Ceny drewna opałowego spadają (marzec 2023) Za ile kupisz drewno kominkowe?

Zbliża się wiosna i to idealny czas na uzupełnienie zapasów drewna kominkowego na kolejny sezon. Do zakupów zachęcają też ceny drewna opałowego, które wyraźnie spadły.
Ceny drewna opałowego spadają (marzec 2023) Za ile kupisz drewno kominkowe?
ile kosztuje drewno kominkowe

W styczniu pisaliśmy o cenach drewna opałowego, wówczas na portalu sprzedażowym olx.pl można było kupić pocięte i połupane drewno opałowego w cenach od 200 do 400 zł za metr przestrzenny ( były to ceny bez transportu), natomiast u wyspecjalizowanych sprzedawców drewna kominkowego sięgały około 700 zł za za drewno typu: jesion, grab, buk czy drewno dębowe. Obecnie ceny dalej spadają i są już w rozsądnych cenach dlatego warto uzupełnić przydomową drewutnię by nie martwić się o opał jesienią i uniknąć podwyżek jak w tym roku. 

Ile kosztuje drewno opałowe w marcu 2023? 

Pamiętajcie, że palić w kominkach można tylko drewnem sezonowanym, suchym o wilgotności około 20 %. Kominki i piecyki, ze względu na kryzys energetyczny w ostatnim roku cieszyły się zwiększoną popularnością stąd i zapotrzebowanie na drewno kominkowe na kolejny sezon, ze względu na wzrost ilości urządzeń kominkowych i chęć zabezpieczenia energetycznego domów może być większe.

Na popularnym portalu sprzedażowym olx.pl można znaleźć ceny drewna opałowego w cenie za 1 m przestrzenny od 100 do 450 zł. Cena zazwyczaj nie obejmuje transportu i zależy od rodzaju drewna ( czy to będzie buk, dąb, grab, sosna czy akacja) a także od tego czy drewno jest świeżo ścięte czy sezonowane i czy połupane i okorowane czy też nie. W wielu przypadkach możliwy jest odpłatny transport, a nawet transport w cenie - to zależy od odległości i wielkości zamówienia. Przykładowo firma drewnosklad.pl z Gniezna oferuje obecnie drewna pociętego i porąbanego na szczapy o długości ok 30 – 35cm za drewno świeże od 390 zł za sosnę, 560 zł za dąb a 670 zł za jesion - oczywiście wszystkie ceny są za metr przestrzenny drewna. Co więcej firma oferuje też dodatkowe usługi i to nie tylko transport, ale też rozładunek i ułożenie drewna czy pocięcie go piłą motorową na miejscu u klienta.

Najdroższe i najwyższej jakości będzie drewno suszone w suszarniach. Takie drewno jest dostępne o producentów drewna kominkowego i drewna opałowego, którzy profesjonalnie zajmują się sprzedażą i przygotowaniem drewna w celach opałowych. U producenta drewna kominkowego z Piecowic w południowej Polsce - firmie Drewnex - ceny różnią się w zależności od gatunku i ilości zamawianych metrów przykładowo dąb kosztuje 729 zł przy zamówieniu 1 metra sześciennego, a 623 zł przy zamówieniu 10 metrów sześciennych, im większe zamówienie tym na większą odległość jest darmowy transport. Przykładowo dla 10m 3 jest to odległość 80 km. 

Najtaniej drewno kupimy w nadleśnictwach

W nadleśnictwach jest możliwość kupna drewna tańszego, jednak wymaga to większego nakładu pracy i wymaga trochę zachodu. Trzeba skontaktować się z leśniczym by wskazał miejsce do samowyrobu drewna - to miejsca, gdzie wcześniej prowadzono prace związane z pozyskaniem drewna. W ten sposób można pozyskać drewno opałowe tzw. grubiznę o symbolu S4 ( drewno o średnicy w cieńszym końcu powyżej 7 cm) i rozsławioną jesienią gałęziówkę oznaczoną symbolem M2.  W nadleśnictwie Złotów cena takiego drewna wynosi za 1m 3: 

  • drewno iglaste: 67,65zł
  • drewno liściaste: 81,18 zł
  • gałęziówka iglasta: 54,12 zł
  • gałęziówka liściasta: 60,27 zł

Co ciekawe, jkak podaje Nadleśnictwo Złotów jeśli pozyskamy drewno na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia lub w pasach przeciwpożarowych to możemy uzyskać dodatkowo 90% rabatu pod warunkiem, że krótko mówiąc posprzątamy wskazany teren z galęzi i chrustu zgodnie ze wskazaniami leśniczego.

Jakie drewno opałowe wybrać do kominka?

Każdy gatunek drewna spala się inaczej i o ile nie ma to większego znaczenia przy paleniu w kotłach na drewno to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę. Najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dużą popularnością cieszy się dąb i nic w tym dziwnego, to drewno jest wysokokaloryczne pali się powoli i długo. Co oznacza, że rzadziej musimy dokładać do paleniska, a co za tym idzie zużyjemy mniejszą ilość opału. Wysoką wartość opałową posiada też grab, choć płomień przy paleniu w kominku grabem będzie mniej okazały. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego szybko się spala ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. 

Metr przestrzenny i metr sześcienny drewna - czym się różnią?

Metr przestrzenny to znacznie mniej drewna opałowego niż metr sześcienny, tzw. kubik. Pamiętajmy o tym, porównując ceny u różnych sprzedawców. Skąd ta różnica? Wyjaśniamy.

Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. W stosy układa się metrowe wałki drewna. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h):

Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też przestrzeni między wałkami drewna, korę. Z kolei metr sześcienny (kubik drewna opałowego) powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, trzeba metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. 

Przykładowo jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.

Jak widać, metr przestrzenny to w istocie znacznie mniej niż metr sześcienny drewna. Warto o tym pamiętać podczas zakupów i porównania cen u różnych sprzedawców.

Wilgotnościomierz pozwoli sprawdzić czy drewno nadaje się do palenia

Jeśli kupujemy drewno sezonowane, czyli o wilgotności do20 %, nadające się od razu do palenia, warto zainwestować w wilgotnościomierz. To niedrogie urządzenie - najtańsze kupimy już za około 100 złotych - które pozwoli sprawdzić czy kupowane drewno ma deklarowaną wilgotność.

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama