Ogień postawiony do pionu, czyli kominek pionowy

Jeszcze do niedawna dominował trend, by paleniska były jak najszersze, więc odpowiedzią były coraz większe kominki panoramiczne. Jednak czasy się zmieniają. Domy są coraz mniejsze, coraz lepiej izolowane i zwyczajnie nie potrzebują wielkogabarytowych kominków. Stąd od jakiegoś czasu obserwujemy tendencję w kierunku zmiany proporcji kominkowych i zamiast rozciągać kominek wszerz, wysmuklić go i wyciągnąć do góry.
Kominek dwustronny wysoki , gazowy wkład kominkowy pionowy

Źródło: Kominek z wysokim dwustronnym wkładem kominkowym Bellfires

Skąd się wziął pionowy kominek?

Tak to bywa, że trendy i popularne kiedyś wzory wracają, oczywiście często w trochę innej, odświeżonej formie, albo inaczej zaadaptowane do otoczenia, jeśli chodzi o wnętrza. Jednak nadal często korzystamy z tego, co już kiedyś wymyślono. Tak jest też z paleniskami kominkowymi w pionowym formacie. Nawet w starych zamkach, pałacach czy dworkach można spotkać paleniska o wyraźnie „wysokim” formacie. Oczywiście są to kominki z otwartym paleniskiem. Jednak nawet po pojawieniu się wkładów kominkowych wielu producentów miało w ofercie jeden, dwa modele „pionowe”. Jednak dopiero Britta von Tasch z Niemiec wykreowała modę na wertykalny format kominkowy. Po prostu trafiła ze swoim pomysłem na czas kominek w formacie „tradycyjnym” stał się bardzo popularny, wręcz nudny więc zaczęto poszukiwać czegoś „innego” by zdobyć serca i... kieszenie klientów. Historia jest dość prozaiczna. Podczas zabawy pudełkiem zapałek Britta von Tasch pomyślała, że przecież proporcje kominkowego paleniska można odwrócić i ze standardowych 75 cm szerokości i 57 cm wysokości zrobić odwrotnie, czyli 75 cm na wysokość, a 57 na szerokość. Do zrealizowania swojego pomysłu powołała do istnienia firmę CERA DESIGN. Z czasem pionowy układ paleniska zaczął się pojawiać w ofercie wielu producentów. Jednak w pogoni za coraz bardziej okazałymi panoramami o nich zapomniano, aż do teraz.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 
czarny kominek betonowy, pionowy trójstronny wkład kominkowy
Po lewej wolnostojący kominek modułowy Skantherm, model Elements 400 Front . Po prawej kominek Brunner, model BSK11 Panorama 

 

Pionowy wkład kominkowy - ciekawsza wizja płomienia

Po wielu latach dominacji palenisk szerokich i walki, aby kominkowe paleniska były jak najszersze, przyszedł czas, kiedy ten kierunek – szczególnie w kominkach na drewno – stracił na znaczeniu. W międzyczasie weszły paleniska narożne i trójstronnie przeszklone, które skradły palmę pierwszeństwa w kominkowym świecie. Co więcej, zmieniły się też czasy. Budowane są coraz mniejsze domy, dużo lepiej izolowane i o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. W te nowe wymagania i oszczędzanie energii nieco mniej wpisuje się kominek na drewno o szerokości paleniska 1,5 metra. Oczywiście, w niektórych wnętrzach nadal się odnajdzie, ale z pewnością nie będzie to główny nurt, bo w mniejszych i lepiej ocieplonych domach ani nie będzie wygodny w użytkowaniu – bo przecież by osiągnąć efekt, trzeba trochę tego drewna poukładać – ani nie zapewni komfortu cieplnego, bo w mniejszym pomieszczeniu będzie zwyczajnie przy takim potężnym kominku za gorąco. Te wszystkie elementy sprawiają, że w przypadku kominków na drewno pionowy format zyskuje na atrakcyjności. Gwarantuje on ciekawą wizję całego płomienia, do tego w oszczędzającym powierzchnię formacie, który pozwala tworzyć zwarte i kompaktowe zabudowy kominkowe. 

wąski wiszący kominek metalowy
Po lewej kominek wiszący Focus / Koperfarm model Slimfocus. Po prawej pionowy wkład kominkowy Spartherm, model Arte 1VH-66

 

Bogate możliwości "wysokiego" ognia - różnorodność pionowych kominków

Oferta dostępnych na rynku wysokoformatowych palenisk jest bardzo bogata. Nie dotyczy ona jedynie palenisk na drewno. Równie dobrze czują się w niej także paleniska gazowe, które w pionie mogą osiągnąć dużo większe rozmiary niż drewniani kominkowi krewniacy. Stale rozwija się też sektor nowoczesnych kominków elektrycznych, bo skoro prąd jest z fotowoltaiki, to taki kominek, podobnie jak samochód, też będzie eko. Nie dziwi więc, że i tutaj powoli pojawiają się „wysokie” formy kominkowe.

Warto zauważyć, że pionowo ustawione palenisko jest bardzo plastyczne, a tworzone na jego bazie kominki mają architektoniczny charakter. Nie powinniście się bać tego formatu. Zachęca on wręcz do zabawy formą. W przypadku tworzenia kominków według indywidualnego projektu, wysokość fasady podbić można dodatkowymi elementami wykończenia kominka ustawionymi w pionie. Wystarczy wąski pasek wykonany z kamienia, kafli, szkła bądź metalu, aby w prosty i ciekawy sposób podkręcić całą pionową aranżację i stworzyć ciekawą ramę dla wysokiego płomienia. Można też pobawić się we wnętrzu i wykorzystać w otoczeniu kominka wszelkie elementy typu drewniane lamele czy pionowo ustawione metalowe pręty. Możliwości jest dużo, wystarczy po nie sięgnąć. 

Mniej czasami znaczy więcej i w przypadku kominków z pionową wizją ognia to się sprawdza. Ukazanie całego piękna płomieni intryguje i pokazuje to, co w ogniu najpiękniejsze – nie do końca okiełznany żywioł. 

nowoczesny pionowy kominek pomarańczowy
Po lewej stronie na górze pionowy kominek gazowy Kwline, model lenga 500AE, po prawej piecyk pelletowy wiszący Ewa Calor model Erika 11kW. Po lewej stronie na dole pionowy wkład kominkowy Ruegg, model Lumo Ch19, po prawej stronie na dole wiszący kominek pionowy  na gaz z trójstronną wizją ognia Element 4, model Sirius.

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

Pełną wersję artykułu znajdziecie poniżej, w wersji online magazynu Świat Kominków :


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama