Reklama

Na przekór grawitacji - kominek wiszący

Odwaga w połączeniu z kreatywnością, chęcią eksperymentowania, przełamywaniem barier i innowacyjnymi pomysłami może przynieść niezwykłe efekty. W wyniku połączenia tych cech powstały na przekór grawitacji lewitujące nad ziemią paleniska wiszące. Chociaż stworzone kilkadziesiąt lat temu nadal wzbudzają zachwyt, inspirują i intrygują, a te najbardziej spektakularne zasługują na miano prawdziwych dzieł sztuki.
Na przekór grawitacji - kominek wiszący
Wiszący kominek Focus / Koperfam

Spektakularne, nowoczesne, intrygujące formą i wizją ognia. Zaskakujące oraz przyciągające wzrok. Tak w skrócie można opisać oderwane od ziemi, lewitujące w powietrzu kominki wiszące. Te prawdziwe dzieła sztuki użytkowej z pewnością znajdą swoich wielbicieli wśród osób odważnych, nie bojących się nietypowych rozwiązań oraz szukających czegoś innego, świeżego i innowacyjnego. Niezwykle atrakcyjne pod względem estetycznym, często futurystyczne, a jednocześnie zaskakujące prostotą formy sprawiają, że ciężko oderwać od nich wzrok. Ujrzane „na żywo” choćby raz, powodują, że trudno o nich zapomnieć.  

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Kominek dziełem sztuki? - oryginalne projekty kominkowe

Tym, którzy zadają sobie pytanie, czy przedmioty codziennego użytku mogą być dziełem sztuki, próbował odpowiedzieć już w roku 1917 francuski artysta Marcel Duchamp, który wystawił dzieło swojego autorstwa pt. „Fontanna”, w rzeczywistości będące pisuarem. W 2004 roku „Fontanna” została wybrana przez 500 znanych artystów i historyków jako najbardziej wpływowe dzieło sztuki XX wieku. W kominkowym świecie również mamy swoje dzieło sztuki stworzone przez artystę, dizajnera, projektanta oraz właściciela firmy Focus – Dominique’a Imberta. To właśnie on jest pionierem i pomysłodawcą intrygujących kominków wiszących. Dzięki swojej kreatywności, chęci eksperymentowania, zabawie formą i niepoddawaniu się rutynie, stworzył w roku 1968 rewolucyjny pod względem estetycznym i technicznym kominek Gyrofocus. Było to pierwsze na świecie palenisko zwisające z sufitu, otwarte, a do tego obrotowe w zakresie 360 stopni. Gyrofocus stał się prestiżowym modelem, symbolem marki Focus i pomimo swojego niemłodego już wieku, w końcu w tym roku skończył 50 lat, nadal zadziwia i intryguje, zarówno projektantów, jak i użytkowników. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że prezentowany jest w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bordeaux, w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Grenoble, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz Parku Narodowym Dovrefjell-Sunndalsfjella w Norwegii. Udowodnił także, że kominek może być prawdziwym dziełem sztuki i w roku 2009 w konkursie „Pulchra” we Włoszech został wybrany przez blisko 80 tysięcy internautów najpiękniejszym przedmiotem świata.  

kominek wiszący w salonie
Od góry: mały kominek wiszący Cocoon fires;
kominek podwieszany przy ścianie Spartherm;
kominek wiszący z trójstronnym przeszkleniem Kw line / Tapis;
kominek podwieszany przy ścianie, Faber /Glen Dimplex Polska

Kominkowe rarytasy - dizajnerskie metalowe kominki wiszące

Kominki wiszące to najwyższa liga w kominkowym świecie. Tak jak nie każdy mężczyzna może jeździć Ferrari, a kobieta nosić torebkę Birkin od Hermesa, tak nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie w domu dizajnerskiego kominka wiszącego. Modele kominków wiszących z najwyższej półki, stworzone przez znanych projektantów, są produktem luksusowym i potrafią osiągać niebagatelne ceny. Nie są to urządzenia produkowane seryjnie i znajdują się w ofercie zaledwie kilku producentów, takich jak: Focus, Bordelet, Don bar czy Traforart. Kominki wiszące, podwieszane do sufitu, wymagają odpowiednich wnętrz, które będą w stanie wyeksponować ich piękno. Najlepiej prezentują się w wysokich oraz przestronnych pomieszczeniach. Często wymagają umiejscowienia w centrum, dlatego też na niewielkich powierzchniach mogłyby wyglądać co najmniej dziwnie, stracić swoją lekkość, a tym samym przytłoczyć pomieszczenie. W grupie kominków wiszących znajdziemy głównie metalowe paleniska, często o okrągłym, kulistym bądź owalnym kształcie, choć nie brakuje też bardziej kanciastych form. Dużą grupę stanowią paleniska otwarte, ale bez problemu znajdziemy też modele z zamkniętym za szybą ogniem, np. Slimfocus marki Focus czy Calista 917 marki Bordelet.

Kominki wiszące pełnią głównie funkcję wizualną. Ich atutem, a zarazem elementem ozdobnym, jest też długa rura kominkowa odprowadzająca spaliny, która sama w sobie posiada walory estetyczne i nadaje unikalny charakter pomieszczeniu, w którym się znajduje. Im dłuższa, tym bardziej spektakularny efekt osiągamy. Aby wyeksponować ich piękno, kominki często umiejscawiane są w centrum. Wyglądają niczym prawdziwe ogniska, a modele obrotowe lub przeszklone umożliwiają podziwianie ognia ze wszystkich stron i perspektyw. W dużej większości wykonane są z czarnej lub szarej stali, jednak dostępne są również modele emaliowane. Wybierać można z pastelowych błękitów i różów czy nasyconych i intensywnych czerwieni, żółci i zieleni. Nietypowy, energetyczny, soczysty pomarańczowy kolor posiada na przykład model Zelia 908 marki Bordelet.

Małe kominki wiszące też są piękne

Niedysponowanie dużą przestrzenią i zasobnym portfelem wcale nie oznacza, że musisz pożegnać się z marzeniem o kominku wiszącym. Obecnie na rynku znaleźć można wiele kompaktowych modeli kominków podwieszanych, inspirowanych kultowymi modelami. W tym segmencie znajdą się zarówno urządzenia opalane drewnem, takich marek, jak: Rocal, Scan czy Dik Geurts, jak i innymi paliwami: gazem (np. Dru, Tulp) czy bioetanolem (GlammFire czy Infire).  

Do wyboru mamy urządzenia o przeróżnych formach i przeszkleniach. Jeśli chodzi o kształt, wybierać możemy z wielu, również nietypowych propozycji. Projektanci nie przestają nas zaskakiwać i wymyślają coraz to nowe, fantazyjne formy palenisk. Na przykład w formie kropli – model Drop marki Rocal, ostrosłupa – model Prisma marki Don bar, prostopadłościanu – kominek Pronto marki Dru, czy sześciennej kostki zawieszonej na metalowych prętach z elastyczną rurą spalinową – Bora Flex marki Dik Geurts. W tej grupie znajdziemy też paleniska rozbudowane o elementy modułowe, jak półki na drewno, regały na książki czy schowki. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest model Balance marki Skantherm czy C-fire 200 marki Tulp. Także w tej grupie dodatkowym elementem ozdobnym może być rura kominkowa. Możliwość zamówienia jej w odpowiednim wymiarze i indywidualnie dobranym kolorze oferuje biokominek Incyrcle, polskiej marki Infire.  

kominek wiszący dizajnerski
Od góry: kominek wiszący Rocal;
kwadratowy kominek wiszący z trójstronnie przeszklonym paleniskiem Dru / Spartherm, 
kominek wiszący z małym paleniskiem jako ozdoba salonu, Focus / Koperfam, 
kominek wiszący z paleniskiem 360 stopni, Bordelet / Groz

Kominki podwieszane przy ścianie

Do niedawna w segmencie kominków wiszących znajdowały się jedynie gotowe stalowe propozycje. Dzięki systemom podwieszania – podobnym do stosowanych w przypadku innych wiszących sprzętów jak choćby urządzeń sanitarnych – można zbudować tradycyjny w formie kominek zawieszony na ścianie. Montaż na specjalnym stelażu nada tradycyjnemu palenisku lekkości. Jest pewne ograniczenie – to rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku kominków przyściennych. W ofercie producentów znajdują się zarówno gotowe zestawy jak i systemy podwieszania przy których wykorzystaniu można zrealizować własny projekt. Oczywistym jest, że trójstronnie przeszklone palenisko będzie najlepszym wyborem. W tego typu kominku, w przeciwieństwie do rozwiązań z metalu można dobrać inny wachlarz materiałów wykończeniowych, takich jak ceramika, szkło, kamień czy dekoracyjny tynk.  

metalowy kominek wiszący
Kominki wiszące Od lewej: Rocal, Stuv, Hergom / Tapis

Przykuwający wzrok kominek wiszący

Odwaga w połączeniu z kreatywnością, chęcią eksperymentowania, przełamywaniem barier i innowacyjnymi pomysłami może przynieść niezwykłe efekty. W wyniku połączenia tych cech powstały na przekór grawitacji lewitujące nad ziemią paleniska wiszące. Chociaż stworzone kilkadziesiąt lat temu nadal wzbudzają zachwyt, inspirują i intrygują, a te najbardziej spektakularne zasługują na miano prawdziwych dzieł sztuki.  

Magdalena Balicka

Pełna wersja artykułu w magazynie "Świat Kominków" nr 55 (2-3 /2017)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama