Reklama

Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w styczniu 2024r

Przygotowaliśmy dla was aktualne ceny drewna kominkowego oraz ceny brykietu drzewnego. Drewno kominkowe, które najczęściej jest kupowane w Polsce to dąb i grab. Nic dziwnego, ponieważ są to najbardziej kaloryczne rodzaje drewna. Na jakie jeszcze gatunki drewna do palenia w kominkach warto zwrócić uwagę przy jego kupnie? Ile kosztuje brykiet kominkowy i jaki rodzaj wybrać?
Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w styczniu 2024r
Ceny drewna kominkowego styczeń 2024

Jakie drewno do palenia w kominku?

Przede wszystkim o wilgotności około 20%. To nie tylko ekologiczne, przyjazne dla urządzenia i komina, ale też ekonomiczne dla portfela, bo energia w palenisku nie jest marnowana na odparowanie wody z drewna. Pamiętajcie im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka. Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa zanim zostanie użyte do palenia w kominku. Dodatkowo każdy gatunek drewna spala się inaczej - o czym więcej poniżej - i o ile nie ma to większego znaczenia dla użytkowników kotłów na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Jeśli chodzi o gatunki drewna to najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie. 

wilgotność drewna
Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka 

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego do kominka?

Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (L), szerokość (S) i wysokość (H):

Mp= L x S x H

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.

Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.
 

Aktualne ceny drewna kominkowego (styczeń 2024)

Według firmy Najtańszedrewno.pl w Warszawie i okolicach sezonowane drewno grabu kosztuje 650zł/m3 ,drewno dębu dostaniemy w cenie 650zł/m3. Zakup sezonowanego drewna brzozy to koszt 600zł/m3. Według portalu ogłoszeniowego sezonowane drewno bukowe to koszt ok. 500zł/m3. Ceny drewna w Warszawie i okolicach są nieco mniejsze niż w listopadzie 2023r, jedynie koszt drewno dębiny pozostaje bez zmian.

W Lublinie i okolicach, według firmy drewno-lublin.pl metr sześcienny niesezonowanego grabu kosztuje 400zł/m3, z kolei za mokre drewno dębu zapłacimy 350zł/m3 . Według popularnego portalu ogłoszeniowego, w województwie lubelskim niesezonowane drewno brzozy to koszt ok. 200zł/mp, niesezonowane drewno bukowe to koszt 300zł/mp. W porównaniu aktualnych cen drewna z cenami w listopadzie 2023r, w Lublinie i okolicach drewno kominkowe jest tańsze. 

Jak podaje strona drewnowkominku.pl w Gdańsku i okolicach świeże drewno grabu to koszt 520zł/mp, nieco mniej kosztuje świeże drewno dębu i buku – 490zł/mp za drewno świeże. Niesezonowane drewno brzozy to koszt 450zł/mp. W tym przypadku ceny drewna od listopada 2023r pozostają bez zmian. 

U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach cena niesezonowanego drewna dębu i grabu to koszt ok.500zł/m3. Mokre drewno bukowe można znaleźć za ok. 400zł/m3, a drewno brzoza kosztuje ok. 350zł/m3. W porównaniu z cenami z listopada 2023r, ceny każdego rodzaju drewna niewiele poszły w górę. 

Koszt drewna sezonowanego w Białystoku i okolicach według firmy Biofire prezentują się następująco: sezonowane drewno dębu koszt ok. 700zł/m3. Drewno bukowe kosztuje nieco więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.730zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 670zł/m3. Porównując aktualne ceny drewna w Białymstoku i okolicach z cenami z listopada 2023r, ceny nie uległy zmianom.

U dystrybutorów drewna kominkowego z Poznania i okolic, sezonowane drewno dębowe kosztuje ok. 650zł/m3, suche drewno grabu to koszt ok.750zł/m3. Drewno brzozy sezonowanej wyceniane jest na 500zł/m3. Suche drewno buku kosztuje ok. 700złm3. Aktualne ceny drewna w porównaniu z cenami z listopada zeszłego roku poszły w górę z wyjątkiem drewna brzozy, którego cena się nie zmieniła. 

W łodzi i okolicach według strony drewnokominkowe.eu, cena sezonowanego drewna dębu kosztuje ok. 500zł/ m3. Sezonowane drewno buku kupimy za 500zł/3 a koszt drewna sezonowanej brzozy to 400zł/m3 . W województwie łódzkim jest bardzo mało dostępnego sezonowanego drewna grabu, lecz jeśli takie znajdziemy to według portalu ogłoszeniowego jego cena wynosi ok. 500zł/m3. Porównując zestawienie aktualnych cen z cenami z listopada 2023r, ceny drewna są tańsze, z wyjątkiem drewna brzozy, które cały czas trzyma jedną cenę. 

Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena niesezonowanego dębu to koszt ok 400zl/mp, mokre drewno grabu i buku kosztuje ok. 420zł/mp. Najtańsze jest mokre drewno brzozy, kosztuje ono ok. 350zł/mp. W przypadku cen w Częstochowie i okolicach, sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak w Łodzi – ceny drewna są tańsze, z wyjątkiem brzozy, której cena pozostaje bez zmian. 

Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 400zł/mp, w przypadku tych gatunków za sezonowane drewno zapłacimy 650zł/mp. Drewno brzozy, które musi zostać wysuszone kosztuje 380zł/mp, a sezonowane kosztuje 600zł/mp. Ze względu na duże zainteresowanie drewnem grabu, ten rodzaj drewna jest aktualnie niedostępny. W Szczecinie i okolicach od listopada 2023r ceny drewna nie uległy zmianom. 

U krakowskich i katowickich dystrybutorów drewna ceny praktycznie się nie różnią. Cena niesezonowanej brzozy to koszt ok. 400zł/m3. Mokry dąb to koszt ok. 470zł/m3, a drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt ok 430zł/m3. Drewno bukowe mokre kosztuje ok 400zł/m3. W porównaniu z cenami z listopada 2023r, cena brzozy pozostaje be zmian, drewno dębu delikatnie zdrożało, a drewno grabu i drewno bukowe minimalnie zrobiło się tańsze.

Dystrybutorzy sprzedający drewno kominkowe w Bydgoszczy i okolicach wyceniają niesezonowane drewno dębu na ok. 450zł/mp, drewno bukowe znajdziemy w podobnej cenie. Z kolei mokre drewno brzozy to koszt ok. 390zł/mp, a mokre drewno grabu to koszt ok. 500zł/mp. W Bydgoszczy i okolicach od listopada 2023r ceny nie uległy zmianom.

Ceny drewna kominkowego mogą się różnić w zależności jego dystrybutora. Ceny transportu są zależne od firm, które je dostarczają. Niektórzy dystrybutorzy drewna kominkowego koszty dojazdu do klienta mają wliczone w ceny drewna. Są też firmy, które podają stawkę kilometrową, która zaczyna się od 2 zł/km. Gotowe palety z suchym drewnem znajdziemy również w sklepach budowlanych, zazwyczaj są to różne rodzaje drewna. 
 

Brykiet drzewny - paliwo do kominka

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Bez wątpienia bardzo dużo mają ich również brykiety. Na dodatek Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Jak zatem przedstawiają się ceny brykietu drzewnego, którym tak jak w przypadku sezonowanego drewna możemy palić w kominku?

Więcej informacji o brykiecie przeczytasz w artykule:

 

Ceny brykietu kominkowego

Według pellet4future tona Brykietu dębowego RUF to 1255,63zł/t . Brykiet drzewny sosnowy RUF to 1248,96zł/t , z kolei brykiet sosnowo – dębowy RUF kosztuje 1439,10zł/t. Brykiet Ałtaj Pini Kay kosztuje 1655zł/t. Brykiet drzewny Ałtaj Nestro kosztuje 1712,70zł/t. 

Jak podaje strona eco-pal cena brykietu drzewnego za niecałą tonę (950kg) kosztuje 1927zł. Koszty dostawy różnią się w zależności od produktu i lokalizacji. W przypadku zakupu produktu powyżej danej wagi, dostawa na terenie całej Polski jest darmowa. 

Patrycja Szymbor


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama