Kominkowy niezbędnik

W tym dziale znajdziesz:

  • podstawowe informacje o kominkach, rodzajach kominków i materiałach do budowy kominków
  • o połączeniu kominka z innym systemem grzewczym
  • informacje jaki komin wybrać do kominka,
  • jak dbać o komin, kominek, piec kaflowy, piecyk
  • informacje o paliwie do kominka, jak palić w kominku, jakie drewno do palenia w kominkach, jaki pellet wybrać
  • porady kominkowe, porady techniczne kominkowe
  • porady ekspertów kominkowych z możliwością zadania pytania
Drewno - gdzie kupić, jak sezonować, czym je ciąć
Drewno - gdzie kupić, jak sezonować, czym je ciąć

Terminy i orientacyjne wielkości sprzedaży drewna ustalają poszczególne leśnictwa, w porozumieniu z nadleśnictwami i tam najlepiej szukać aktualnej informacji. Regułą jest, że w lasach państwowych najdroższe drewno do kominka mają nadleśnictwa, które są położone najbliżej wielkich aglomeracji. Natomiast im dalej od miasta, tym opał tańszy.

20.09.2017 00:00
Bufor podstawą poprawnej instalacji wodnej
Bufor podstawą poprawnej instalacji wodnej

Znając moc swojego kominka, nie możemy zapomnieć o buforze ciepła, który dosyć często z przyczyn finansowych czy też braku możliwości zabudowy, jest pomijany. A to właśnie on odpowiada za optymalne spalanie i pozwala na prawidłową regulację temperatury w pomieszczeniach.

19.09.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - kominek z wkładem "powietrznym"
Kominek. Ale jaki? - kominek z wkładem "powietrznym"

To najbardziej popularna obecnie forma udomowionego ognia. Najtańszy komplet: wkład kominkowy oraz zestaw podstawowych materiałów do budowy kominka nie kosztuje więcej niż średnia pensja, ale to jest absolutne minimum! Za te pieniądze nie można oczekiwać nic innego, niż cieniutkie żeliwo i gipsowa płyta, plus niewyszukane wzornictwo i wykonawstwo.

14.09.2017 00:00
Po co w kominku kratki kominkowe?
Po co w kominku kratki kominkowe?

Kratki w kominku są dla nas czymś bardzo naturalnym, mnogość ich rodzajów, kolorów, form i kształtów jest tak wielka, że niekiedy właśnie one decydują o estetyce naszego kominka. Czy mając na względzie tę oczywistość, że kratka w kominku być musi, zastanawialiśmy się jaka – oprócz dekoracyjnej – jest jej rola?

12.09.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - kominek z "płaszczem wodnym"
Kominek. Ale jaki? - kominek z "płaszczem wodnym"

Ktoś wpadł na pomysł zbudowania kotłowego paleniska kominkowego, takiego, które nie powietrze, a wodę podgrzewa. Jeśli już mamy gorącą wodę, to nie wyobrażam sobie, by nie była ona rozprowadzona po domu. Ciepło z kominka może być „rurkami” przekazane do wielu pomieszczeń, nawet odległych, położonych na różnych kondygnacjach. Można też wykorzystać kominek „wodny” do podgrzewania wody użytkowej.

07.09.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - biokominek - co trzeba wiedzieć
Kominek. Ale jaki? - biokominek - co trzeba wiedzieć

Kominek bez drewna i komina to kusząca propozycja. Nawet jeśli na przeszkodzie nie stoją sprawy finansowe, to przecież niemożność techniczna dotyka również bogatych… Wielopiętrowy budynek, brak przewodu kominowego, regionalny zakaz palenia czy odlotowa aranżacja wnętrza albo zwyczajne życie na najwyższych obrotach… Wszędzie tam pasuje ogień, który pojawia się bez trwałych architektonicznie zobowiązań, a na dodatek może przenieść się na taras, do ogrodu, a nawet do wnętrza luksusowego jachtu.

01.09.2017 00:00
Kominkowe izolacje - dlaczego ważne? Rodzaje izolacji
Kominkowe izolacje - dlaczego ważne? Rodzaje izolacji

Materiały izolacyjne są nieodłącznym elementem nowoczesnego kominka. Ciągle najbardziej popularny w Polsce typ kominka powinien mieć zaizolowaną całą komorę, w której powietrze nagrzewa się od korpusu paleniska. Również kominki wykonane w taki sposób, że kumulują część ciepła w wodzie, szamocie czy kaflach, powinny mieć niektóre ze ścian izolowane termicznie, głównie te, które przylegają do ścian budynku.

25.08.2017 00:00
Ogrzewać kominkiem? - powietrze, woda czy akumulacja?
Ogrzewać kominkiem? - powietrze, woda czy akumulacja?

W dzisiejszej dobie instalacja kominka w nowobudowanym domu to już niemalże standard, a ogromna gama oferty modeli wkładów grzewczych i typów kominków powoduje, iż nie musi być to też specjalnie droga przyjemność. Bo posiadanie kominka to jest przede wszystkim przyjemność z obcowania z ogniem. Można wręcz powiedzieć, że budowa systemu grzewczego, czy przynajmniej wydajne wykorzystanie kominka jako urządzenia grzewczego, to przejaw zdroworozsądkowego, pragmatycznego podejścia.

25.08.2017 00:00
Rodzaje kominów - poznaj je wszystkie przed wyborem
Rodzaje kominów - poznaj je wszystkie przed wyborem

Podział kominów ze względu na konstrukcję obudowy, funkcję i materiał z jakiego jest wykonany.

22.08.2017 00:00
Poznajemy kształty palenisk kominkowych
Poznajemy kształty palenisk kominkowych

Na rynku dostępna jest szeroka oferta palenisk kominkowych. Wybór jest duży nie tylko ze względu na spory wachlarz producentów, ale i dostępnych kształtów palenisk. Wkłady płaskie, panoramiczne, narożne, U, C, a może jeszcze inne? Poniżej przedstawiamy bogactwo dostępnych kształtów wkładów kominkowych.

16.08.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - kominek "otwarty"
Kominek. Ale jaki? - kominek "otwarty"

Prastara forma udomowionego ognia, która mimo zachodzących zmian nadal ma zwolenników. Wielu polskich architektów jest ciągle pod ich wrażeniem, ale proponowanie takiego kominka każdemu jest co najmniej niepoważne. Kominek z paleniskiem „otwartym” to dzisiaj po prostu luksus.

06.08.2017 00:00
Kominek, ale jaki? - postaw na piecokominek
Kominek, ale jaki? - postaw na piecokominek

Piecokominek inaczej nazywany tez kominkiem grzewczym jest to wspaniałe połączenie kominka z efektywnością pieca kumulacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu dużej kominkowej wizji ognia. W budowie kominków grzewczych stosuje się, obok wkładu grzewczego i ciepłej obudowy, element w postaci masy kumulacyjnej.

02.08.2017 00:00
Przeczytaj także
Reklama