Reklama

Kuchnia na drewno – jaką wybrać?

Kuchnie na drewno pozwalają nam przygotowywać posiłki w smaczny, ciekawy i unikalny sposób, a gotowanie na drewnie jest nie tylko modne, ale również zdrowe. Przygotowywane na nim posiłki posiadają niezwykłe walory, dlatego warto postawić na kuchnie na drewno w swoim domu jako doskonałe uzupełnienie dla kuchni gazowych i elektrycznych, które dominują w polskich domach.
Kuchnia na drewno – jaką wybrać?
Kuchnia na drewno – jaką wybrać?. Fot. La Nordica

Dla wielu osób przygotowywanie posiłków stało się swego rodzaju rytuałem, który można wykonywać samodzielnie lub w gronie rodziny i przyjaciół. Oczywiście samo gotowanie nie byłoby możliwe bez przeznaczonych do tego urządzeń, jak kuchnia, piekarnik, piec czy płyta grzewcza. Jednak chcę obecnie przybliżyć coś innego i oryginalnego, czyli wyjątkowe kuchnie na drewno, zarówno gotowe, które możemy kupić, jak i budowane przez zduna według indywidualnego projektu. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Walory kuchni na drewno

Kuchnie na drewno pozwalają nam przygotowywać posiłki w smaczny, ciekawy i unikalny sposób, a gotowanie na drewnie jest nie tylko modne, ale również zdrowe. Przygotowywane na nim posiłki posiadają niezwykłe walory, dlatego warto postawić na kuchnie na drewno w swoim domu jako doskonałe uzupełnienie dla kuchni gazowych i elektrycznych, które dominują w polskich domach. Kuchnie na drewno mają wiele zalet, jednak decydując się na tego typu rozwiązanie, powinniśmy jasno i klarownie określić swoje potrzeby. Decyzja o inwestycji musi być dobrze przemyślana, aby kuchnia na drewno zapracowała na siebie. Nie mam wątpliwości, że takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na wsi, w przypadku domów i pensjonatów agroturystycznych. Nie tylko pozwoli nakarmić gości daniami przygotowanymi na żywym ogniu, ale także zabezpieczy w przypadku awarii prądu, które na terenach wiejskich zdarzają się stosunkowo często. W przypadku domów prywatnych należy zastanowić się, czy takiej kuchni w ogóle potrzebujemy oraz czy będziemy z niej często i intensywnie korzystać, by inwestycja była trafiona. 

Kuchenne rewolucje - kuchnie na drewno. Dowiedz się więcej>>

Kuchnia fabryczna na drewno Edilkamin, kuchnia kaflowa na drewno Hoxter, kuchnia kaflowa na drewno Kaufmann Keramik, kuchnia gotowa na drewno Brunner
Kuchnia fabryczna na drewno Edilkamin, kuchnia kaflowa na drewno Hoxter, kuchnia kaflowa na drewno Kaufmann Keramik, kuchnia gotowa na drewno Brunner

Gotowa kuchnia na drewno

Na rynku dostępna jest szeroka oferta gotowych, fabrycznych kuchni na drewno znanych producentów. Są to zarówno proste i niewielkich rozmiarów kuchenki, np. model Iron Dog niemieckiej marki Brunner, które nie zajmują dużo miejsca i łatwo wkomponować je we wnętrze, jak i rozbudowane o dodatkowe moduły gazowe czy elektryczne dużych rozmiarów kuchnie, które świetnie sprawdzą się w przestronnych przestrzeniach. Do wyboru mamy także gotowe kuchnie do indywidualnego zabudowania. Zazwyczaj gotowe kuchnie to atrakcyjne i zgrabne produkty, o dopracowanej wzorniczo stylistyce. Mogą być wykonane ze stali czy żeliwa, malowane na różne kolory, zabudowane ceramiką, a nawet steatytowe. 

Kuchnia na drewno budowana czy gotowa? Dowiedz się więcej>>

Kuchnia od zduna 

W Polsce zdecydowanie królują tradycyjne, jak i nowoczesne kuchnie na drewno, które są budowane przez zduna. W zdecydowanej większości są to realizacje kaflowe, jednak zdarzają się także budowane z cegły czy wykończone gliną. Widać to szczególnie po zgłaszanych do naszej redakcji co roku realizacjach kuchennych w konkursie Płomień Roku – także tym tegorocznym. Kuchnia budowana nie jest rozwiązaniem łatwym, szybkim i tanim. Decydując się na taką realizację, trzeba liczyć się z kosztami, czasochłonną budową oraz koniecznością znalezienia profesjonalisty, który zna się na swojej sztuce. Często samo znalezienie fachowca nie wystarczy, bo zainteresowanie tego rodzaju usługami jest duże i niejednokrotnie na wolny termin musimy trochę poczekać. Jednak dla chcącego nic trudnego, a wszystko wynagrodzi nam efekt końcowy. Jeśli znajdziemy już fachowca, powinniśmy zacząć od projektu naszej wymarzonej, spersonalizowanej kuchni. Tutaj nic nas nie ogranicza, jeśli chodzi o bryłę, wykończenie czy styl urządzenia.

Kuchnia kaflowa na drewno. Realizacja Dmytro Miško
Kuchnia kaflowa na drewno. Realizacja Dmytro Miško

Kuchnia na drewno – budowana czy gotowa?

Do wyboru mamy proste, niewielkich rozmiarów, jak również zaawansowane technicznie kuchnie fabryczne renomowanych producentów oraz tradycyjne kuchnie kaflowe budowane przez zduna. Zarówno jedne, jak i drugie urządzenia często łączą tradycję z nowoczesnością. Jaką kuchnię na drewno wybrać? Najlepiej według swoich potrzeb, preferencji i indywidualnych upodobań. Natomiast wymarzona kuchnia opalana drewnem z pewnością odwdzięczy się niezwykłym aromatem i smakiem przygotowywanych – jak za dawnych lat – potraw i dań. 

 

Magdalena Oleszko
sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"


 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama