Reklama

Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego - luty 2024r.

Przygotowaliśmy dla was aktualny cennik drewna kominkowego - dąb, grab, brzoza i buk. Prześledziliśmy również portale ogłoszeniowe w poszukiwaniu bieżących cen drewna. W naszym zestawieniu cen, znajdziecie również ceny brykietu drzewnego, który jest dobrym rozwiązaniem, kiedy nie posiadamy sezonowanego drewna w domu.
Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego - luty 2024r.

Jakie drewno wybrać do palenia w kominku?

Przede wszystkim o wilgotności około 20%. To nie tylko ekologiczne, przyjazne dla urządzenia i komina, ale też ekonomiczne dla portfela, bo energia w palenisku nie jest marnowana na odparowanie wody z drewna. Pamiętajcie im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka. Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa zanim zostanie użyte do palenia w kominku. Dodatkowo każdy gatunek drewna spala się inaczej - o czym więcej poniżej - i o ile nie ma to większego znaczenia dla użytkowników kotłów na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Jeśli chodzi o gatunki drewna to najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie. 

wilgotność drewna
Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka 

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego do kominka?

Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (L), szerokość (S) i wysokość (H):

Mp= L x S x H

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.

Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.

Rozpalanie w kominku od góry - ekologicznie i oszczędnie

Jeśli chcesz uzyskać maksymalne ciepło i minimalną emisję spalania gazów, musisz rozpalić ogień od góry! Jak to zrobić?
Użyj dużych kłód na dole, następnie mieszanki podpałki i dwóch lub trzech worków podpałek na górze. Zacznij od tyłu i układaj do przodu, tak aby powietrze mogło przepływać wzdłuż szyby i pod drewnem.

  • Upewnij się, że Twoje drewno jest suche! Jeśli nie masz pewności, czy drewno jest całkowicie suche, uderz dwie kłody o siebie. Jeśli wydajesz dźwięk przypominający uderzenie kija baseballowego w piłkę, drewno jest gotowe do spalenia.
  • Zalecamy, aby do rozpalania ognia zacząć od 2–3 kg drobno posiekanego drewna
  • Bardziej przyjazne dla środowiska jest palenie widocznym płomieniem. Pożary bez płomieni dwukrotnie zwiększają emisję tlenku węgla i cząstek sadzy.
  • Nie używaj gazet, czasopism ani kartonów/kartonów do rozpalania ognia. Tworzą dużo popiołu i kradną tlen. Farba drukarska jest również szkodliwa dla środowiska.
  • Zamiast brykietów używaj worków do podpałki lub podpałek z wełny drzewnej. Są mniej szkodliwe dla pieca i łatwiej je rozpalić.

Aktualne ceny drewna kominkowego (luty 2024)

Według firmy najtańszedrewno.pl w Warszawie i okolicach sezonowane drewno grabu kosztuje 670zł/m3, drewno dębu dostaniemy w cenie 640zł/m3. Zakup sezonowanego drewna brzozy to koszt 600zł/m3. Według popularnego portalu ogłoszeniowego sezonowane drewno bukowe to koszt od 340zł do 495zł/m3. Ceny drewna w Warszawie i okolicach są nieco wyższe niż miesiąc temu.

W Lublinie i okolicach, według firmy drewno-lublin.pl metr sześcienny mokrego grabu kosztuje 350zł/mp, z kolei za mokre drewno dębu zapłacimy 320zł/mp . Według popularnego portalu ogłoszeniowego, w województwie lubelskim niesezonowane drewno brzozy to koszt od ok. 180zł do 250zł/mp, niesezonowane drewno bukowe to koszt od ok.230zł - 270zł/mp .W porównaniu aktualnych cen drewna z cenami w poprzednich miesiącach to  w Lublinie i okolicach drewno kominkowe jest tańsze. 

Jak podaje strona drewnowkominku.pl w Gdańsku i okolicach świeże drewno grabu to koszt 520zł/mp, nieco mniej kosztuje świeże drewno dębu i buku – 490zł/mp za drewno świeże. Niesezonowane drewno brzozy to koszt 450zł/mp. W tym przypadku ceny drewna od listopada 2023r pozostają bez zmian.

U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach cena niesezonowanego drewna dębu to koszt od 400zł – 450zł/mp, mokry grab to koszt od 350zł- 400zł/mp . Mokre drewno bukowe można znaleźć za ok. 400zł/m3, a drewno brzozy kosztuje od ok 300zł - 400zł/mp. W skali ostatnich miesięcy ceny drewna we Wrocławiu i okolicach są tańsze. 

Koszt drewna sezonowanego w Białystoku i okolicach według firmy Biofire prezentują się następująco: sezonowane drewno dębu koszt ok. 700zł/m3. Drewno bukowe kosztuje nieco więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.730zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 670zł/m3. Porównując aktualne ceny drewna w Białymstoku i okolicach z cenami z poprzednich miesięcy to nie uległy one zmianom, 

U dystrybutorów drewna kominkowego z Poznania i okolic, sezonowane drewno dębowe kosztuje od ok. 350zł - 420zł/mp, suche drewno grabu to koszt ok. 400zł - 500zł/mp. Drewno brzozy sezonowanej wyceniane jest na 300zł- 350 zł/mp Suche drewno buku kosztuje od ok. 350zł -420zł/mp. W Poznaniu i okolicach ceny drewna w ostatnich miesiącach zdecydowanie zmalały.

W łodzi i okolicach według strony drewnokominkowe.eu, cena sezonowanego drewna dębu kosztuje ok. 500zł/m3. Sezonowane drewno buku kupimy za 500zł/m3 a koszt drewna sezonowanej brzozy to 400zł/m3 . W województwie łódzkim jest bardzo mało dostępnego sezonowanego drewna grabu, lecz jeśli takie znajdziemy to według portalu ogłoszeniowego jego cena wynosi ok. 500zł/m3. Aktualne ceny drewna w Łodzi i okolicach pokazują, że od stycznia ceny drewna nie uległy zmianie, jednak na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy, można zaobserwować spadek cen. 

Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena niesezonowanego dębu to koszt od ok, 350zł- 400zł/mp, mokre drewno grabu i buku kosztuje od ok 300zł – 350zł/mp. Mokre drewno brzozy, można kupić od ok.300zł - 350zł/mp. Ceny drewna w Częstochowie i okolicach, w porównaniu z cenami styczniowymi są nieco niższe. Porównując z cenami z ostatnich miesięcy zeszłego roku, ceny są zdecydowanie mniejsze.

Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 350zł/mp, w przypadku tych gatunków za sezonowane drewno zapłacimy 500zł/mp. Drewno brzozy aktualnie nie jest dostępne, jak również drewno grabu. W Szczecinie i okolicach od kilku miesięcy ceny drewna są zdecydowanie niższe.

U krakowskich i katowickich dystrybutorów drewna ceny są identyczne od kilku miesięcy Cena niesezonowanej brzozy to koszt od ok. 280zł - 400zł/m3. Mokry dąb to koszt od ok. 320zł – 470zł/m3. Drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt od ok. 300zł – 450zł/m3. Drewno bukowe mokre kosztuje ok. 400zł/m3. Porównując ceny drewna w Krakowie, Katowicach i okolicznych miejscowościach, to od stycznia brzoza trzyma stałą cenę, a cena drewna dębiny, grabu i buku minimalnie spadła. W skali kilku ostatnich miesięcy drewno u krakowskich i katowickich dystrybutorów jest tańsze. 

Dystrybutorzy sprzedający drewno kominkowe w Bydgoszczy i okolicach wyceniają niesezonowane drewno dębu od ok. 220zł do 300zł/mp. Drewno bukowe znajdziemy w przedziale cenowym od 300zł do 420zł/mp. Z kolei mokre drewno brzozy to koszt od ok. 300zł do 420zł/mp, a mokre drewno grabu to koszt od ok. 350 do 420zł/mp. Porównując ceny drewna kominkowego w Bydgoszczy i okolicach to pozostaje ona bez zmian od kilku miesięcy.

Podsumowując w ostatnich miesiącach to w Warszawie, Bydgoszczy i Poznaniu ceny drewna kominkowego pozostają bez zmian. W pozostałych częściach Polski ceny drewna w skali kilku ostatnich miesięcy zmalały. 

Ceny drewna kominkowego mogą się różnić w zależności jego dystrybutora. Ceny transportu są zależne od firm, które je dostarczają. Niektórzy dystrybutorzy drewna kominkowego koszty dojazdu do klienta mają wliczone w ceny drewna. Są też firmy, które podają stawkę kilometrową, która zaczyna się od 2 zł/km. Gotowe palety z suchym drewnem znajdziemy również w sklepach budowlanych, zazwyczaj są to mieszane gatunki drewna.
 

Ceny brykietu kominkowego

Według pellet4future  Brykiet dębowy RUF to 1399zł/paleta . Brykiet drzewny sosnowy RUF to 1345,55zł/paleta , z kolei brykiet sosnowo – dębowy RUF kosztuje 1381,54zł/paleta. Brykiet Ałtaj Pini Kay kosztuje 1655zł/paleta. Brykiet drzewny Ałtaj Nestro kosztuje 1644,19zł/paleta. (Paleta to ok. 960kg produktu) 

Cena brykietu drzewnego dębowego i sosnowego wzrosły. Cena brykiet sosnowo - dębowego oraz brykietu Ałtaj Nesto spadła.

Jak podaje strona eco-pal cena brykietu drzewnego za niecałą tonę (950kg) kosztuje 1927zł. W tym przypadku cena w porównaniu do stycznia nie zmienia.  Koszty dostawy różnią się w zależności od produktu i lokalizacji. W przypadku zakupu produktu powyżej danej wagi, dostawa na terenie całej Polski jest darmowa. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama