Reklama

Jaki destylator się przyda do produkcji alkoholu?

Jak zrobić mocny alkohol? Tylko z destylatorem – taka aparatura jest potrzebna nie tylko dużym wytwórniom, ale i małym producentom. Domowa produkcja alkoholu - na bazie akcyzowego spirytusu i na własne potrzeby, jest legalna, ale w zakresie produkcji własnego  alkoholu etylowego obowiązują jeszcze pewne regulacje, można natomiast bez problemu kupić sprzęt do destylacji. Jaki model będzie odpowiedni i czym się kierować przy zakupie?
  • 08.04.2025 07:56
Jaki destylator się przyda do produkcji alkoholu?

Do czego służy destylator?

Destylator alkoholu jest konieczny, jeśli chcemy produkować mocne trunki. Słabsze destylaty powstają dzięki fermentacji produktów zawierających cukry proste albo skrobię – są to np. owoce, zboża, ziemniaki, trzcina cukrowa, zwykły cukier. Następnie ze sfermentowanej mieszanki oddziela się poszczególne składniki, i to właśnie jest destylacja – alkohol się skrapla na chłodnicy destylatora, po czym spływa wężykiem odbioru, a moc oraz intensywność smaku destylatu można kontrolować m.in. regulacją temperatury, stopniem wypełnienia kolumny, włączeniem refluxu. Więcej o takiej produkcji: https://dobrydestylator.pl/.

Jakie powinny być rozmiary destylatora?

Wydajność destylatora zależy od średnicy rury kolumny. W warunkach domowych powinno to być minimum 50 mm, ale nie więcej niż 80 mm, ponieważ przy produkcji na małą skalę nie uda się wykorzystać możliwości bardzo wydajnego destylatora, nie więc sensu przepłacać. Wysokość kolumny musi odpowiadać charakterowi produkcji – przy alkoholach smakowych wystarczy ok. 50 cm, pot-stille z dodatkowym refluxem powinny mieć ok. 80 cm, a kolumny rektyfikacyjne 100 cm albo więcej.

Bez względu na parametry, zakup destylatora nie wymaga zezwolenia, ale musimy pamiętać, produkcja alkoholu etylowego podlega pewnym restrykcjom – warto sprawdzać aktualne przepisy.

Jaki typ destylatora jest najlepszy?

Bimbrownica musi być wysoka, ponieważ właśnie ten parametr decyduje o mocy i stopniu oczyszczenia destylatu. Kolumna rektyfikacyjna służy przede wszystkim do produkcji czystego spirytusu, choć sporadycznie można na niej zrobić także wódkę smakową - zwłaszcza wtedy, gdy kolumna posiada dodatkowy zaworek dedykowany takim destylatom.

Pot-still to inny typ destylatora, zaprojektowany z myślą o produkcji alkoholi smakowych (a nie spirytusu). Pot-stilla można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, jak aromatyzator albo reflux, który pozwoli robić bimber o mocy ok. 90 proc.

Niezależnie od typu destylatora, warto inwestować w aparaturę miedzianą, ponieważ na miedzi powstają alkohole wyższej jakości, o szlachetniejszym smaku, wolne od toksycznych związków chemicznych.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama