Reklama

Palić bez dymu w kominku - czyli od góry

Drewno w kominku należy spalać współprądowo czyli – od góry! Nie jest obojętne jak spalamy drewno w piecu czy kominku. Należy odwrócić znany z ogniska porządek układania stosu. W palenisku kładziemy najpierw 2-3 grube polana, następnie na krzyż 2-3 nieco cieńsze, oraz kolejno na krzyż 2-3 jeszcze cieńsze polana, na koniec u góry stosu podpałkę i drobniejsze drzazgi. Korzyści? Dym z dosuszanego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu.
Palić bez dymu w kominku - czyli od góry
Palić bez dymu - czyli od góry

Zobacz co zrobić, aby ogrzewać drewnem bez szkody dla środowiska i ludzi. Jak każde świadome działanie wymaga to przygotowania i minimum wiedzy na start.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Do spalania w kominku nadaje się wyłącznie drewno:

  • suche o wilgotności do 20%,
  • o przekroju od 10 do 12 cm,
  • o obwodzie polana do 30 cm.

Stąd niezrozumiała jest dla nas idea tzw. współspalania drewna mokrego w elektrowniach ze sprawnością ok. 20-25% – trzeba przyznać, że to dziwny pomysł na otrzymanie dotacji i powoduje stratę ok. 2 miliardów zł rocznie wg wyliczeń Ministerstwa Gospodarki. Dlaczego jest on nadal stosowany?

Drewno kominkowe przed spaleniem należy połupać na szczapy i ułożyć w stosach celem wysuszenia

Dopiero tak przygotowane i luźno ułożone pod dachem na wolnym powietrzu potrafi osiągnąć wymagana wilgotność w czasie znacznie krótszym niż  dwa lata. Tego nie robi się w elektrowniach więc współspalanie drewna powinno być tam zakazane.  

Drewno w kominku należy spalać współprądowo czyli – od góry!

Nie jest obojętne jak spalamy drewno w piecu czy kominku. Należy odwrócić znany z ogniska porządek układania stosu. W palenisku kładziemy najpierw 2-3 grube polana, następnie na krzyż 2-3 nieco cieńsze, oraz kolejno na krzyż 2-3 jeszcze cieńsze polana, na koniec u góry stosu podpałkę i drobniejsze drzazgi. Korzyści? Dym z dosuszanego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu.

Efekt? Spalanie bezdymowe w kominku!

Z komina początkowo ulatuje biały dym (głównie para wodna) lub nie widać dymu w ogóle. W ten sposób nawet stare piece można „oduczyć” dymienia. Przy właściwym spalaniu drewna we współczesnych paleniskach ze sprawnością 85-90% powstają również znikome ilości pyłów i substancji szkodliwych.

Poradę opracował mgr. inż. Witold Jaworski, Mistrz Zduński i biegły sądowy z tego zakresu, Ekspert Kampanii „Drewno Pozytywna Energia”, aktywista OSKP, przedsiębiorca i publicysta.

Źródło: Strona kampanii Drewno Pozytywna Energia : https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/

Zobacz film jak rozpalać w kominku bez dymu


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama