Reklama
News will be here

Konkurs na Kominek Roku - rozstrzygnięty!

Znamy już zwycięzców konkursu na KOMINEK ROKU 2009 organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie. 8 maja jury konkursu zapoznało się ze wszystkimi, prawie trzydziestoma nadesłanymi pracami i wyłoniło spośród nich trzy zwycięskie prace.
Konkurs na Kominek Roku - rozstrzygnięty!

Znamy już zwycięzców konkursu na KOMINEK ROKU 2009 organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie. 8 maja jury konkursu zapoznało się ze wszystkimi, prawie trzydziestoma nadesłanymi pracami i wyłoniło spośród nich trzy zwycięskie prace. I miejsce przyznano pracy przesłanej przez Pana Bogdana Dittmera z Gdańska, II miejsce zajął kominek wykonany przez firmę P.H.U. KOMINKI Marta Maciejak z Kalisza, a trzecie miejsce zajęła praca wykonana przez firmę Kokoszka-Lotz Lidia Kokoszka z Kłodzka. Autorzy nagrodzonych prac otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie w wysokości 5 tysięcy złotych za I miejsce, 3 tysięcy złotych za drugie i tysiąca złotych za trzecie.

Zwycięski piec kominkowy został wykonany ze starych kafli (najprawdopodobniej z końcówki XIX wieku) sygnowanych nazwiskiem Ernst Teichertt uzupełnionych kaflami gzymsowymi z Wytwórni Kafli Zygmunta Kuliga i paleniska Volcano 1VT firmy Hajduk. W piecu wykorzystano drzwiczki mosiądzowane żeliwne z FHU Profit z Krakowa z motywem syren. Dolny wlot powietrza zabudowano odlewami żeliwnymi Dovre.

Nowoczesny kominek, który zajął II miejsce wykonany jest z paleniska firmy Spartherm Varia 2RRh ze srebrną ramką, które jest obudowane granitem czarnym-zimbabwe, z którego wykonano półkę, lewy słup i maskownicę. Na lewym słupie zastosowano listwy chromowane. Do budowy kominka wykorzystano materiały izolacyjne - płytę Varmsen murowaną na Itongu i wykończoną gładkim tynkiem. Największą ozdobą kominka jest ręcznie robiona rzeźba ze szkła, której części składowe były sklejane specjalnie barwionym klejem. Za rzeźbą umieszczony został pasek ze światłem ledowym, który podświetla szkło.

Trzecie miejsce zajęła rozbudowana bryła kuchenna znajdująca się w restauracji KORONA w Kłodzku. Do wykonania urządzenia wykorzystano palenisko piecowe Brunner HKD 4 z masami akumulacyjnymi Ortner oraz płyty radiacyjne Kokoszka-Lotz i materiały zduńskie Ortner. Bryła wykończona została szkliwionymi płytkami szamotowymi ręcznie formowanymi imitującymi stare kafle. Masy akumulacyjne umieszczone zostały dookoła komina w formie ciepłego zapiecka.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama