Reklama

Kuchenne rewolucje - kuchnie na drewno

Od kilku lat panuje moda na gotowanie. Renesans przeżywają też urządzenia do przygotowania potraw – tradycyjne kuchnie na drewno. Kuchnia kaflowa opalana drewnem stała się obiektem pożądania wielu kobiet i… mężczyzn. Bo chociaż dwie polskie edycje MasterChefa temu przeczą, to podobno mężczyźni są najlepszymi kucharzami – jeśli już ruszą się sprzed telewizora.
Kuchenne rewolucje - kuchnie na drewno
Kuchnia na drewno, La Nordica/Kominteka

Od kilku lat panuje moda na gotowanie. Renesans przeżywają też urządzenia do przygotowania potraw – tradycyjne kuchnie. Kuchnia kaflowa opalana drewnem stała się obiektem pożądania wielu kobiet i… mężczyzn. Bo chociaż dwie polskie edycje MasterChefa temu przeczą, to podobno mężczyźni są najlepszymi kucharzami – jeśli już ruszą się sprzed telewizora.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Menu „na zamówienie” - kuchnia kaflowa budowana na miarę


Kuchnia budowana „na miarę” z kolorowych kafli, z piekarnikiem, pięknymi okuciami, drzwiczkami, stalową lub żeliwną płytą do gotowania i gustownym relingiem, to wyzwanie dla najlepszych. Ilość użytych do budowy składników jest tutaj wcale nie mniejsza niż w przypadku kominków i pieców kaflowych. Jakość materiałów też powinna być wysoka – nawet wyższa niż w przypadku kominka! Na rynku polskim nie brakuje najwyższej światowej klasy niemieckich i austriackich kafli, materiałów i osprzętu kuchennego. Dostępne są też materiały z Finlandii i Anglii. Również Czesi i Słowacy dobrze opanowali produkcję wszystkiego do budowy kaflowych kuchni. Jednak jak się lepiej poszuka, to kilku polskich producentów niezłej jakości materiałów zduńskich i kuchennych, a także okuć się znajdzie. W kaflach handmade in Poland (ręcznie wykonywanych w Polsce) wybór jest nawet powyżej przeciętnej i tylko bardzo wymagający zmuszeni będą szukać kafli na kuchnię z importu. Umiejętności budowniczego również powinny być najwyższej klasy, bo chyba żadne domowe urządzenie ogniowe nie ma tylu różnych trudnych punktów.

Piecyk na nóżkach
Brunner

Szef poleca: dania gotowe - kuchnia na drewno gotowa


Jeżeli okaże się, że kosztorys wymarzonej kuchni „na miarę” jest dla nas nie do przełknięcia, to nie traćmy czasu na szukanie tańszych wykonawców i materiałów, ale zmieńmy dane wyjściowe i pomyślmy o gotowej, wykonywanej fabrycznie kuchni na drewno. Może nie są to produkty masowe, ale jednak wykonywanie dłuższej niż jedna sztuka serii sprzyja znacznej obniżce ceny gotowego produktu. Wystarczy taką kuchnię przywieźć, ustawić, podłączyć do komina i… już można gotować.

Na rynku polskim bez trudu znajdziemy wykonywane fabrycznie kuchnie z importu. Włosi są nie tylko znawcami smaku, ale też urządzeń do gotowania, więc u kilku producentów branży kominkowej znajdziemy nawet grube katalogi z gotowymi kuchniami. Gustownie wykończona ceramika, estetyczne proporcje i gwarancja, jaką otrzymujemy na fabryczny wyrób, to atuty. Podobne kuchnie znajdziemy w kilku firmach czeskich i słowackich. Poziom estetyki i wybór modeli jest mniejszy niż u włoskich producentów, ale chyba będzie tam taniej.

Polskie gotowe produkty to raczej oferta z niższej półki tak pod względem techniki, jak i estetyki. No, ale cena czyni cuda. To samo pomyślałem, gdy w jednym z budowlanych sklepów wielkopowierzchniowych zobaczyłem ładne emaliowane kuchnie znanego w Europie producenta. Nie było kolorowej ceramiki tylko biała emalia, ale urządzenie sprawiało dość dobre wrażenie. Znacznie lepsze niż wiele z ustawionych na półkach kominkowych wkładów, a wcale nie droższe od nich! Tak więc można nieźle gotować nawet na kuchni z marketu.

A co na deser? - kuchnia na drewno zabezpieczenie energetyczne

Jeśli jako główne ogrzewanie w domu mamy kocioł gazowy, a zależy nam na jakimś urządzeniu rezerwowym, np. na wypadek awarii, to wówczas można potraktować w ten sposób kuchnię na drewno. Bo przecież oprócz możliwości ugotowania potraw, otrzymujemy niejako przy okazji na cele grzewcze zwykle 4–5 kW, a czasami i więcej.

Są w ofercie wielu producentów fabryczne kuchnie z wymiennikiem wodnym. To z kolei jest alternatywa dla kominka z płaszczem wodnym. Gotujemy i ogrzewamy dom z kuchni, a nie z salonu… dla sypialni na poddaszu to i tak żadna różnica, skąd ciepło pochodzi!

Kuchnia na drewno z płaszczem wodnym
Pisla

Bywają nawet kuchenki przeznaczone również do ogrzewania domu, z paleniskiem opalanym peletami, wyposażone w wymiennik wodny, a dodatkowo w pojemny zasobnik na paliwo. Są też rozwiązania kuchenek do zabudowy z dodatkowo izolowanymi ściankami bocznymi, umożliwiające wstawienie kuchni opalanej drewnem w typowym ciągu mebli i sprzętów kuchennych.

Jeśli z różnych powodów nie chcemy bądź nie możemy mieć standardowej kuchni na drewno, to zawsze możemy sprawić sobie piecyk kominkowy z wbudowanym nad paleniskiem piekarnikiem. Może nie przygotujemy na tym ogniu potraw na wesele, ale kilka ciasteczek, pierożki czy nawet pizzę przygotować można. Można znaleźć takie piecyki 2 w 1 u znawców dobrego jedzenia, u producentów włoskich, ale przecież również Czesi lubią przygotować jakieś precelki do piwa na swoim piecyku. Trafiają się też urządzenia wolno stojące żeliwne z opcją do gotowania, czasami zakrywaną ozdobną płytą.

Wybór jest wielki i wystarczy sprawny przewód kominowy i dobre chęci (o pieniądzach nie mówimy), by w domu znalazła się kuchnia na drewno i zagościły przygotowywane na niej potrawy. Jest tylko jedno poważne zagrożenie – jeżeli domownicy raz spróbują przygotowanych na niej posiłków, nie będą chcieli nic innego!

 

 

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców