Rozpalanie kominka - kilka zasad przy pierwszym paleniu

Do rozpalania najlepiej używać kawałków papieru i drobnych kawałków drewna.
Rozpalanie kominka - kilka zasad przy pierwszym paleniu
Rozpalanie kominka

Do rozpalania najlepiej używać kawałków papieru i drobnych kawałków drewna. Przed zapaleniem należy ustawić regulatory powietrza w pozycji otwartej. Gdy nastąpi rozpalenie oraz powstanie grubsza warstwa żaru, można dokładać drewniane polana. Zaleca się dokładanie opału do wkładu dopiero wtedy, gdy pozostaje w nim żar i prawie w ogóle nie ma płomieni.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Przed pierwszym rozpaleniem należy usunąć z wkładu wszystkie naklejki oraz sprawdzić, czy w palenisku i popielniku nie pozostały części montażowe. Jeżeli wkład jest wyposażony w płotek zabezpieczający żar przed wypadaniem, musi on być podczas palenia prawidłowo usytuowany w palenisku.

Przy pierwszym paleniu wykorzystuje się niewielką ilość drewna. Drewno powinno być wkładane ostrożnie i powoli, a płomienie powinny być niewielkie. Regulatory w otwartych położeniach. Wkład powinien nagrzewać się powoli i stopniowo, co zapewni powolne rozszerzanie się materiału i jego stabilizację.

W trakcie kilku pierwszych paleń zachodzi zjawisko wypalania się farby (związane z ostatecznym schnięciem i utwardzaniem się lakieru). Farba staje się wtedy plastyczna, dlatego należy unikać w tym czasie zbędnego kontaktu z pomalowanymi powierzchniami. Podczas wypalania z wkładu może wydobywać się nieprzyjemny zapach oraz opary. Jest to zjawisko normalne, które ustąpi po kilku paleniach. Przy pierwszych rozpaleniach na szybkach mogą pojawić się zacieki, które z czasem ustąpią. Jest to normalne zjawisko.

Minimalny ciąg kominowy, przy którym może pracować wkład kominkowy wynosi 5 [Pa]. Podczas palenia przy minimalnym ciągu należy upewnić się, czy drzwiczki paleniska są szczelnie zamknięte i czy nie nastąpiło rozszczelnienie wkładu kominkowego, przez które może wydobywać się tlenek węgla stwarzając ryzyko zatrucia.

Podczas dokładania paliwa przy minimalnym ciągu z paleniska mogą wydobywać się niewielkie ilości tlenku węgla. Należy wtedy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Nie zaleca się użytkowania paleniska przy minimalnym ciągu kominowym.

Piotr Batura


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama