Reklama

Reakcje alergiczne a trądzik różowaty – jak rozpoznać i unikać dodatkowych podrażnień?

Dużym problemem w trądziku różowatym jest ogromna wrażliwość cery na czynniki zewnętrzne. W tej przewlekłej chorobie skóra twarzy nadmiernie reaguje na różne czynniki, przez co trudniej jest zapanować nad dokuczliwymi symptomami. W artykule omówimy, jak na objawy trądziku różowatego wpływają reakcje alergiczne. Podpowiemy też, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko alergii.
  • Dzisiaj, 09:33
  • Autor: Verdelove
Reakcje alergiczne a trądzik różowaty – jak rozpoznać i unikać dodatkowych podrażnień?

Interakcje alergii z objawami trądziku różowatego

Trądzik różowaty nie jest chorobą o podłożu alergicznym – jest to problem wywoływany przez nieprawidłowe reakcje immunologiczne oraz zaburzenia naczynioruchowe. Może natomiast być nasilany przez różne czynniki środowiskowe, w tym alergeny wywołujące reakcje alergiczne. Sama choroba sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na uczulenia.

Marta Struczyńska kosmetolog z Clinica Cosmetologica

W trądziku różowatym często obserwuje się alergie kontaktowe na kosmetyki, przez co trudno jest dobrać produkty do codziennej pielęgnacji. Gdy nałożymy uczulający kosmetyk na skórę, powiększa się jej rumień, przekrwienie i obrzęk. Często też pojawia się wysypka z krostek i grudek mówi Marta Struczyńska, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Osoby z trądzikiem różowatym mogą cierpieć również na alergie wziewne lub pokarmowe i doświadczać zaostrzenia choroby pod wpływem np. pyłków roślin, roztoczy czy określonych pokarmów. 

A jak rozpoznać reakcję alergiczną w trądziku różowatym? Zaniepokoić powinien nas nagły rumień oraz świąd skóry. Mogą wystąpić również obrzęki, bąble pokrzywkowe i silne pieczenie. W wielu przypadkach objawy te można skojarzyć np. z użyciem nowego kosmetyku, spożyciem określonej potrawy czy z okresem pylenia drzew i traw. Nie zawsze jednak jest łatwo odróżnić reakcję alergiczną od objawów trądziku różowatego, dlatego dla pewności należy skonsultować się z lekarzem.

Jak minimalizować ryzyko alergii w trądziku różowatym?

Jak postępują objawy trądziku - przykłady

Podstawowym sposobem na zminimalizowanie alergii w trądziku różowatym jest unikanie ekspozycji na alergeny. W zależności od tego, co nas uczula, można więc np. wykluczyć z jadłospisu produkty wywołujące alergię albo w okresach pylenia ograniczać aktywność na zewnątrz i wietrzyć mieszkanie tylko wieczorem. Poza tym regularnie należy prać pościel, firany i odkurzać mieszkanie, aby zmniejszać liczbę roztoczy. Należy też rozważnie dobierać produkty do pielęgnacji cery.

Jak wybierać kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym?

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym to podstawa, aby kontrolować objawy schorzenia. Dzięki dobrym produktom można nie tylko poprawić wygląd skóry, ale też złagodzić odczuwane pieczenie i swędzenie. Nieodpowiednie kosmetyki mogą jednak spowodować pogorszenie stanu skóry, dlatego tak ważny jest właściwy dobór produktów. 

Wybierając kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym, trzeba unikać przede wszystkim silnych składników, które mogłyby ją podrażniać – jak np. alkoholu, mocnych detergentów (np. SLS) czy silnych kwasów (np. kwas glikolowy, kwas salicylowy). Ponadto należy uważać na potencjalnie alergizujące składniki. Najczęściej uczulają: substancje zapachowe, barwniki i konserwanty. Dobrze było by więc wybierać hipoalergiczne dermokosmetyki o prostych składach

Warto pamiętać, że każdy może być uczulony na co innego – w tym nawet na składniki uważane za bezpieczne dla cer wrażliwych. Dlatego warto obserwować reakcje skóry na stosowane produkty. Przed nałożeniem nowego produktu warto wykonać próbę uczuleniową – nanieść na czysty fragment skóry (np. za uchem) niewielką ilość kosmetyku i obserwować, czy w ciągu 24-48 godzin nie pojawia się zaczerwienienie lub inne objawy reakcji alergicznej. Jeśli takie objawy wystąpią, należy zaprzestać stosowania danego kosmetyku.

Acnerose od Verdelove – delikatne dermokosmetyki dla cery z trądzikiem różowatym

Acnerose od Verdelove to specjalistyczne dermokosmetyki do cery z trądzikiem różowatym. Dzięki delikatnym, przyjaznym składom nie nasilają dolegliwości cery, lecz pomagają wyprowadzić skórę na prostą.

Krem na rano marki Acnerose

Masz dość zaczerwienienia skóry i innych objawów trądziku różowatego? Twoja skóra jest wrażliwa i nie toleruje wielu produktów? Wybierz maść na rano Acnerose https://acnerose.pl/produkt/masc-na-rano/, która kompleksowo wycisza niedoskonałości skóry. Ten dermokosmetyk ma prostą formułę bez dodatków zapachowych, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i alergii. Doskonale zbalansowano w nim składniki przeciwzapalne (kwas azelainowy) ze składnikami kojącymi (betaina) i wzmacniającymi barierę hydrolipidową (witamina E, olejek z drzewa różanego). 

Dermokosmetyki Acnerose cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Przeczytaj opinie, wpisując Acnerose w Google. O kosmetykach dowiesz się więcej na https://acnerose.pl/. A jeśli chcesz poznać inne kosmetyki Verdelove, zajrzyj na verdelove.pl.

Identyfikacja alergenów u lekarza

Nie zawsze jest łatwo rozpoznać alergeny odpowiedzialne za pogarszanie trądziku różowatego. Dlatego warto udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoich objawach. Specjalista może zlecić wykonanie testów alergicznych, z których wyniknie, jakie konkretnie alergeny powodują reakcję uczuleniową. Pozwoli to lepiej chronić się przed zaostrzeniami trądziku różowatego.

Dieta przeciwhistaminowa

W zmniejszeniu ryzyka alergii w trądziku różowatym pomoże też odpowiednia dieta. Osoby z alergią pokarmową powinny naturalnie unikać produktów, na które są uczulone. Osobom bez potwierdzonej testami alergii pokarmowej nie zaleca się eliminacji żadnych produktów poza tymi, które wywołują rumień i przekrwienie skóry – np. alkohol, ostre przyprawy. 

Na uwagę zasługują również produkty bogate w histaminę bądź nasilające jej uwalnianie. Histamina jest mediatorem reakcji zapalnych oraz alergicznych i odpowiada m.in. za rozszerzanie naczyń krwionośnych i świąd skóry. U osób z trądzikiem różowatym może nasilać rumień, obrzęk i widoczność naczynek. Dlatego warto rozważyć dietę z ograniczeniem tego składnika (histamina jest zawarta np. w serach pleśniowych, winie, wędzonych rybach, czekoladzie).

Podsumowanie

Reakcje alergiczne mogą zaostrzać objawy trądziku różowatego, takie jak rumień, widoczne naczynka, swędzenie skóry, krostki i grudki. Mając tego świadomość, warto być czujnym i niepokojące symptomy konsultować z lekarzem. Pomóc może także unikanie alergenów, wprowadzenie diety ubogiej w histaminę oraz stosowanie delikatnych dermokosmetyków, które łagodzą stany zapalne, jak Acnerose Verdelove.

Materiał partnera


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama