„Ciepło z drewna. Czysta energia” - inicjatywa Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy

Inicjatywa „Ciepło z drewna. Czysta energia” utworzona przez austriackie stowarzyszenie Österreichischer Biomasse-Verband dostarcza informacji o znaczeniu drewna jako źródła energii oraz korzyściach dla środowiska, gospodarki i gospodarstw domowych. Informuje też o właściwym doborze systemu grzewczego, właściwym ogrzewaniu oraz zaletach i wadach różnych paliw i technologii.
„Ciepło z drewna. Czysta energia” - inicjatywa Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy
Adobe Stock

Stowarzyszenie w ramach inicjatywy postanowiło odpowiedzieć na często zadawane pytanie: Czy spalamy lasy wykorzystując drewno do ogrzewania? Odpowiedź jest prosta i brzmi: NIE!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Żaden las nie jest wycinany na potrzeby energii, gdyż drewno wykorzystywane do produkcji energii to drewno energetyczne. To produkt uboczny gospodarki leśnej i obróbki drewna. Gdybyśmy go nie wykorzystywali, gniłoby w lesie i w ten sposób wyrzucało CO2 do atmosfery! Ogrzewanie drewnem jest zatem korzystne dla klimatu!

Emisja CO2 ze spalania drewna może być zerowa. Jak to możliwe? Dowiedz się więcej>>

 

 

Grafiki przedstawiają, które elementy drzewa są wykorzystywane jako drewno energetyczne (kolor zielony i czerwono-brązowy). Udział drewna energetycznego w świerku wynosi około 20%, zaś w drzewach liściastych 70% ze względu na pokrój wzrostu. Cenne drewno pni jest sprzedawane jako kłody tartaczne i drewno przemysłowe, w przypadku których właściciele lasów obecnie otrzymują od 115 do 120 €/m3 za świerk. Z drugiej strony przychód z drewna energetycznego wynosi około 25 €/m3 i prawie nie pokrywa kosztów zbiorów.

Więcej informacji TUTAJ. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama