Reklama

Kuchnia na drewno budowana czy gotowa?

Włączam telewizję, i na każdym kanale ktoś gotuje. Już nie tylko profesjonalni kucharze czy pasjonaci-amatorzy, ale i dzieci. Odpalam Internet i kuszą mnie zdjęcia smakowicie wyglądających przysmaków. Boom na gotowanie, pieczenie i eksperymentowanie w kuchni trwa i zapewne trwać będzie – bo jeść musi każdy.
Kuchnia na drewno budowana czy gotowa?
Kuchnia kaflowa z niebieskich kafli, Hoxter

Włączam telewizję, i na każdym kanale ktoś gotuje. Już nie tylko profesjonalni kucharze czy pasjonaci-amatorzy, ale i dzieci. Odpalam Internet i kuszą mnie zdjęcia smakowicie wyglądających przysmaków. Boom na gotowanie, pieczenie i eksperymentowanie w kuchni trwa i zapewne trwać będzie – bo jeść musi każdy.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Żyjemy jednak w czasach, kiedy samo zaspokojenie głodu to za mało. Często doskonały smak też pozostawia niedosyt, bo równie ważny okazuje się sposób podania czy odpowiednio dobrana zastawa. I tak można by długo, ale powróćmy do źródła. Nie byłoby tego wszystkiego bez kuchni, pieca, piekarnika i całego osprzętu potrzebnego zarówno profesjonalnemu kucharzowi, jak i gotującym pasjonatom do wyczarowania czegoś więcej niż kanapka na talerzu. Dlatego korzystając z mody na gotowanie i zdrowe jedzenie, zapraszam to poznania walorów kuchni na drewno – zarówno tych gotowych, jak i budowanych przez zduna.

Gotowa kuchnia na drewno

Na rynku nie brakuje propozycji gotowych urządzeń kuchennych opalanych drewnem a czasami peletem. Czasami są to wyroby firm specjalizujących się w takich produktach, głównie kuchenkach wysokiej klasy, często budowanych według projektów indywidualnych (np. Gast). Największy udział w rynku mają jednak typowe kuchenki pochodzące od „kominkowych” producentów. Tacy producenci mają nie tylko bardziej przystępne ceny, ale też rozbudowaną sieć sprzedawców. Najwięcej jest produktów pochodzących z Austrii i północnych Włoch. W czołówce światowej tego typu urządzeń znajdziemy takie marki, jak: Lohberger, Gast, De Mannincor, Greithwald czy J. Corradi. Ciekawe propozycje znajdziemy też w ofercie marek: Nordica, Klover, Palazzetti, Edilkamin, Ravelli, Wamsler czy Thorma. Na uwagę zasługuje też żeliwna kuchnia Iron Dog marki Brunner i oryginalne kuchnie wykonane ze steatytu (szarego kamienia o dużych możliwościach akumulacji ciepła) marki: Tulikivi i NunnauUni. 

Kuchnia peletowa biała metalowa
Kuchnia na pellet Palazzetti

Wśród wszystkich dostępnych modeli znajdziemy zarówno proste proste modele kuchni na drewno , jak i te zaawansowane technicznie. Żeliwne, wykończone w surowej stali lub malowane proszkowo na różne kolory czy – jak wspomniałam już wyżej – ze steatytu. Zwolennicy innych materiałów wykończeniowych znajdą propozycje z wykorzystaniem kafli czy szkła. Co do wyposażenia, znajdą się zarówno niewielkie kuchnie jedynie z płytą grzewczą do przyrządzania potraw, jak i rozbudowane o pokaźne piekarniki czy palenisko z atrakcyjną wizją ognia. Wybór jest naprawdę duży. Przy podejmowaniu decyzji trzeba wziąć pod uwagę umiejscowienie takiej kuchni – czy będzie to urządzenie wolno stojące, czy przeznaczone do wkomponowania w zabudowę kuchenną – oraz rzecz najważniejszą, czyli paliwo.  Co więcej, współczesna kuchnia na paliwo stałe nie tylko pozwoli przyrządzić smaczny posiłek, ale też są modele, które mają wymiennik wodny i mogą grzać wodę użytkową czy być połączone z systemem centralnego ogrzewania. Ci, którzy chcą trochę ciepła odzyskać, ale nie są przekonani do rozwiązań wodnych, mogą się skusić na kuchnie z możliwością dystrybucji gorącego powietrza do innych pomieszczeń. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań zdecydowanie dominują urządzenia na drewno, jednak znajdziemy też kuchnie opalane peletem. Dzięki automatyce funkcjonowania i zasobnikowi pozwalającemu  na wielogodzinną eksploatację, właśnie kuchenki peletowe powinny znaleźć się w centrum zainteresowania osób pragnących wykorzystać w pełni nie tylko kulinarne, ale i grzewcze walory urządzenia. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Opcji zatem jest sporo, wystarczy tylko wybrać. Jednak patrząc na nasze rodzime podwórko, warto zaznaczyć, że jesteśmy ciekawym narodem i gotowe urządzenia ogniowe, podobnie jak i gotowe zestawy kominkowe czy piecyki, mimo wielu zalet jakoś nie cieszą się w Polsce masowym zainteresowaniem. Dużo częściej decydujemy się na rozwiązania, w tym też kuchnie, budowane przez zduna. Zatem jak wyglądają możliwości rozwiązań indywidualnych?

Budujemy kuchnię na drewno 

Realizację marzenia o kuchni budowanej trzeba zacząć od znalezienia profesjonalisty, najlepiej zduna, który jest w stanie takie urządzenie zbudować zgodnie ze sztuką. Nie warto zlecać takiego projektu osobie niedoświadczonej, która nie zna technologii zduńskich i nigdy nie miała z nimi nic do czynienia. Zwyczajnie szkoda pieniędzy. A warto zaznaczyć, że nie są to rozwiązania tanie. Cały proces budowy trzeba zacząć od zakreślenia oczekiwań w stosunku do takiego urządzenia, jego gabarytów oraz wyposażenia. Czy ma mieć jedynie tradycyjny osprzęt (piekarnik i płytę na fajerki), czy może ma być dodatkowo wyposażona w bardziej współczesny osprzęt z nowoczesną płytą grzewczą i dodatkowym piekarnikiem na prąd. Wszystko jest możliwe, a takie rozwiązania 2 w 1 ze względu na większe możliwości wykorzystania zyskują na popularności. Realizując marzenie o indywidualnej kuchni, można się pokusić o wzbogacenie bryły o piec chlebowy, duchówkę do utrzymywania temperatury przygotowanych dań czy nawet o wędzarkę. Możliwości jest dużo. Tak jak i w urządzeniach gotowych, tak i tutaj nic też nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnia była wyposażona w wymiennik wodny. 

Kuchnia kaflowa z piekarnikiem biała z dekorem
Riwal Ceramika i Szkło

Wiedząc już, jakie funkcje i potrzeby kuchnia ma spełniać, przechodzimy do projektowania. To ważny etap, w którym nadajemy formę, pilnujemy odpowiednich proporcji, aby np. bryła nie okazała się zbyt przysadzista, i wybieramy materiały wykończeniowe. W 99% tego typu realizacji będą to kafle, ale równie dobrze może to być kuchnia jedynie tynkowana bądź bielona jak za dawnych czasów. Decydując się na ceramikę, wybieramy rodzaj i kolor kafli – a może mariaż kafli w kilku wzorach i kolorach? Do całości dobieramy też osprzęt, taki jak drzwiczki, relingi, uchwyty, oraz inne elementy funkcjonalne i ozdobne.

Kuchnia na drewno potrzebuje komina

Niezależnie czy gotowa, czy budowana przez zduna, kuchnia na paliwo stałe potrzebuje zgodnie z polskimi przepisami samodzielnego przewodu kominowego i przy budowie domu musimy taką instalację przewidzieć. Warto też zawczasu zaplanować gdzieś w pobliżu kuchni miejsce na składowanie odpowiedniego zapasu drewna, tak by zawsze było pod ręką. 

Jaką kuchnię opalaną drewnem wybrać?

Decydując się na kuchnię kaflową, trzeba rozważyć, jakie mamy potrzeby, oczekiwania i możliwości. Jeśli myślimy o prostym, nie zajmującym dużo miejsca urządzeniu na drewno, które pozwoli nam, gdy będziemy mieli czas, przygotowywać smaczne potrawy, przyjrzyjmy się kuchniom gotowym, które w podstawowych modelach nie powinny zbytnio obciążyć naszych funduszy. Jeśli chcemy rozwiązanie bardziej zaawansowane, to dużo zależy od tego, jakie mamy wymagania estetyczne – równie dobrze może to być nowoczesna kuchnia gotowa renomowanego producenta, jak i tradycyjna, budowana przez zduna, kuchnia kaflowa. Jaka jest moja rada? Warto w tym boomie na gotowanie zachować odrobinę zdrowego rozsądku i wybrać mądrze. Wybór, jak widzicie, jest duży, więc odpowiedzcie sobie sami na pytanie o to, co Wam w duszy, przepraszam – w żołądku gra…

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    


Oceń

Reklama
Reklama