Reklama

Biomasa drzewna - korzyści w walce ze smogiem i krok ku neutralności klimatycznej

"Drewno kawałkowane i pelet to źródła (według opracowania wykonanego przez nas na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska), które dają nam największą przewagę i największe korzyści jeśli chodzi o równoległą walkę o poprawę jakości powietrza oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W połączeniu z zaawansowanymi urządzeniami zgodnymi z Ekoprojektem, można potwierdzić twardymi danymi, że możliwa jest skuteczna, równoległa walka ze smogiem i jednocześnie wypełnienie naszych zobowiązań związanych z neutralnością klimatyczną, która to jest jednym z elementów Zielonego Ładu" - mówił prof. Robert Kubica (specjalista od spalania paliw i technologii grzewczych) w rozmowie z Pawłem Sałkiem, doradcą prezydenta RP odnośnie środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

W Pałacu Prezydenta RP odbyła się rozmowa doradcy prezydenta RP do spraw środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju Pawła Sałka i prof. Roberta Kubicy z Politechniki Śląskiej, pracownika katedry inżynierii chemicznej i projektowania procesowego. To ważny krok w przedstawieniu prawdziwego obrazu biomasy drzewnej - drewna kawałkowanego i peletu - oraz jej roli w zrównoważonym rozwoju energetycznym w naszym kraju.

Biomasa drzewna to odnawialne źródło energii

W rozmowie w Pałacu Prezydenckim profesor Robert Kubica kilkukrotnie zwracał uwagę na fakt, że drewno i pelet to odnawialne źródła energii, w odróżnieniu od kopalnych węgla i gazu. Nie można ich łączyć, na co zwracaliśmy uwagę przywołując ankietę przygotowaną przez gminę Góra Kalwaria, gdzie drewno i pelet zostały zakwalifikowane jako pochodne węgla - to ogromny błąd!

Profesor Kubica zauważył też, że nowoczesne urządzenia spełniające Ekoprojekt w połączeniu z paliwem dobrej jakości są w stanie zagwarantować emisję na poziomie wystarczającym do pełnej i skutecznej kontroli jakości powietrza. Zatem efekt ekologiczny osiągniemy zastępując przestarzałe urządzenia tymi nowymi. Co ważne, zauważył i wystosował prośbę do Prezydenta Andrzeja Dudy za pośrednictwem doradcy Prezydenta RP - Pawła Sałka - o wsparcie i promowanie źródeł ciepła opartych o odnawialną biomasę drzewną. Zauważył też, że z jakiegoś powodu idziemy pod prąd trendom europejskim. W transformacji energetycznej sektora komunalno-bytowego jak zauważył: 

Staramy się zastąpić jedną kopalinę drugą, dysponując w tym celu środkami publicznymi, bardzo efektywnie jeśli chodzi o jakość powietrza. Ale mamy unikalną okazję, żeby dysponując tymi samymi środkami osiągnąć efekt dodatkowy, czyli neutralność węglową. Chciałbym zwrócić uwagę na zapisy Programu „Czyste Powietrze” – niestety znalazły się tam zapisy, które blokują stosowanie biomasy drzewnej przetworzonej, czyli peletu drzewnego, w przypadku gdy użytkownik jest podłączony do sieci gazowej. Nie można absolutnie wymienić źródła na inne niż gazowe...

Jak wskazał w rozmowie profesor Robert Kubica: 

Jesteśmy w sytuacji, gdzie sektor komunalno-bytowy opiera się na kopalinie, którą jest węgiel kamienny. Natomiast kraje takie jak Holandia, Austria, Niemcy bazowały na kopalinie, którą jest gaz ziemny lub olej. Gospodarki wspomnianych krajów przechodzą transformację podobną do naszej w sektorze komunalno-bytowym, w kierunku źródeł odnawialnych, w szczególności przetworzonej biomasy do formy peletu. Jest to powszechny trend europejski.

Cieszy nas, że głos uznanego autorytetu odnośnie walorów biomasy drzewnej i konieczności jej uwzględniania w polskim miksie energetycznym dotarł do Pałacu Prezydenckiego, tym bardziej, że te właśnie argumenty od dawna podnosi też branża kominkowa reprezentowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece w swoich pismach do Prezydenta RP i Premiera RP (zobacz tutaj). Mamy nadzieję, że te informacje dotrą do szerokiego grona osób decyzyjnych.

Opracowała Aldona Mazurkiewicz


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama