Reklama

Obniżenie kosztów używania pompy ciepła - kominek pomaga. Nie wierzycie? Obejrzyjcie na YouTube!

Mroźna zima, temperatury rzędu -15 do -20 stopni Celsjusza, w tysiącach pomp ciepła zainstalowanych w ostatnich latach uruchomiły się grzałki, które pobierają do pracy prąd i zużycie energii elektrycznej wzrasta. Czy jest na to sposób? Jak obniżyć rachunki za prąd przy pompie ciepła? Systemy hybrydowe z pompą ciepła.
Obniżenie kosztów używania pompy ciepła - kominek pomaga. Nie wierzycie? Obejrzyjcie na YouTube!
Pompa ciepła Galmet i kominek narożny na drewno Defro Home

Informacje o ociepleniu klimatu zostały błędnie zinterpretowane i wszyscy myśleli, że zimy w Polsce już nie będzie. Rekordowo wysokie temperatury w ostatnich miesiącach roku 2023 nawet to potwierdzały. Aż tu „nagle”, w styczniu „prawdziwa” zima, śnieg i temperatury rzędu – 15 do – 22 stopni Celsjusza i ... stało się to co wcześniej czy później stać się musiało. Tysiące zainstalowanych w ostatnich latach pomp ciepła (około 200 tysięcy w 2022 roku) zamiast obiecanego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej zaczęło prądu pobierać znacznie więcej, bo uruchomiły się grzałki, które wspomagają pracę pomp w niższych temperaturach. Nawet jeśli ktoś liczył na „bratnią pomoc” fotowoltaiki to przykryte zlodowaciałym śniegiem panele nie mogły wiele. U Kowalskiego oznacza to znacznie wyższe rachunki za i tak już drogi prąd. W skali kraju oznaczało to gwałtowny skok zużycia energii aż o 2 GW, z planowanych 26 GW na 28 GW. No ale jak się w rządowych planach nie ujęło zimy i tysięcy zainstalowanych pomp ciepła to inaczej być nie mogło. 

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Od długiego czasu piszemy w naszym magazynie Świat Kominków, a potwierdzają to doświadczenia z wielu krajów, że doskonałym rozwiązaniem problemu mogą być systemy hybrydowe, w których pompy ciepła uzupełniane są o jakiś system ogrzewania biomasą, drewnem czy pelletami. Jak ktoś nie wierzy może znaleźć materiał „szkoleniowy” na kanale "Działka i ja" na YouTube ("Pompa ciepła przy minus 20, czy dała radę i ile zużyła prądu). To nie materiał reklamowy lub wynik naukowych rozważań, ale konkretny człowiek, konkretna lokalizacja i konkretny dom i okazuje się, że w niskich temperaturach nawet kilka godzin palenia w kominku może spowodować ponad 50% spadek zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła i zauważalne oszczędności finansowe. Nie wierzycie? Obejrzycie sobie na YouTube!

 

 

 

 

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu Świat Kominków 

Jak wygląda zużycie prądu przez pompę ciepła przy minus 20 stopniach:

 - licznik zużycia prądu w ciągu doby z ogrzewaniem samą pompą ciepła:

 

- licznik zużycia prądu w ciągu doby z ogrzewaniem  pompą ciepła wspomaganą przez kominek na drewno:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama