Reklama

Przegląd kominka przed sezonem - przygotuj się!

Przegląd kominka, pieca czy piecyka to bardzo ważna sprawa. Nawet w ostatniej chwili przed sezonem grzewczym warto wykonać pewne prace, aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia przez kolejny sezon grzewczy. W czasie takiego przeglądu możemy też zaobserwować usterki, które będą wymagały wizyty specjalisty.
Przegląd kominka przed sezonem - przygotuj się!
Kominek trójstronnie przeszklony Defro Home
czyszczenie szyby kominka
Kratki

Wyczyść wkład kominkowy

Samodzielnie można wyczyścić palenisko i kominkową szybę. Zaopatrzenie się w specjalistyczne środki pielęgnacji nie powinno stanowić problemu. Pamiętajmy, że używając środków chemicznych musimy uważać, aby agresywne preparaty nie miały styczności z uszczelkami, gdyż mogą je uszkodzić. Nawet w ostatniej chwili możemy też przyjrzeć się wyłożeniu paleniska. Jeśli ruszt bądź szamotowe wyłożenie paleniska jest uszkodzone – możemy je zamówić i nawet samodzielnie wymienić. Bez fachowej pomocy uzupełnimy też smar w drzwiczkach, jeśli go brakuje, czy z pomocą zestawu naprawczego wymienimy w nich uszczelkę. Powinniśmy też wyjąć ruchome elementy paleniska, jak ruszt, popielnik czy deflektor, i je oczyścić z nagromadzonego pyłu i popiołu. Pomóc nam w tym może specjalny odkurzacz kominkowy. Jeśli posiadamy kominek w oprawie z kamienia, możemy użyć środków do pielęgnacji tego materiału – aby zachował swoje właściwości. Takie porządki pozwolą też zaobserwować usterki, które będą wymagały w przyszłości wizyty fachowca.

Więcej artykułów o kominkach znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Zrób to sam - generalne porządki kominka. Dowiedz się więcej>>

Przegląd kominiarski

Przeglądy kominiarskie stanowią podstawę naszej troski o bezpieczne funkcjonowanie kominków czy pieców, a kontrola przewodu kominowego powinna być zwieńczeniem naszych porządkowych działań. Korzystając bowiem z fachowej wiedzy dobrego kominiarza (a dbajmy o to, aby właśnie tacy przekraczali próg naszego domu), mamy szansę na skonfrontowanie własnych uwag, zgłoszenie ewentualnych usterek czy wątpliwości.

Sprawny komin przed sezonem - zaproś kominiarza. Dowiedz się więcej>>

kominek, piecyk w salonie
Zdjęcia od góry: piecyk MCZ/Wentor, 
kominek wbudowany w ścianę z czarną ramką wokół paleniska Uniflam/Galeria Kominków, 
dwustronny kominek na tle niebieskiej ściany, z wnęką na drewno La Nordica/Kominteka, 
kominek kaflowy, realizacja Kafel Joanna Gardyńska

Zadbaj o wodny kominek

Stając się posiadaczami kominka z tzw. płaszczem wodnym, bierzemy na siebie kilka dodatkowych obowiązków, bowiem poza oczyszczeniem podstawowych elementów, trzeba mieć na uwadze parę innych kwestii. Po pierwsze, należy pamiętać o pilnowaniu stałego poziomu wody w komorze naczynia wzbiorczego i w razie potrzeby uzupełnić braki. W przypadku automatycznego systemu, warto upewnić się co do jego prawidłowego funkcjonowania. Kolejną ważną kwestią jest tzw. zabezpieczenie termiczne – należy sprawdzić, czy dopływ zimnej wody jest swobodny. Oczyszczamy również filtry przy wymienniku płytowym. Kominki, które posiadają sterowniki analogowe starszego typu, wymagają również okresowego ręcznego załączania pracy pompy. Natomiast nowsze elektroniczne modele w okresie letnim, kiedy kominek nie jest używany, wykonują samodzielnie tę czynność, uruchamiając pompę bez naszej ingerencji.

Generalne porządki kominka z płaszczem wodnym. Dowiedz się więcej>>

Instalacja DGP kominka wymaga uwagi

Instalacja dystrybucji gorącego powietrza (DGP), jak każdy obiekt techniczny, powinna być co jakiś czas konserwowana, zwłaszcza że zajmuje się dostarczaniem powietrza do pomieszczeń – tym powietrzem oddychają mieszkańcy, więc ważne jest, aby ono nie szkodziło. Instalacja jest wyposażona w filtr metalowy, wyłapujący większe zanieczyszczenia. W kratkach i anemostatach nawiewnych są umieszczone filtry powietrza, które wyłapują drobniejsze zanieczyszczenia. W czasie użytkowania systemu, w kanałach nie ma sprzyjających warunków do rozwoju drobnoustrojów, ponieważ jest w nich temperatura 70÷100ºC, niska wilgotność względna oraz ciągły ruch powietrza. Natomiast w czasie przestoju zakurzone zakamarki o małym ruchu powietrza mogą być dobrym miejscem do rozmnażania się drobnoustrojów. Z tego względu co najmniej raz w roku, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, należy przeprowadzić konserwację systemu. W jej zakresie powinno znaleźć się czyszczenie kominka oraz kanałów rozprowadzających gorące powietrze. Należy też wyczyścić filtry w kratkach nawiewnych oraz filtr metalowy.

Jak dbać o system DGP? Dowiedz się więcej>>

Przegląd piecyka na pelety

W przypadku piecyka na pelety należy bezwzględnie pamiętać, że wszystkie czynności konserwacyjne muszą być wykonywane, gdy palenisko jest zimne i odłączone od prądu. Trzeba umyć szybę, opróżnić i wyczyścić pojemnik na popiół. Należy wyjąć ruszt i wyczyścić go dokładnie wraz z jego otworami. Należy także usunąć popiół z przedziału pod rusztem. Można użyć w tym celu odkurzacza, ale trzeba upewnić się, że nadaje się on także do czyszczenia małych drobinek. Jeżeli w zbiorniku na pelet pozostało jeszcze po poprzednim sezonie paliwo, to koniecznie trzeba opróżnić zbiornik. Stary pelet mógł się pokruszyć i nabrać wilgoci – dlatego jego użycie grozi uszkodzeniem urządzenia. A na koniec, mimo że jest już późno, a sezon się rozpoczął, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, umów się z technikiem w celu przeprowadzenia corocznego czyszczenia wewnętrznych elementów: śruby ślimakowej, wentylatora itp. Co prawda jesienią ze znalezieniem terminu będzie zdecydowanie gorzej i trzeba będzie poczekać dużo dłużej niż wiosną czy latem, ale nadal jest to możliwe, a dla sprawnego funkcjonowania urządzenia na pelet w kolejnym sezonie niezbędne.

piecyk na pellet aranżacja salonu
Zdjęcie: cylindryczny piecyk na pellet Edilkamin/Seba-Tech Serwis

Piecyk peletowy po sezonie. Dowiedz się więcej>>

Piec kaflowy do przeglądu

Jeśli chodzi o samo czyszczenie, to nie należy ono do zbyt skomplikowanych czynności, o ile piec jest wyposażony w drzwiczki wyczystkowe lub kafle z korkami. Wówczas wystarczy je otworzyć, a stary poczciwy odkurzacz wykona za nas całą robotę, wybierając nagromadzoną sadzę. Gdy wyczystki czy takiego kafla nie ma, to już potrzebna będzie wizyta zduna, który ustali układ kanałów pieca. Czyszczenie kanałów, wymiana drzwiczek i inne bardziej zaawansowane prace i remonty konstrukcji warto już zlecić zdunowi, który też może uzupełnić ubytki w kaflach. 

Przegląd pieca kaflowego. Dowiedz się więcej>>

kominek na drewno plus cegła
Kominek Kratki.pl

Ważny serwis kominka gazowego

Kominki gazowe to nowoczesne i bezobsługowe urządzenia. Jednak raz w roku wymagają serwisu. Jeśli nie zrobiłeś tego wiosną czy latem, to warto nawet i jesienią na taki serwis się umówić. Serwisant sprawdzi, czy połączenia gazowe są szczelne, a przewód kominowy drożny. Serwisant sprawdzi też i wyczyści szybę kominkową – jeśli zauważy rysy bądź pęknięcia konieczna będzie wymiana na nową. Sprawdzi także palnik główny, poprawność działania płomienia kontrolnego i skontroluje komorę spalania oraz stan polan ceramicznych. Szczegółowy zakres czynności określa instrukcja w punkcie serwis i konserwacja. Urządzenie musi być sprawdzone, wyczyszczone, a w razie potrzeby naprawione przy użyciu oryginalnych części dostępnych u producenta. Wszelkie prace konserwacyjne powinny być przeprowadzone na wychłodzonym kominku przy odciętym dopływie gazu i odłączonym zasilaniu. Z pozoru skomplikowane w opisie działania są bardzo proste, ale wymagają wiedzy o produkcie, instalacji gazowej i kominowej oraz posiadania stosownych uprawnień i narzędzi. 

 

Opracowała Aldona Mazurkiewicz

na podstawie materiałów firm:

Darco, Wentor i Kratki.pl


Oceń

Reklama
Reklama