Reklama
News will be here

Przyjęta uchwała mająca na celu poprawę jakości powietrza w woj. lubelskim

19 lutego 2021 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, czyli dokument mający na celu poprawę jakości powietrza. Uchwała nie zakłada żadnych zakazów i ograniczeń odnośnie używania kominków i pieców. Wynika to z faktu, że od 01.01.2022 roku według Ekoprojektu będzie możliwa i tak tylko instalacja urządzeń, które spełniają wymagania dyrektywy.
Przyjęta uchwała mająca na celu poprawę jakości powietrza w woj. lubelskim

19 lutego 2021 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, czyli dokument mający na celu poprawę jakości powietrza. Poparło go 23 radnych, przy ośmiu głosach wstrzymujących. Nikt nie głosował przeciwko.

Więcej artykułów znajdziesz na stronie portalu KOMINKI.ORG. 

Podstawowym celem ustawy antysmogowej jest likwidacja w całym województwie lubelskim tzw. „kopciuchów”, czyli niskiej jakości pieców na węgiel, jak również kotłów bezklasowych oraz tych pierwszej i drugiej klasy. Zgodnie z przyjętą uchwałą ma to nastąpić do 2024 roku. W dalszej kolejności mają być usuwane kotły 3 i 4 klasy. W tym przypadku określono na to termin maksymalnie do 2027 roku. Z kolei osoby eksploatujące urządzenia 5 klasy będą miały 9 lat na ich wymianę. 

Uchwała nie zakłada żadnych zakazów i ograniczeń odnośnie używania kominków i pieców. Wynika to z faktu, że od 01.01.2022 roku według Ekoprojektu będzie możliwa i tak tylko instalacja urządzeń, które spełniają wymagania dyrektywy. 

Zawarto w uchwale jednak zapisy dotyczące jakości paliwa, jakim nie wolno palić. W tej grupie znalazło się m.in drewno o wilgotności powyżej 20%. 

Jak podkreślił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego - Sebastian Trojak: "Wprowadzamy ten projekt kierując się zasadą ekologii dla zwykłego człowieka. Jednym z fundamentów podejmowanych przez nas działań jest z jednej strony troska o zdrowie i życie mieszkańców naszego województwa, a z drugiej – o ich finanse, które i tak są nadwyrężone sytuacją spowodowaną przez pandemię. Uchwała była dwukrotnie konsultowana, zaś wszystkie głosy zostały z dokładną uwagą wysłuchane, a każdy wniosek został dogłębnie przeanalizowany". 

Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. 

Co ważne, przyjęta uchwała dla Lubelszczyzny dba o ekologię, ale nie narzuca mieszkańcom restrykcyjnych nakazów i zakazów. Jest rozsądnym i optymalnym głosem dla innych bardziej rygorystycznych uchwał. Pozwala na użytkowanie kominków i pieców spełniających wymagania Ekoprojektu i nie wyklucza urządzeń na biomasę drzewną. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama