Reklama

Powrót do ogniska

Jak ognisko wygląda, każdy wie. Obłożony kamieniami wypalony kawałek ziemi, na którym układało się stos i spędzało chłodniejsze letnie wieczory. Taki obraz ogniska funkcjonuje w naszej świadomości. Jednak czasy się zmieniają i zmienia się wszystko wokół nas. Zmieniają się domy, a w nich różne sprzęty, w tym kominki, i tak samo zmieniły się też ogniska. Oczywiście nowe wizje nie naruszają podstawowych założeń. Mamy tę samą zasadę działania, a przede wszystkim tę samą pierwotną wizję ognia.
Powrót do ogniska
Ognisko tarasowe Cosi Fires

Celebrowany i – w miarę możliwości pogodowych – coraz chętniej wydłużany sezon spędzania czasu na zewnątrz sprawia, że poza kiełbaską z grilla chcemy czegoś więcej. Może odmiany? Może powrotu do wspomnień z dzieciństwa? A może zwyczajnie drzemie w nas pierwotna tęsknota za ogniem, tym w najprostszej znanej człowiekowi postaci – ogniska?

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

Pierwsze skojarzenie z ogniskiem

Jak ognisko wygląda, każdy wie. Obłożony kamieniami wypalony kawałek ziemi, na którym układało się stos i spędzało chłodniejsze letnie wieczory, przypiekając jednocześnie kiełbaskę na zdobytym w pobliskich chaszczach patyku. Taki obraz ogniska funkcjonuje w naszej świadomości. Jednak czasy się zmieniają i zmienia się wszystko wokół nas. Zmieniają się domy, a w nich różne sprzęty, w tym kominki, i tak samo zmieniły się też ogniska. Oczywiście nowe wizje nie naruszają podstawowych założeń. Mamy tę samą zasadę działania, a przede wszystkim tę samą pierwotną wizję otwartego ognia. Co się zatem zmieniło? Od zawsze, jako ludzie, pragniemy ujarzmiać żywioły. Ogniska obkładaliśmy kamieniami, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia, ale nadal pozostawała owa forma stacjonarna, niemal niezmienna, jeżeli chodzi o przywiązanie do miejsca. 

A my, jako ludzie, zawsze chcemy czegoś więcej. Stąd coraz więcej jest obecnych na rynku propozycji ognisk tzw. gotowych.

gotowe ogrodowe ognisko
Gotowe ognisko, Feuerring

Ognisko ze sklepu

Kawałek metalu, owalny, okrągły, wysoki, niski bądź na podeście – nie ważne. To on jest ramą tworzącą nowoczesne podwaliny dla esencji – czyli otwartego ognia. Tradycyjne ognisko kojarzy się z bałaganem, z niedopalonymi kawałkami drewna, pozostawionym popiołem itp. Ognisko jako urządzenie gotowe, na którym układamy drewno i je rozpalamy, opanowuje ten rozgardiasz i porządkuje przestrzeń wokół. Jest w stanie okiełznać to, co mimo wszystko uważaliśmy za niedogodność tradycyjnego ogniska. Bo takie akurat nie używane miejsce na ognisko, najzwyczajniej w świecie szpeciło działkę i okolice domu. Urządzenie gotowe łatwiej jest też utrzymać w czystości. A co więcej, jest to urządzenie bezpieczne.

Ognisko gdzie tylko chcesz

Tradycyjne ognisko miało swoje ustalone miejsce na działce, a jego przenoszenie było zawsze kłopotliwe; było to rozwiązanie stacjonarne. Gotowe ogniska są konstrukcjami mobilnymi, które z łatwością można przenosić. Pozwala to przestawiać je z miejsca na miejsce, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Można używać go w miejscach zupełnie niedostępnych dla tradycyjnego ogniska, jak taras czy podjazd przed domem. Z gotowym ogniskiem możemy cieszyć się otwartym, żywym ogniem niemal wszędzie na naszej działce. 

Nie potrzebujemy dużo miejsca, więc nawet niewielka działka nie jest przeszkodą. Ogień otwarty, żywy i romantyczny, a jednocześnie bardzo współczesny, bo okiełznany, zorganizowany i mobilny. To ognisko na miarę XXI wieku.

gotowe ognisko
Ognisko Di Ferro / Stones Gallery

Kilka słów o materiałach

Stale rosnący wybór urządzeń w tym segmencie pokazuje, jak rośnie zainteresowanie klientów tą formą ognia w ogrodzie. Wśród wielu dostępnych form można znaleźć taką, która wpisze się w charakter aranżacji ogrodu i będzie spójna z innymi wykorzystanymi elementami. W zależności od preferencji, mogą to być konstrukcje blisko ziemi albo umieszczone na podestach, podstawach czy innych konstrukcjach. Wykonane ze stali malowanej proszkowo czy też – przechodzącej renesans wśród ogrodowych propozycji – z rdzawego, postarzanego metalu, a może wzbogacone o półki na drewno, akcesoria czy o ognistą obręcz przydatną do przygotowywania ciepłych potraw? Wybór jest już całkiem spory. Zatem rozpocznijmy sezon z ogniem w ogrodzie, tym najbardziej pierwotnym, pięknym i romantycznym.

 

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama