Reklama

Bezawaryjne i oszczędne źródło ogrzewania, czyli instalacje hybrydowe

W czasach, kiedy ceny energii nadal nie są stabilne, ciężko zdecydować, które źródło ciepła będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo. Zatem rozsądnym wydaje się korzystanie z dwóch różnych systemów grzewczych, połączonych w jednej instalacji, czyli tzw. hybrydy.
Kocioł na drewno
Kocioł na drewno Defro, model Firewood
Źródło: Defro

Charakterystyka systemu hybrydowego  z pompą ciepła

Wyjaśnijmy pojęcie instalacji hybrydowej na podstawie przykładu:

Jesteś właścicielem domu. Przyjmijmy, że jest to stary dom o bardzo znikomym dociepleniu. Obecnie dom ogrzewany jest za pomocą kotła na pellet. Zdecydowałeś, że ze względu na wzrost cen pelletu, zamienisz piec na pompę ciepła. Jednak po rozeznaniu rynku okazuje się, że koszt urządzenia wysokotemperaturowego, montażu i przerobienia instalacji znacznie przerasta Twój budżet.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Mamy rozwiązanie, które może zminimalizować koszty tego przedsięwzięcia nawet o połowę i jest nim właśnie instalacja hybrydowa.

Polega ona na tym, że obecny kocioł na pellet, gazowy lub na drewno nadal pracuje w budynku, ale do niego dokładamy tańszą, średniotemperaturową pompę ciepła (np. B-HEAT). W przypadku, kiedy na dworze nie ma silnych mrozów, dom ogrzewa wyłącznie pompa ciepła. Dopiero gdy zapotrzebowanie na energię dla domu jest bardzo duże i obawiamy się kosztów prądu, załączamy do współpracy kocioł.

Zalety wynikające z użytkowania ogrzewania hybrydowego

Jest ich wiele, poczynając od bezawaryjności takiego połączenia (mając dwa źródła ciepła zapewniasz sobie bezpieczeństwo energetyczne w przypadku awarii sieci), przez mniejsze koszty inwestycji, a kończąc na tańszej eksploatacji. Łączny koszt kotła na pellet i średniotemperaturowej pompy ciepła będzie znacznie niższy, niż zakup samej wysokotemperaturowej pompy. Oczywiście należy do tego doliczyć również montaż urządzeń. W tym przypadku sprawa wydaje się jasna.

Ze względu na szereg zalet tego rozwiązania, zdecydowanie rekomendujemy zakup kotła na pellet, lub pieca na drewno, oraz tańszej pompy ciepła, i połączenia tych instalacji ze sobą. Zagwarantuje to ciągły komfort cieplny w domu, bezawaryjność i spokój w razie zdarzeń losowych. Kolejną zaletą instalacji hybrydowej jest to, że taka konfiguracja systemu zapewnia większą niezależność energetyczną. Dwa urządzenia, na dwa różne paliwa, umożliwiają korzystanie z tańszej w danym okresie energii.

 

Instalacja hybrydowa: pompa ciepła + kocioł na pellet 

Korzyści wynikające z założenia instalacji hybrydowej kotła na pellet i pompy ciepła są liczne. Po pierwsze, taka instalacja pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Jest też dużo bardziej ekologiczna, niż tradycyjne źródła ciepła. W ten sposób można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo mamy spory zapas mocy na wypadek powrotu bardzo mroźnych zim. W instalacji hybrydowej kotła na pellet i pompy ciepła, oba te urządzenia są ze sobą połączone. W zależności od warunków atmosferycznych oraz zapotrzebowania na ciepło, sterownik automatycznie wybiera, które źródło ciepła ma być użyte. 

kocioł na pellet
Na górze kocioł na pellet Wentor, model Red Selecta. Na dole kocioł na pellet Defro, model Gamma .


Instalacja hybrydowa: pompa ciepła + kocioł na drewno 

Taki układ pracuje bardzo podobnie, jak w przypadku kotła na pellet, czyli doskonale sprawdza się w starym budownictwie. W momencie silnych mrozów, kiedy pompa ciepła wspomaga się grzałką elektryczną i pobiera za dużo prądu, jej pracę zastępuje kocioł na drewno. Daje to nam gwarancję nieprzerwanego komfortu cieplnego, nawet podczas awarii sieci elektrycznej. Kocioł na drewno z powodzeniem można zasilić z małego układu UPS. 

kocioł na drewno
Na górze kocioł na drewno Viessman, model Vitoligno 300-S. Na dole kocioł na drewno Kepo, model Etaz.

 

Aleksandra Szuścińska

 

Cały artykuł przeczytasz w wersji online Magazynu Świat Kominków w poniższym linku: 


Podziel się
Oceń

Reklama