Norma EN 16510-2-3:2022 to kolejna z serii norm badawczych: Mieszkaniowe urządzenia spalające paliwo stałe, kluczowych dla branży miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Norma Mieszkaniowe urządzenia spalające paliwo stałe – Część 2-3: Kuchenki jest normą, która z dniem 09.11.2025 r. ostatecznie zastępuje EN 12815:2001 Kuchnie na paliwa stałe – Wymagania z i metody badań. Od tej daty każdy podmiot wprowadzający do obrotu kuchnię na paliwo stałe będzie zobowiązany, aby deklaracja właściwości użytkowych była sporządzona na podstawie badań wykonanych według normy. Wymóg ten wynika wprost z harmonizacji normy zgodnie z Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2023/2461 z dnia 7 listopada 2023 r. zmieniającej decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2019/451 w sprawie zharmonizowanych norm dotyczących wyrobów budowlanych, opracowanych na potrzeby rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011.
Jak badamy kuchnie na paliwa stałe?
Jak we wszystkich normach z serii 16510 jeden zasyp dla urządzeń z okresowym spalaniem paliwa trwa 40 minut. W tym czasie mierzone są parametry cieplno-emisyjne urządzenia, tj. moc, sprawność cieplna (z obliczeń), emisja pyłowo-gazowa: tlenek węgla, tlenki azotu, organiczne zanieczyszczenia gazowe (OGC), pył. Jeśli kuchnia ma być kuchnią z prawdziwego zdarzenia (a nie ogrzewaczem pomieszczeń) musi ona zagotować wodę. W przypadku kuchni bez piekarnika woda o masie 2 kg powinna zagotować się w czasie nie przekraczającym 30 . od momentu rozpoczęcia pomiaru. Dla kuchni z piekarnikiem badanie gotowania przeprowadza się dla pomiaru 2-godzinnego i obejmuje ono dwa cykle.
Dla kuchni wyposażonych w piekarnik wykonuje się próbę pieczenia ciasta – norma podaje dokładny przepis na ciasto oraz referencyjne barwy stopnia wypieczenia. Jak każde urządzenie typu mieszkaniowe urządzenia spalające paliwo stałe (miejscowy ogrzewacz pomieszczeń według terminologii rozporządzenia Ecodesign), kuchnia musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Podczas badań bezpieczeństwa sprawdza się: bezpieczne odległości kuchni od materiałów palnych (lub niepalnych – w zależności od deklaracji producenta), temperatury uchwytów (badania tylko dla mocy nominalnej).
Czy nowa norma zmienia coś dla producentów kuchni na paliwa stałe?
Norma EN 16510-2-3:2022 w stosunku do normy EN 12815:2001 wprowadziła następujące zmiany:
- czas trwania badania uległ skróceniu z 60 do 40 min.
- zwiększyła się liczba zasypów z 2 do 3,
- pomiar emisji pyłu wykonuje się dla każdego cyklu badawczego (poprzednia norma nie podawała metodyki pomiaru pyłu),
- należy wykonać pomiar szczelności urządzenia w odniesieniu deklaracji kategorii urządzenia w oparciu o deklarację producenta (więcej na ten temat w artykule Norma EN 15510. Zmiany w zakresie ogrzewaczy, KominkiPro, 4/2024 (57)).
Ogólne wymagania w stosunku do producentów kuchni na paliwa stałe
Zgodnie z zapisami systemu 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 (CPR) obowiązkiem producenta jest prowadzenie zakładowej kontroli produkcji, a zgodnie z wymaganiami normy zharmonizowanej z CPR wykonanie badań w laboratorium akredytowanym, jednostka notyfikowana dokonuje zaś oceny właściwości użytkowych zadeklarowanych przez producenta (na podstawie badań akredytowanych).
Laboratorium Badań Kotłów i Urządzeń Grzewczych Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego jest laboratorium akredytowanym i jednocześnie jednostką notyfikowaną w zakresie badań i oceny właściwości użytkowych EN 16510-2-3:2022.
.jpg)