Egzaminy zduńskie w Stalowej Woli

14 stycznia w Stalowej Woli odbył się pierwszy od wielu lat egzamin poświadczający kwalifikacje czeladników i mistrzów zduństwa. Egzamin zakończył dwutygodniowy kurs, który został zorganizowany dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Zygmunta Kuliga...
Egzaminy zduńskie  w Stalowej Woli

14 stycznia w Stalowej Woli odbył się pierwszy od wielu lat egzamin poświadczający kwalifikacje czeladników i mistrzów zduństwa. Egzamin zakończył dwutygodniowy kurs, który został zorganizowany dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Zygmunta Kuliga, właściciela Wytwórni Kafli ze Stalowej Woli. Do udziału w tym przedsięwzięciu Pan Zygmunt namówił Izbę Rzemieślniczą z Rzeszowa, która zajęła się organizacją kursu od strony formalnej. Rzeszowską izbę reprezentował Józef Lachcik, Dyrektor Ośrodka Szkolenia Rzemiosła. Współorganizatorem był też Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli, który udostępnił miejsce do przeprowadzenia egzaminu teoretycznego i częściowo praktycznego. Egzamin został podzielony na dwie części: teoretyczną: ustną i pisemną, która odbyła się 14 stycznia w Stalowej Woli oraz praktyczną. Jak się okazało egzamin cieszył się dużym zainteresowaniem, przystąpiło do niego 35 osób z całej Polski oraz jeden ochotnik z Niemiec. 20 osób ubiegało się o uprawnienia czeladnicze, a 16 o tytuł mistrza zduństwa. Wszyscy uczestnicy zakończyli z pozytywnym rezultatem egzamin teoretyczny, który obejmował szereg zagadnień poczynając od materiałoznawstwa, przez tajniki zduństwa, podstawy budownictwa, przepisy BHP a kończąc na prawie pracy, podstawowych zasadach prawa gospodarczego i zarządzania przedsiębiorstwem. Zaliczenie egzaminu praktycznego odbywało się od 13 do 17 stycznia. W tym czasie kursanci wybudowali kuchnię kaflową (wyposażoną w piec chlebowy, piekarnik i ławę) we wzorcowni Wytwórni Kafli Zygmunta Kuliga oraz kominek w holu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli. Kilkoro kursantów, którzy musieli wcześniej wyjechać zaliczy egzamin praktyczny indywidualnie podczas budowy konkretnego pieca kaflowego.

Osiągnięte przez ochotników tytuły posłużą im do poświadczenia własnych umiejętności nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy i świata. Mamy nadzieję, że to dopiero początek kolejnych kursów, szkoleń i egzaminów potwierdzających nie tylko wiedzę, ale i umiejętności praktyczne, a obrany kierunek kształcenia będzie się cieszył coraz większym powodzeniem.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama