Reklama

Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w kwietniu 2024

Mimo poprawy pogody, ta nie codziennie raczy nam wiosenną temperaturą, co wiąże z podtrzymaniem ciepła w domu. Dlatego po raz kolejny przygotowaliśmy dla was raport dotyczący cen drewna kominkowego w oparciu o informacje z firm zajmujących się dystrybucją drewna, oraz na podstawie ogłoszeń z popularnego portalu ogłoszeniowego.
Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w kwietniu 2024

Kwiecień to dobry czas, by pomyśleć o zakupie drewna mokrego zacząć suszyć na przyszłość. Pamiętajmy, że najlepsze drewno to takie o wilgotności około 20%. To nie tylko ekologiczne, przyjazne dla urządzenia i komina, ale też ekonomiczne dla portfela, bo energia w palenisku nie jest marnowana na odparowanie wody z drewna. Pamiętajcie im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka. Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa zanim zostanie użyte do palenia w kominku. Dodatkowo każdy gatunek drewna spala się inaczej - o czym więcej poniżej - i o ile nie ma to większego znaczenia dla użytkowników kotłów na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę.

Palenie od góry – niezwykle istotna kwestia

Nie jest obojętne jak spalamy drewno w piecu czy kominku. Należy odwrócić znany z ogniska porządek układania stosu. W palenisku kładziemy najpierw 2-3 grube polana, następnie na krzyż 2-3 nieco cieńsze, oraz kolejno na krzyż 2-3 jeszcze cieńsze polana, na koniec u góry stosu podpałkę i drobniejsze drzazgi. Korzyści? Dym z dosuszanego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu.

Instrukcja palenia od góry wg. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece  


Wartość opałowa drewna 

Najlepszym gatunkiem drewna  do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego do kominka?

Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (L), szerokość (S) i wysokość (H):

Mp= L x S x H

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.

Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.

Ceny drewna kominkowego w kwietniu 2024 

Według firmy najtańszedrewno.pl w Warszawie i okolicach sezonowane drewno grabu kosztuje 650zł/m3, drewno dębu dostaniemy w cenie 600zł/m3. Zakup sezonowanego drewna brzozy to koszt 550zł/m3. Sezonowane drewno bukowe to koszt 650zł/m3. Ceny drewna w Warszawie i okolicach zmalały w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. 

W Lublinie i okolicach, według firmy drewno-lublin.pl metr sześcienny mokrego grabu kosztuje 350zł/mp, z kolei za mokre drewno dębu zapłacimy 320zł/mp. Według popularnego portalu ogłoszeniowego zakup mokrego drewna brzozy to koszt od 250zł do 300zł/mp. Buk nadający się do sezonowania  kupimy od 200zł - 300zł/mp . Ceny drewna kominkowego w Lublinie i okolicach pozostają bez zmian z wyjątkiem drewna brzozy, którego cena minimalnie wzrosła. 

Jak podaje strona drewnowkominku.pl w Gdańsku i okolicach świeże drewno grabu to koszt 520zł/mp, nieco mniej kosztuje świeże drewno buku – 390zł/mp. Mokra dębina trzyma cenę i kosztuje 490zł/mp . Niesezonowane drewno brzozy to koszt 450zł/mp. W tym przypadku ceny drewna od początku tego roku nie uległy zmianom z wyjątkiem drewna bukowego, które jest tańsze o 100zł. 

U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach cena niesezonowanego drewna dębu to koszt od 300zł-400zł/mp, mokry grab to koszt od 350zł- 450zł/mp . Mokre drewno bukowe można znaleźć za ok. 400zł/m3, a drewno brzozy kosztuje od ok 300zł - 400zł/mp. W skali ostatnich miesięcy ceny drewna we Wrocławiu i okolicach pozostają bez zmian z wyjątkiem dębiny, która da się kupić nieco taniej niż w ostatnich miesiącach. 

Koszt drewna sezonowanego w Białystoku i okolicach według firmy Biofire prezentują się następująco: sezonowane drewno dębu koszt ok. 700zł/m3. Drewno bukowe kosztuje nieco więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.730zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 670zł/m3. Porównując aktualne ceny drewna w Białymstoku i okolicach z cenami z poprzednich miesięcy to nie uległy one zmianom.

U dystrybutorów drewna kominkowego z Poznania i okolic, sezonowane drewno dębowe kosztuje od ok. 350zł - 400zł/mp, suche drewno grabu to koszt ok. 400zł - 500zł/mp. Drewno brzozy sezonowanej wyceniane jest na 300zł- 350 zł/mp Suche drewno buku kosztuje od ok. 350zł -410zł/mp. W Poznaniu i okolicach ceny drewna w ostatnich miesiącach nie zmieniają się. 

W łodzi i okolicach według strony drewnokominkowe.eu, cena sezonowanego drewna dębu kosztuje ok. 390zł/m3. Sezonowane drewno buku kupimy za 450zł/m3 a koszt drewna sezonowanej brzozy to 330zł/m3 . Sezonowane drewno grabu jest ciężko dostępne w tym województwie ale takie możemy takie w cenie 470zł/m3  Ceny drewna w Łodzi i okolicach w porównaniu do ostatnich miesięcy zmalały.  Sprzedawca zaobserwował znaczny spadek zapotrzebowania na drewno, niż w ostatnich miesiącach.

Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena niesezonowanego dębu to koszt od ok, 330zł- 350zł/mp. Mokre drewno grabu i buku kosztuje od ok 330zł – 350zł/mp. Mokre drewno brzozy, można kupić od ok.300zł - 350zł/mp. Ceny drewna w Częstochowie i okolicach  na przestrzeni 2 miesięcy pozostają bez zmian. 

Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 350zł/mp, w przypadku tych gatunków za sezonowane drewno zapłacimy 500zł/mp. Drewno brzozy aktualnie nie jest dostępne, jak również drewno grabu. W Szczecinie i okolicach od kilku miesięcy ceny drewna się nie zmieniają 

U krakowskich i katowickich dystrybutorów drewna ceny są identyczne od kilku miesięcy cena niesezonowanej brzozy to koszt od ok. 289zł - 360zł/m3. Mokry dąb to koszt od ok. 324zł-350zł/m3. Drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt od ok. 300zł – 450zł/m3. Drewno bukowe mokre kosztuje ok. 270-400zł/m3. Porównując ceny drewna w Krakowie, Katowicach i okolicznych miejscowościach, to od cena dębu i brzozy zmalała, pozostałe ceny gatunków drewna są podobne jak w ostatnich miesiącach.  

Dystrybutorzy sprzedający drewno kominkowe w Bydgoszczy i okolicach wyceniają niesezonowane drewno dębu od ok. 250zł do 320zł/mp. Drewno bukowe znajdziemy w przedziale cenowym od 300zł do 350zł/mp. Z kolei mokre drewno brzozy to koszt od ok. 300zł do 400zł/mp, a mokre drewno grabu to koszt od ok. 350 do 420zł/mp. Porównując ceny drewna kominkowego w Bydgoszczy i okolicach to od kilku miesięcy pozostaje bez zmian oprócz drewna bukowego, którego cena minimalnie zmalała.

Ceny drewna kominkowego mogą się różnić w zależności jego dystrybutora. Ceny transportu są zależne od firm, które je dostarczają. Niektórzy dystrybutorzy drewna kominkowego koszty dojazdu do klienta mają wliczone w ceny drewna. Są też firmy, które podają stawkę kilometrową, która zaczyna się od 2 zł/km. Gotowe palety z suchym drewnem znajdziemy również w sklepach budowlanych, zazwyczaj są to mieszane gatunki drewna. 

Ceny brykietu kominkowego

Według pellet4future Brykiet dębowy RUF to 1303zł/ paleta. Brykiet drzewny sosnowy RUF to 1296,91zł/ paleta, z kolei brykiet sosnowo – dębowy RUF kosztuje 1428,01/paleta. Brykiet Ałtaj Pini Kay kosztuje 1758zł/paleta. Brykiet drzewny Ałtaj Nestro kosztuje 1814zł/ paleta. (Paleta to ok. 960kg produktu). Cena brykietu dębowego RUF i sosnowego RUF zmalała w granicach 50zł-60zł. Ceny pozostałych rodzajów brykietów wzrosły o około 100zł .
 

Jak podaje strona eco-pal cena brykietu drzewnego za niecałą tonę (950kg) kosztuje 1350zł za 950kg. Cena tego brykietu od ostatniego czasu zmalała o 600zł! 

Koszty dostawy różnią się w zależności od produktu i lokalizacji. W przypadku zakupu produktu powyżej danej wagi, dostawa na terenie całej Polski jest darmowa. 

 

 

Patrycja Szymbor

Redaktor magazynu Świat Kominków 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama