Siłownik hydrauliczny do podnośnika nożycowego
Siłownik hydrauliczny do podnośnika nożycowego to najczęściej stosowany rodzaj mechanizmu w tego typu pojazdach. Działa on na zasadzie tłoczenia cieczy pod ciśnieniem do komory, co powoduje ruch tłoka, a tym samym podnoszenie lub opuszczanie platformy podnośnika. Układ hydrauliczny składa się z pompy, zaworów oraz przewodów, które transportują ciecz (najczęściej olej) pod ciśnieniem.
- Siłownik hydrauliczny do podnośnika nożycowego generuje dużą siłę, dlatego jest tak powszechnie stosowany w tego typu maszynach. Umożliwia też precyzyjną regulację prędkości podnoszenia. System hydrauliczny wykazuje niewielką awaryjność – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej części zamienne do podnośników.
Siłownik do podnośnika nożycowego – elektryczny
Siłowniki te wykorzystują silnik elektryczny do napędzania śruby pociągowej, która przesuwa tłok. Ruch obrotowy jest następnie przekształcany w liniowy, co pozwala na podnoszenie i opuszczanie platformy podnośnika. Taki układ cechuje się bardzo prostą konstrukcją – jeszcze mniej skomplikowaną niż np. siłownik pneumatyczny.
Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach siłowniki elektryczne mogą być droższe niż ich hydrauliczne odpowiedniki. Często generują one też mniejszą siłę. Nie wymagają jednak konserwacji związanej z wyciekami płynów i funkcjonalnością uszczelek.
Siłownik do podnośnika nożycowego – gazowy

Siłowniki gazowe stosuje się m.in. w podnośnikach, w których wymagany jest płynny i kontrolowany ruch. Wyróżniają się one prostą konstrukcją i uniwersalnością. Działają na zasadzie sprężania gazu wewnątrz cylindra. Medium pod ciśnieniem wypełnia cylinder i generuje siłę, która wypycha tłok.
Siłownik gazowy do podnośnika nożycowego działa z reguły w jednym kierunku, a jego podstawową funkcją jest wspomaganie ruchu. Może być to użyteczne np. przy podnoszeniu i opuszczaniu lżejszych platform lub klap.
Siłownik do podnośnika nożycowego – pneumatyczny
Siłowniki pneumatyczne działają na podobnej zasadzie co hydrauliczne, z jedną podstawową różnicą. Zamiast cieczy używa się w nich sprężonego powietrza. Jest ono wtłaczane do cylindra (pod wysokim ciśnieniem), co wprawia w ruch tłok i pozwala na podnoszenie platformy.
Siłowniki pneumatyczne mogą działać szybciej niż hydrauliczne, ale generują mniejszą siłę. Są też trudniejsze w obsłudze, dlatego stosuje się je bardzo rzadko. We współczesnych podnośnikach zdecydowanie częściej znajdują się modele elektryczne, hydrauliczne i gazowe.
Jaki siłownik do podnośnika nożycowego warto wybrać?
Wybór siłownika do podnośnika nożycowego zależy głównie od rodzaju maszyny i jej przeznaczenia. Modele hydrauliczne są idealne do podnoszenia ciężkich ładunków, gdzie liczy się duża siła i precyzja. Siłowniki pneumatyczne sprawdzają się tam, gdzie wymagany jest szybki ruch i niższe obciążenia. Warianty elektryczne są natomiast idealne do zadań wymagających wysokiej precyzji i łatwości użytkowania, choć generują zdecydowanie mniejszą siłę. Przed zakupem takich podzespołów zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie.