Reklama
News will be here

Prawidłowy montaż wkładu kominkowego

Montaż wkładu powinien być wykonany przez wykwalifikowanego instalatora, to nie ulega wątpliwości, ale warto dowiedzieć się więcej o zasadach prawidłowego montażu.
Prawidłowy montaż wkładu kominkowego
Montaż wkładu kominkowego

Wkład kominkowy należy zamontować na wytrzymałych termicznie i mechanicznie elementach stropu. Zaleca się osadzenie wkładu na specjalnych stojakach stalowych, zapewniających możliwość doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, po czym wkład kominkowy należy obudować. Wokół wkładu kominkowego wykonać specjalną obudowę z materiałów niepalnych izolowanych termicznie, jako komorę wymiany ciepła. Między wkładem kominkowym a wewnętrznymi elementami obudowy lub ściankami dystrybutora powietrza (jeżeli taki jest zamontowany) należy zachować minimalną odległość 100 mm.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Poniżej kilka ogólnych zasad prawidłowego montażu wkładu lub kasety kominkowej:

  • Wkłady należy montować przestrzegając przepisów prawa budowlanego oraz przepisów ochrony przeciwpożarowej, norm przedmiotowych i instrukcji montażu.
  • Przed montażem wkładu należy upewnić się, że podłoga w miejscu jego usytuowania posiada odpowiednią do ciężaru wkładu wytrzymałość termiczną i mechaniczną.
  • Podłoże, na którym stoi wkład, powinno być wykonane z materiałów niepalnych (cegła szamotowa, ognioodporne płyty ceramiczne).
  • Zaleca się usadowienie wkładu na specjalnych stojakach stalowych.
  • Ustawiony na fundamencie kominek należy dokładnie wypoziomować
  • Montaż wkładu powinien być wykonany przez wykwalifikowanego instalatora.
  • Warunkiem bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji kominka jest sprawny technicznie i właściwie dobrany pod względem przekroju poprzecznego przewód kominowy – co należy sprawdzić już przed zakupem wkładu

 

Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama