomiędzy nimi. Koszt takiej pergoli na drewno jest niewielki, a montaż bardzo prosty.

Wiaty

Jeśli kupujemy drewno w skrzyniopaletach, to wystarczającym rozwiązaniem do ich składowania jest wiata. Jest całkowicie przewiewna, a przy tym zabezpiecza przed opadami. Skrzyniopalety mają już boki nieco zasłonięte. Boki wiaty ozdobimy, jeśli częściowo wypełnimy ją kratownicami z drewna bądź płotami z lameli.

Okapy przyścienne

fot. Marta Zionkowska

 

Często spotykanym sposobem przechowywania drewna jest jego układanie przy południowych ścianach budynków. Drewno intensywnie nagrzewane przez słońce stosunkowo szybko schnie. Jeśli planujemy tego typu składowanie, warto zaprojektować od razu bardziej wysunięty dach, tak aby osłonić drewno przed deszczem i śniegiem. Korzystnie jest od strony muru zrobić drewniany stelaż, w postaci przykręconych do ściany kilku łat i zmocowania do nich drewnianych kratownic, zapewniających przewiew również z tyłu. Pierwszy rząd koniecznie ułóżmy 20 cm nad ziemią. Zapewni to przewiew powietrza z dołu i zabezpieczy przed wilgocią oraz śniegiem.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl


stojaki na drewno kominkowe

stojaki na drewno kominkowe

Ak47

stojaki na drewno kominkowe

stojaki na drewno kominkowe

Ak47

stojaki na drewno kominkowe

stojaki na drewno kominkowe

Ak47


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama