Reklama

Ile kosztuje pellet? Czerwiec 2023 - raport

Niestety nie mam dobrych informacji. Należy spodziewać się dalszych wzrostów cen. Od maja średnia cena urosła ok.10-20 %
Ile kosztuje pellet? Czerwiec 2023 - raport

Cena pelletu w czerwcu 2023 są wyższe niż w miesiącu maju i kwietniu. W większości firm skończyły się promocje wynikające z posiadanych zapasów  bo magazyny były w tym czasie pełne. 

Średnia cena  pelletu to 1600-1800 PLN  bez transportu za tonę. Najlepsza znaleziona cena  na portalu  www.pellet4future.com     to 1804 z dostawą. 

Ceny pelletu u największych dostawców to: Barlinek , Stelemt to okolice 2100 za tonę z dostawą

(wszystkie  ceny dotyczą certyfikowanego pelletu, można znaleść oczywiście tańszy ale nie certyfikowany pellet choć różnice nie są już duże ).

 

Kupować teraz czy później.

 

Niestety nie mam dobrych informacji. Należy spodziewać się dalszych wzrostów cen. Od maja średnia cena urosła ok.10-20 % .   O ile wzrosty cen pelletu  w ubiegłym roku nie miały uzasadnienia ekonomicznego ,  to w tym roku  z  powodu problemów producentów  z surowcem   ilość dostępnego   pelletu może być  mniejsza ( trudno ocenić jakie to będą ilości )  i nie pokryć zapotrzebowania krajowego . Problemy z surowcem – pellety sa produkowane z trocin – wynikają z powodu zastoju na rynku budowlanym, stoi także produkcja palet w tym na eksport, mniej wykonuje się podłóg i mebli. To powoduje, że producenci mają dramatycznie mało surowca i muszą ograniczać produkcję. Dodatkowo miesiące letnie tradycyjnie są czasem, gdy jest zwiększone zainteresowanie kupujących pragnących przygotować się do sezonu grzewczego. Zwiększony popyt jeszcze potęguje zamieszanie na rynku i zwiększa presję na wzrost ceny. O ile w roku 2022 producenci pelletu zwiększając cenę przysłowiowo „piłowali pod sobą gałąź” to w tym roku nie ma nawet przysłowiowej gałęzi. Sytuacji nie poprawi także import pelletu z Ukrainy. Jest on wprawdzie tańszy od rodzimego  ok. 100-150 PLN ale wyraźnie widać że jest go za mało (nie piszę nic o jego jakości) i że importerzy korzystają na sytuacji podnosząc jego cenę. Pellet ukraiński goni cenę polską.

Czy kupować teraz   czy czekać. ?

Pytanie zasadnicze, w mojej ocenie w przypadku gdy nie wiadomo co przyniesie rynek w najbliższych miesiącach to jeżeli są możliwości finansowe to radzę kupić . Ceny raczej nie powinny powrócić do szaleństwa z poprzedniego roku i maximum w okolicach 3500 PLN za tonę   ( na zachodzie Europy obserwujemy ceny podobne jak w Polsce poniżej 2000 PLN ) ale także  raczej nie wrócą do cen z marca tj. 1350PLN . . Oczekujemy, że ceny się ustabilizuję na poziomie ok  2000 PLN ( bez transportu ) i raczej ulegną spłaszczeniu. Trudno będzie znaleźć promocje nawet u lokalnych producentów.   Ostanie 3 miesiące pokazały, że rynek jest nieprzewidywalny w tym względzie,  chociaż uważam że czynnik spekulacyjny będzie miał mniejszy wpływ na cenę.

Poprawę na rynku i co za tym idzie spadek cen pelletu można spodziewać się jedynie w przypadku ożywienia na rynku budowlanych  w kraju ( pojawi się więcej trociny ) jak  przemysłu na rynkach EU ( zwiększy się liczba produkowanych w Polsce  palet ) .

Naszym zdaniem paliwo - pellet jako odnawialne źródło energii powinnien być wspierany finansowo przez  państwo choćby w programie "czyste powietrze".

od redakcji

1.550 zl to przyblizona srednia cena pelletu w USA ), worki sa tam 40 funtowe czyli po jakies 18 kg
1.650  zł to przyblizona aktualna średnia cena pelletu w Niemczech
1.900 zł  to po prostu pierwsze lepsze ogloszenie z Belgiii
U nas sam VAT 23% robi  jakies 250 zł z ceny  

a przecież siła nabywcza Polaków jest mniejsza.

Pozostaje zadać pytanie czy naprawdę  zależy nam na  racjonalnym działuniu i odejściu od węgla , czy też chcemy wpakować się w kłopoty w przyśpieszonej elektryfikacji ogrzewania.. ?? 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców