Ceny pelletu drzewnego w dół (marzec 2023)

Ceny paliw zdominowały zeszły rok, a i w tym roku jest to nadal gorący temat. Wraz ze zbliżającą się wiosną prognozy są coraz korzystniejsze dla użytkowników kominków i pieców na pellet. Ceny wyraźnie spadają. Jak wyglądają ceny u nas a jak w Niemczech? Dowiecie się z artykułu.
Ceny pelletu drzewnego w dół (marzec 2023)
ceny pelletu drzewnego

Jesienią pisaliśmy, że pellet drzewny w porównaniu z poprzednim sezonem zdrożał nawet o ok. 300 %. Na początku 2022 roku za tonę pelletu płaciło się średnio 1500 zł, w czerwcu już średnio do 2000 zł za tonę, a w lipcu i sierpniu 2022 roku cena pelletu zbliżyła się do 3000 zł za tonę. 

Więcej ciekawych artykułów o kotłach na drewno i pellet znajdziesz w dziale Ogrzewanie domu drewnem i pelletami

Za ile kupimy pellet drzewny do kotłów piecyków na pellet?

Ceny pelletu spadają. Przyczyna? Ciepła zima, nasycenie towarem plus ceny, które spowodowały, że nikt tej zimy chyba nie zatowarowywał się pod sufit tym bardziej, że momentami paliwa brakowało. Obecnie o to nie trzeba się martwić jest go pod dostatkiem. Co więcej lokalnie pellet klasy A1 kupimy już u lokalnych dostawców za 1200-1300 zł za tonę - oczywiście z transportem własnym, jeśli nie to do tej kwoty trzeba doliczyć koszty transportu.

Ceny markowego pelletu kupionego bezpośrednio u producenta to dla przykładu: pellet Barlinek 1970 zł z dostawą pod wskazany adres za paletę 990 kg. Z kolei pellet Lava Stelmetu również z darmową dostawą kupimy za 1825,26 zł za paletę 975 kg. Na portalu ogłoszeniowym olx najtaniej szukając pelletu klasy A1 Enplus znalazłam pellet czeskiej marki Premium Pellets, gdzie za paletę 975 kg w ogłoszeniu podano cenę 1000 zł - nie podano kosztów dostawy, więc pewnie trzeba do tej kwoty doliczyć 200-350 zł.

Duży wybór pelletu od różnych producentów znajdziemy też na stronie pellet4future.com. Znajdziemy tam przede wszystkim sprawdzony, certyfikowany pellet klasy A1 z certyfikatem EN plus marek takich jak: Barlinek, Olczyk, Stelmet (Lava, Olimp), Anpol oraz Kamar, Rurex i kilku jeszcze innych marek. Co ciekawe na stronie w łatwy sposób sprawdzimy ceny i porównamy koszty razem z dostawą wpisując adres dostawy. Sprawdziliśmy ile kosztowałaby dostawa do Lublina, gdzie znajduje się nasza redakcja i tak z dostawą do Lublina najdroższy za tonę jest pellet Tartak Olczyk z certyfikatem ENplus A1, którego paleta (1050 kg) z dostawą kurierem kosztuje 3 520 zł, bez dostawy 3 300, a najtańszy pellet sosnowy Verba A1 Enplus za 1475 zł za paletę 990 kg z darmową dostawą z magazynu w Puławach.

Kupując pellet warto pamiętać, że nie warto eksperymentować z pelletem niesprawdzonym, niecertyfikowanym nieznanego pochodzenia. Stosowanie takiego opału może skutkować awarią urządzenia a w konsekwencji drogą naprawą. Zwyczajnie nie warto.

Pellet paliwem przyszłości w Niemczech

Niemiecki wicekanclerz i Minister Gospodarki i Środowiska Robert Habeck (partia Zieloni) zaproponował od roku 2024 wprowadzenie zakazu montażu grzewczych instalacji olejowych i gazowych, a jedynie takich, które w min. 65 % wykorzystują energie odnawialne a do roku 2045 Niemcy mają całkowicie wyeliminować z ogrzewania gaz i olej opałowy. Póki co koalicyjni partnerzy z FDP nie do końca popierają te zakazy a chcą by były to jedynie "zalecenia". Tym niemniej rezygnacja z paliw kopalnych (w tym gazu) do 2045 roku i przez nich jest popierana.. minister Habeck odwiedził ostatnio największą kopalnię węgla brunatnego w Niemczech w Lausitz i zapowiedział jej wyłączanie przy jednoczesnym przestawianiu na odnawialne rozwiązania i wielkich dotacjach na transformację.  Na liście proponowanych  przez radykalnego ministra rozwiazań są: ciepło systemowe, pompy ciepła i KOTŁY NA PELLET!!
 

Po ile pellet w Niemczech?


Aktualne ceny pelletu w Niemczech (dostawa 6 ton) wahają się od 411 euro/tona na południu (1,900 złotych) do 450 Euro/tona na północy Niemiec a średnia cena to 428 Euro czyli  ok. 2.000 zlotych/tona. To o ponad 14 % taniej niż miesiąc wcześniej.  Pellet w Niemczech tanieje.

Aldona Mazurkiewicz, Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama