Reklama

Świat Kominków nr 23

Nowy numer Świata Kominków już w sprzedaży, zobacz co ciekawego przynosi to wydanie
Świat Kominków nr 23
zielony piecyk kaflowy na nóżkach

Z Elbląga na Śląsk i z powrotem…

W jaki sposób barokowy piec z warsztatu elbląskiego trafił około roku 1769 do pałacu w Oleśnicy Małej na Śląsku? I jaką drogą 164 lata później wrócił poniekąd z powrotem, bowiem w roku 1933 jego wierna kopia została wykonana do rezydencji w Barzynie, położonej kilkanaście kilometrów od Elbląga. Odpowiedź na to pytanie wymaga zagłębienia się w dzieje rezydencji w Oleśnicy Małej, Barzyny i Kwitajn (bo piec z Barzyny znajduje się obecnie w pałacu w Kwitajnach), spojrzenia na losy ich właścicieli oraz na rolę, jaką odegrał w tej historii fabrykant pieców kaflowych z dawnych Prus Wschodnich, a także jeden „dobry duch”, który przyczynił się do uratowania pieca tej znakomitej wytwórni ze zrujnowanego pałacu…

Jagoda Semków

Weronika Wojnowska

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek góralski z ławką

Kominek góralski

Granica dobrego smaku i kiczu w przypadku stylistyki góralskiej jest łatwa do przekroczenia. Na co więc zwrócić uwagę, żeby uniknąć błędu? Przede wszystkim szczerość, prostota i umiar. Wszystkie dodatki powinny być starannie dobrane i systematycznie odkurzane. Ważna jest również autentyczność użytych materiałów. Jeśli kamień – to naturalny, a nie kolorowana betonowa płytka, jeśli drewno – to autentycznie spatynowane. Warto docenić trudy budowy górskiej watry i zdać się na wiedzę, umiejętności i przysłowiowy „nos” fachowców.

Natalia Przesmycka

 

piały piec kaflowy

Kafle ze smakiem

Kilka lat temu o Rafale Karnym w branży kominkowej nikt prawie nie słyszał. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Galopem wszedł do branży kaflarskiej, zaskakując co rusz nowymi realizacjami, które zachwycają prostotą i perfekcją wykonania. Podbił serca oraz umysły nie tylko klientów, ale też wykonawców oraz zdobył uznanie w branży. Inspiracji szuka zarówno w zaciszu domowym, gdzie korzystając z dostępnych środków przeprowadza dokładną sekcję swoich pomysłów, jak i podczas wydarzeń przeznaczonych dla branży kominkowej oraz takich, jak np. targi Kamień Stone, które – wydawałoby się – w ogóle nie są związane z kaflarstwem. Jednak pan Rafał potrafi w takich miejscach znaleźć podwaliny dla kolejnych pomysłów… Charakteryzuje go zarówno umiłowanie tradycji, jak i chęć korzystania z dokonań cywilizacji.

Aldona Mazurkiewicz

 

kominek wiszący Focus

Ścieżka serca

Tworzone przez Dominiqua Imberta kominki, mimo czasem nawet kilkudziesięciu lat od czasu ich powstania, są tak nowoczesne, że wydają się nie mieć żadnej przeszłości. A jednak kryją w sobie historię – kameralną, poruszającą i esencjonalną, jak zapach ziół dojrzewających w słońcu południa Francji, skąd pochodzą. Zamyka się w nich pasja i ślady barwnych losów ich twórcy, który zanim docenił swe zamiłowanie do rozgrzanej ogniem stali, próbował niemal każdej życiowej ścieżki.

Agnieszka Krysa

 

wolno stojący narożny piecyk kominkowy

WIELKIE PIECE

Weteran ogrzewania indywidualnego, szary lub kolorowy, zdobywca europejskich salonów, projektowany przez najlepszych designerów świata, wytwarzany w dziesiątkach firm, od południa Włoch po północ Norwegii, dostawca ciepła oraz estetycznych przyjemności, uwielbiany na świecie, ale ciągle niedoceniany w Polsce. Tak w skrócie można opisać przedmiot naszych rozważań, wolno stojący piec kominkowy.

Nie ukrywałem nigdy moich fascynacji piecowych, bo jest to nieprawdopodobny mix piękna, żywego ognia i ciepła w niewielkiej bryle. Nie kryłem też nigdy niezadowolenia z nikłego zainteresowania Polaków tego rodzaju urządzeniami. Na przekór temu, proponuję Wielkie Piece – blok tekstów piecowych.

Witold Hawajski

 

Siekierezada czy zakup kontrolowany?

Druga z kolei prawdziwa zima 2009/2010 dobiła najbardziej zaciekłych sceptyków. Natura pokazała swój pazur i udowodniła niedowiarkom, że trzeba odpowiednio się do jej kaprysów przygotować. Mam nadzieję, że wymiękli jak w starym kawale papuga opozycjonisty, która wsadzona do lodówki przed rewizją, po jej wyciagnięciu całkowicie zmieniła poglądy. Po tej zimie mogą jedynie wykrzykiwać: „tak, niech żyje zapobiegliwość, przez całą wiosnę będziemy zwozić, łupać, rąbać i układać”.

Życie nie jest aż tak okrutne, by wszystkich przymuszać do katorżniczej pracy. Wolny rynek daje nam różne możliwości przygotowania zapasów drewna kominkowego.

Lech Kowalewski

 

PŁOMIEŃ ROKU 2009

Jak co roku - i tym razem wybieramy kandydatów do nagrody PŁOMIEŃ ROKU. Nagrody i wyróżnienia przyznajemy już od kilku lat, w wielu kategoriach, tak by jak najdokładniej przefiltrować i docenić wszelkie aspekty działania branży. Nie ulegamy żadnym wpływom. Jedynym sposobem trafienia na nasze listy nominowanych jest po prostu robienie czegoś ciekawego, wyróżniającego...

Płomienne MiniForum 26 czerwca, będzie okazją do wysłuchania  interesujących wykładów, a UZDROWISKO NAŁĘCZÓW razem z  Wydawcą ŚWIATA KOMINKÓW i tym razem zaproszą do skorzystania z zabiegów odnowy biologicznej w obiektach SPA Nałęczów.

WH

 

Targi Progetto Fuoco 2010

Grande Fiera! PROGETTO FUOCO, WERONA 24-28.02.2010

Krok po kroku targi PROGETTO FUOCO coraz więcej znaczą w kominkowym światku. W kryzysowym w końcu czasie wielką sztuką jest przyciągnąć ponad 500 wystawców i ponad 67.000 odwiedzających nie tylko z Włoch, ale również innych krajów. Oznacza to wzrost o 25% w porównaniu z poprzednią edycją targów 2 lata temu! Poza bogatymi ekspozycjami, odwiedzającym zaoferowano również kilka konferencji oraz drugie międzynarodowe Forum Peletowe. Całość doskonale wypromowano w europejskich mediach, co w efekcie dało dużą ilość odwiedzających nawet z odległych krajów, w tym liczną grupę z Polski.

Witold Hawajski

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama