Reklama

Kominek z pomysłem

Hipnotyzujący, przykuwający wzrok, relaksujący. To oczywiście ogień. Spektakl tańczących płomieni od wieków towarzyszy człowiekowi. Zmienia się forma i oprawa ognia, jednak nadal w nas drzemie potrzeba obcowania z tym gorącym żywiołem i nadal chcemy być widzami płomiennego widowiska. Tak zwyczajnie, dla relaksu i przyjemności oraz dodatkowych kilku stopni ciepła.
Kominek z pomysłem
Kominek na bioetanol z oryginalną drewnianą dekoracją, Planika

Ta chęć stale w nas drzemie, jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w pogoni za nowoczesną kuchnią z kamiennym blatem czy łazienką zgodną z trendami, zapomnieliśmy trochę o strefie relaksu, o przestrzeni dziennej, w której kominek odgrywa ważną rolę. Ale nie byle jaki kominek... Włóżmy trochę wysiłku i pomyślmy o godnej oprawie dla ognia, przykuwającej wzrok, będącej ozdobą wnętrza i scenerią dla ognistych pokazów w domowym zaciszu. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

kominek na drewno na całą długość pomieszczenia

Kominek z wnęką na drewno, Brunner

Pomysł na kominek -od czego zacząć?

Nijaki albo – co gorsza – nieproporcjonalny czy nieestetyczny kominek, mówiąc krótko, nie zachwyca. Co zrobić, aby uniknąć takiego błędu i postawić na godną oprawę kominkowego ognia? Przede wszystkim znaleźć czas i poszukać inspiracji – najlepiej ze Światem Kominków. Postawić na sprawdzoną, profesjonalną firmę kominkową, z doradztwa której warto skorzystać. Pamiętajmy też, że wybierając palenisko, kluczem powinno być spełnianie kryteriów unijnej dyrektywy Ekoprojekt. Wracając jednak do spraw projektowych i estetycznych, każdy inwestor powinien się zastanowić nie tylko nad budżetem, ale przede wszystkim nad formą i materiałami wykończeniowymi. Nigdy nie mieliśmy chyba tylu możliwości co obecnie, zatem korzystajmy z nich. Wybierajmy materiały nam bliskie, niekoniecznie te najbardziej popularne w danej chwili. Jak zawsze, wiele rozwiązań jest drogich, ale chcę Wam pokazać realizacje nie tylko te kosztowne, ale też takie, które wcale nie wiążą się z tak dużymi nakładami finansowymi. Bo aby stworzyć kominek, który zachwyca – nawet po latach – potrzeba przede wszystkim pomysłu, a także projektu, który bawi się formą, łączy stare z nowym czy wykorzystuje znane materiały w nieco inny, intrygujący sposób. To tylko kilka możliwości. Zachęcam do poszukania własnej drogi, a przedstawione przeze mnie realizacje niech pokażą Wam, że kominek wcale nie musi być zwyczajny. 

kominek obrotowy i trójwymiarowe kafle
Kominek w oprawie z czerwonych kafli, Kaufmann Keramik

Moda na biokominki. Dowiedz się więcej>>

W artystycznym kręgu - kominek nietypowy

Nadanie artystycznego sznytu kominkowemu projektowi wymaga wyczucia i często bardziej rozbudowanych przygotowań. Przykładem może być zaprojektowana i stworzona na indywidualne zamówienie betonowa płaskorzeźba, zdobiąca kominkową ścianę, czy drewniana przestrzenna dekoracja na monumentalnej kominkowej ścianie. Artystycznych możliwości dekoracji kominka jest jednak znacznie więcej. Ścienne obrazy, zdobiące kominkową obudowę, to propozycja dla każdego, a szczególnie dla osób z artystycznym zacięciem i umiejętnościami. Czyż nie jest to oryginalna i przyciągająca wzrok dekoracja?

nowoczesna oryginalna aranżacja wnętrza z kominkiem
Zdjęcia od góry: kominek trójstronnie przeszklony MCZ/Wentor, 
kominek kaflowy w kolorze butelkowej zieleni, zbudowany pod schodami - realizacja Gunther Seyrlehner, 
kominek dwustronny z marmury Ecosmart Fire, 
Kominek z betonu - Projekt ARTMOKO (rzeźba Jadwiga Lewandowska-Koncewicz, Mirosław Koncewicz)

 

Liczy się pomysł na kominek

Nie każdego stać na kosztowne, projektowane i przygotowywane na indywidualne zlecenie materiały wykończeniowe na kominek, jak kafle czy – wspomniane wcześniej – betonowe płaskorzeźby. To jednak nie znaczy, że oryginalny, przyciągający wzrok kominek to przyjemność tylko dla tych, którzy dysponują dużymi funduszami. Zdecydowanie nie. Nawet dysponując ograniczonym funduszem można w atrakcyjny sposób zaaranżować kominek, aby nie był typowym „zwyklakiem”. Prostym i tanim sposobem będzie tapeta w ciekawy wzór czy zabawa formą, tak aby wyeksponować walory paleniska. Takim przykładem może być też ciekawa, jeśli chodzi o formę, ramka wokół narożnego paleniska, która wyeksponuje jego kształt. Całość może dopełnić utrzymana w tej samej konwencji wnęka na drewno. Nawet obłożenie płaskiego paleniska w ścianie gliną, zamiast zwykłego pomalowania farbą, może dać piorunujący efekt. 

Gorące nowości - biokominki i kominki elektryczne. Dowiedz się więcej>>

Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do magazynu w wersji elektronicznej. Czytaj "Świat Kominków" na issuu. 

  

 Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    


Oceń

Reklama
Reklama