Reklama
News will be here

Ceny drewna kominkowego w listopadzie 2023

Jak co miesiąc przygotowujemy dla was przegląd cen najpopularniejszych gatunków drewna kominkowego. Drewno kominkowe, które najczęściej są kupowane w Polsce to dąb i grab. Nic dziwnego, ponieważ są to najbardziej kaloryczne rodzaje drewna. Na jakie jeszcze gatunki drewna warto zwrócić uwagę przy jego kupnie, oraz ile kosztuje w listopadzie?
Ceny drewna kominkowego w listopadzie 2023

Jakie drewno do palenia w kominku?

Przede wszystkim o wilgotności około 20%. To nie tylko ekologiczne, przyjazne dla urządzenia i komina, ale też ekonomiczne dla portfela, bo energia w palenisku nie jest marnowana na odparowanie wody z drewna. Pamiętajcie im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka. Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa zanim zostanie użyte do palenia w kominku. Dodatkowo każdy gatunek drewna spala się inaczej - o czym więcej poniżej - i o ile nie ma to większego znaczenia dla użytkowników kotłów na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę.

 

pomiar wilgotności drewna
Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w dziale Jak ogrzać dom

Jeśli chodzi o gatunki drewna to najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego?

Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h):

Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.

Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.
 

Aktualne ceny drewna kominkowego

W Warszawie i okolicach najczęściej kupowane jest do palenia w kominku drewno twarde czyli dąb, buk i grab. Na stronie firmy Najtańsze drewno znajdziemy ceny drewna dębu niesezonowanego za 470zł/mp, a za 650zł/mp kupimy ten sam rodzaj drewna gotowy do palenia w kominku. Aktualnie dostępne jest tylko sezonowane drewno grabu, które kosztuje 700zł/mp. Drewno bukowe sezonowane kupimy za 700zł/mp, a świeże za 600zł/mp. Sezonowane drewno brzozy kupimy za 600zł/mp, a świeże drewno brzozy za 450zł/mp. 

U dystrybutorów drewna kominkowego z Poznania i okolic, za suche drewno grabu i buku zapłacimy ok. 650zł/mp, te same gatunki drewna niesezonowanego to koszt ok. 500zł/mp. Za suche drewno dębu zapłacimy ok. 600zł/mp, a mokre drewno dębu to koszt ok. 400zł/mp. Sezonowana brzoza kosztuje ok. 500zł/mp, a mokra ok. 400zł/mp.

Jak podaje Drewno-Lublin w Lublinie i okolicach ceny drewna dębu niesezonowanego to 450zł/mp, a drewno bukowe i drewno grabu również nadającego się do wysuszenia kosztuje niewiele więcej bo 490zł/mp. Drewno brzozy jest aktualnie niedostępne. Na Lubelszczyźnie najczęściej pożądanym przez klientów gatunkiem drewna do kominka jest grab. 

W Gdańsku i okolicach ceny drewna są zbliżone do cen z Lubelszczyzny. Jak podaje Drewno w kominku, świeże drewno grabu za metr przestrzenny to 520zł/mp, nieco mniej kosztuje drewno dębu – 490zł/mp za drewno świeże. Niesezonowane drewno bukowe i brzozy to koszt 450zł/mp. 

U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach najtańsze niesezonowane drewno kominkowe to drewno brzozy, które kupimy za ok. 330zł/mp, niesezonowane drewno dębu to kosz ok. 400zł/mp. Mokre drewno grabu można znaleźć już za ok.430zł/mp, a drewno bukowe kosztuje ok. 400zł/mp.

Patrząc na sprzedaż drewna w Łodzi i okolicach najczęściej klienci pytają o drewno dębu. Jak podaje Drewno Kominkowe sezonowane drewno dębu kosztuje ok. 650zł/ m3. Sezonowane drewno buku i grabu kupimy za 570zł/m3, a koszt drewna sezonowanej brzozy to 400zł/m3.

Dystrybutorzy sprzedający drewno kominkowe w Bydgoszczy i okolicach wyceniają niesezonowane drewno brzozy na ok. 400zł/mp. W granicach 500zł/mp kupimy niesezonowane drewno grabu. Mokre drewno dębu to koszt ok. 450zł/mp.

Na stronie internetowej Bio Fire przeczytamy, że w Białymstoku i okolicach cena najpopularniejszego drewna kominkowego w tym regionie czyli dębu, które jest sezonowane to koszt ok. 700zł/m3. Drewno bukowe kosztuje nieco więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.730zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 670zł za m3. 

U katowickich i krakowskich dystrybutorów drewna kominkowego, ceny praktycznie się nie różnią. Za niesezonowane drewno dębu kupimy za ok. 450zł/mp, nieco więcej zapłacimy za niesezonowane drewno bukowe bo ok. 480zł/mp. Mokre drewno brzozy jest najtańsze, znajdziemy je za ok. 400zł. Drewno grabu jest ciężkie do zdobycia w tym regionie, aczkolwiek jeśli uda się go znaleźć to za niesezonowany grab zapłacimy ok. 500zł. 

Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 400zł/mp, w przypadku tych gatunków za sezonowane drewno zapłacimy 650zł/mp. Drewno brzozy, które musi zostać wysuszone kosztuje 380zł/mp, a sezonowane kosztuje 600zł/mp. Ze względu na duże zainteresowanie drewnem grabu, ten rodzaj drewna jest aktualnie niedostępny. 

Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena najpopularniejszego gatunku sezonowanego drewna, czyli grabu to koszt ok. 450zł/mp, w podobnej cenie kupimy również sezonowane drewno bukowe. Suche drewno dębu to koszt ok. 420zł/mp, a najtańszym drewnem sezonowanym, w kolejnym regionie polski okazuje się być brzoza, którą zakupimy już za ok. 350zł/mp.

 

Transport drewna kominkowego

Ceny drewna kominkowego mogą się różnić w zależności jego dystrybutora. Ceny transportu są zależne od firm, które je dostarczają. Niektórzy dystrybutorzy drewna kominkowego koszty dojazdu do klienta mają wliczone w ceny drewna.  Są też firmy, które podają stawkę kilometrową, która zaczyna się od 2 zł/km. Gotowe palety z suchym drewnem znajdziemy również w sklepach budowlanych, zazwyczaj są to różne rodzaje drewna. Dla przykładu w sklepie Bricoman, paletę drewna kominkowego możemy kupić za 544zł/m3 . 

Patrycja Szymbor 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama