Ogrzewanie kominkiem a polskie prawo

W Polskim prawie budowlanym wyraźnie zabrania się używania kominka jako jedynego źródła ciepła w domu, może jedynie służyć jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej.

W Polskim prawie budowlanym wyraźnie zabrania się używania kominka jako jedynego źródła ciepła w domu, może jedynie służyć jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. Powodem tego typu regulacji jest konieczność zapewnienia ogrzewania budynku w przypadku długotrwałej nieobecności mieszkańców. Dlatego też instalacja kominka nie zwalnia od konieczności posiadania w budynku niezależnej  instalacji grzewczej CO.

 

Dokładnie precyzuje to przepis opublikowany w Dzienniku Ustaw w 2002 roku, a mianowicie Dz. U. Nr 75 z 2002 §132 1 - w którym jest napisane: 

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.”
 

 

Kominek może oczywiście służyć jako urządzenie dogrzewające, a w okresach grzania kominkiem alternatywna instalacja grzewcza może być całkowicie wyłączona, lub nie pracować z powodu wystarczająco wysokiej temperatury (powodowanej ogrzewaniem za pomocą kominka) wykrytej przez termostaty.

 

Należy również i tu przytoczyć wymagania w zakresie właściwej lokalizacji i zapewnienia dopływu powietrza do kominka:

 

 

Jeśli chodzi o usytuowanie kominka w budynku to uregulowania prawne określające wymagania zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. Nr 75 z 2002 poz. 690  § 132 

 

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym  mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

  1. o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30m3, 
  2. spełniających wymagania dotyczącej wentylacji o których mowa w § 150 ust. 9,
  3. posiadające przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2  oraz §145 ust.1,
  4.  w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
  • co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka – dla kominków o obudowie zamkniętej,
  • zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2m/s – dla kominków o obudowie otwartej. 

 

Zapraszamy również do ściągania przepisów prawnych i publikacji na temat wymagań i norm dotyczących kominków w dziale materiały do pobrania serwisu kominki.org.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama