Spadek cen pelletu i drewna (styczeń 2023)

W 2022 roku ceny pelletu i drewna opałowego rosły nawet z miesiąca na miesiąc. Wzrost cen paliw i kryzys energetyczny przerażał praktycznie wszystkich, jednak obecnie ceny ustabilizowały się i jest taniej. Ile zatem musimy zapłacić w styczniu za drewno opałowe i pellet drzewny?
Spadek cen pelletu i drewna (styczeń 2023)

W roku 2022 za tonę pelletu płaciło się od 1500 zł do nawet ponad 3000 zł. Z kolei na składach i u sprzedawców drewna kominkowego ceny drewna opałowego pod koniec wakacji 2022 roku sięgały od 500 do 900 zł za 1 mp sezonowanego drewna. Dobra wiadomość jest taka, że ceny pelletu i drewna ustabilizowały się i aktualnie spadają. 

Więcej ceiakwych artykułów znajdziesz w dziale OGRZEWAJ DOM DREWNEM I PELLETAMI

Za ile kupimy pellet drzewny do kotłów i piecyków na pellet?

Obecnie za paletę (1050 kg) pelletu marki Tartak Olczyk zapłacimy już od 1470 zł, natomiast koszt jednej tony to 1399 zł – w zależności od miejsca dostawy, bo gdzieniegdzie cena sięga 3000 zł . Warto tutaj wspomnieć o tym, że ceny z tego tartaku w 2022 roku były sztucznie windowane w górę i klienci doskonale o tym pamiętają. Na różnych grupach na Facebooku dotyczących pelletu z łatwością można znaleźć tego typu informacje.

Duży wybór pelletu od różnych producentów znajdziemy też na stronie pellet4future.comZnajdziemy tam przede wszystkim sprawdzony, certyfikowany pellet klasy A1 z certyfikatem EN plus marek takich jak: Barlinek, Olczyk, Stelmet (Lava, Olimp), Anpol oraz Kamar, Rurex i kilku jeszcze innych marek. Co ciekawe, na stronie w łatwy sposób sprawdzimy ceny i porównamy koszty razem z dostawą wpisując adres dostawy. Najdroższy za paletę jest pellet Olczyk z certyfikatem ENplus A1, którego paleta kosztuje 3300 zł, a najtańszy pellet Anpol z certyfikatem ENplus A1 za 1688,18 zł.

Pellet Barlinek (również posiadający certyfikat ENplus A1) kosztuje natomiast 2220 zł za paletę z dowozem pod wskazany adres.

Korzystając z największego polskiego sklepu internetowego Allegro można w opcji “kup teraz” kupić paletę pelletu od 1680 zł - mowa o pellecie klasy A1 z certyfikatem EN plus w dostawie od 200 zł. 

W składach opałowych cena pelletów zależy od ich producenta i marki. Na przykład w składzie w Łochowie za tonę pelletu zapłacimy od 800 do 2200 zł w zależności od marki.

Najdrożej zapłacimy za pellety w marketach budowlanych. Tutaj ceny praktycznie się nie zmieniły i nadal sięgają ponad 3000 zł za tonę – np. w Castoramie to ok. 3300 zł, a w OBI cena dochodzi nawet do 3600 zł za tonę. Szczególnie nie odczują spadku cen Ci, którzy kupują pellet w małych 15 kilogramowych workach.

Ile kosztuje drewno opałowe? 

Jeśli nie mamy sezonowanego drewna zakupionego w poprzednich sezonach, to do palenia musimy kupić drewno suche. Jeszcze pod koniec wakacji 2022 ceny drewna opałowego na składach i u sprzedawców drewna kominkowego sięgały od 500 do 900 zł za 1 mp sezonowanego drewna. Obecnie ceny te zmalały. Kominki i piecyki, ze względu na kryzys energetyczny, cieszą się w ostatnim czasie zwiększonym zapotrzebowaniem.

Na popularnym portalu sprzedażowym olx.pl można znaleźć ceny drewna opałowego pociętego i połupanego, przygotowanego do palenia, takiego jak: dąb, buk, akacja, jesion, grab, brzoza, olcha czy sosna w cenie za 1 m przestrzenny od 200 zł do 400 zł. W wielu przypadkach samemu trzeba przetransportować drewno od sprzedawcy lub możliwy jest odpłatny transport. Niektóre z firm jednak - w miarę rozsądku - oferują transport gratis, w zależności od ilości zamówionego drewna oraz odległości od siedziby firmy. 

Drewno możemy też kupić od producentów drewna kominkowego i opałowego. U producenta drewna kominkowego z Piecowic w południowej Polsce - firmie Drewnex - ceny w zależności od gatunku drewna wahają się od 600–800 zł za 1 m3. Jest to drewno suche - czyli o wilgotności poniżej 20% - pocięte i porąbane na szczapy o długości ok. 40–45 cm, które kosztuje:

  • Jesion, Grab, Buk - 726 zł;
  • Brzoza, Dąb - 682 zł.

Metr przestrzenny i metr sześcienny drewna - czym się różnią?

Kupując drewno opałowe warto zwrócić uwagę czy ceny podane są za metr przestrzenny czy metr sześcienny drewna, bo to różnica. Metr przestrzenny to znacznie mniej drewna opałowego niż metr sześcienny, tzw. kubik. Pamiętajmy o tym, porównując ceny u różnych sprzedawców. Skąd ta różnica? Wyjaśniamy.

Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. W stosy układa się metrowe wałki drewna. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h):

Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też przestrzeni między wałkami drewna, korę. Z kolei metr sześcienny (kubik drewna opałowego) powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, trzeba metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. 

W porównaniu do roku 2022 ceny pelletu szybują w dół. Ceny drewna też spadają, ale znacznie wolniej. Sytuacja na rynku pelletu zmienia się dynamicznie, dlatego warto śledzić różne portale sprzedażowe oraz grupy na Facebooku, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama