Jak wybrać szelki do kosy spalinowej?

Używanie szelek do kosy spalinowej może zwiększyć znacząco komfort pracy. Nie tylko ułatwią zadanie, ale także pomogą uzyskać bardziej równomierne cięcie oraz zmniejszą ryzyko wyrzucenia kamieni i gruzu przez narzędzie. Jednak żeby szelki spełniły swoje zadanie, warto wiedzieć, jak je wybrać i poprawnie używać, aby praca była wygodniejsza i bezpieczniejsza.
  • 09.05.2022 09:47
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać szelki do kosy spalinowej?

Czym są szelki do kosy spalinowej? 

Posługiwanie się ręcznymi kosami spalinowymi nie jest skomplikowane, jednak wymaga dużej siły fizycznej. Wszystko przez to, że maszyny są stosunkowo ciężkie, a możliwości poruszania się raczej ograniczone. Koszenie trawy przez kilka godzin może powodować ból dłoni, ramion i pleców. Na szczęście szelki do kosy to pomocne akcesoria, które przyniosą ulgę plecom i sprawią, że praca będzie mniej wymagająca i męcząca.

Szelki, które posiada każdy dobrze zaopatrzony sklep z narzędziami, pomogą ramionom i górnej części pleców przejąć ciężar kosy, odciążając przedramiona i dolną część pleców. Można zdecydować się na pojedynczą lub podwójną uprząż; typ podwójnej uprzęży jest lepiej przystosowany do obsługi mocniejszych i cięższych maszyn.

Dlaczego powinno się używać szelek?

Szelki do kosy spalinowej gwarantują komfort pracy i zapobiegają urazom kręgosłupa. Odpowiednie ich dopasowanie ułatwia dobranie odpowiedniej pozycji ciała i zachowanie odpowiedniej odległości między maszyną a operatorem. Pomaga również w równomiernym rozłożeniu obciążenia. Powszechnie dostępne modele najczęściej wyposażone są w pas biodrowy, oraz ochraniacz na uda, aby zapewnić bezpieczną i komfortową pracę oraz swobodę ruchów w każdej sytuacji. 

Często spotyka się operatorów, którzy nie korzystają z uprzęży. Jednak wyposażenie się w szelki jest odpowiednie dla bezpieczeństwa i pracy zgodnie z BHP. Podczas poślizgnięcia czy upadku, uprząż powinna zapobiec kontaktowi obracającego się ostrza z ciałem operatora. 

Rodzaje uprzęży do kosy

W zależności od kosy, a także zadań, jakie chcemy nią wykonać, można dobrać różne rodzaje szelek. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy, niezwykle ważne jest odpowiednio dobrać szelki. 

Podczas wybierania profesjonalnej uprzęży można się spotkać z przeróżnymi ich rodzajami. Najczęściej kosy spalinowe, zwłaszcza te proste, sprzedawane są jedynie z bardzo podstawową uprzężą, której jedynym zadaniem jest przytrzymanie kosy, a nie odciążenie operatora. Niestety wszystkie lepszej jakości szelki rzadko są standardowo dostarczane z kosami i są oferowane jako ulepszenia. Jednak są to ulepszenia, w które zdecydowanie warto zainwestować. 

Prawie wszystkie uprzęże są zaprojektowane tak, aby pasowały do maszyn z uchwytami rowerowymi, w których punkt zaczepu i podkładka ścierająca są ograniczane tak bardzo, jak to możliwe, aby zapewnić większą kontrolę nad głowicą tnącą. 

Czym różnią się profesjonalne szelki do kosy?

Poza niesamowitą jakością wykonania, która przetrwa bardzo długo. Zdolność profesjonalnej uprzęży do przenoszenia ciężaru na biodra jest genialna i działa naprawdę dobrze. Ta funkcja odciąża ramiona, szyję i plecy. Dzięki czemu można pracować przez wiele godzin i pod koniec dnia obyć się bez bólu.

Sztywność płyty tylnej uprzęży zapobiega również tak silnemu wykorzystywaniu pleców, zmuszając do używania rąk i nóg do machania podkaszarką, co pomaga zapobiegać bólom dolnej części pleców.

Jedną z najważniejszych korzyści profesjonalnych szelek jest stabilność. Przenosząc dużą część obciążenia kosy na biodra, skutecznie obniża się środek ciężkości i dzięki temu bardziej stabilnie można czuć się na stromym i śliskim podłożu. Inną ważną zaletą jest także swoboda ruchu, gdy ciężar kosy utrzymywany jest przez szelki.

--- Artykuł sponsorowany ---