Dwustronny kominek

Wśród pożądanych i modnych przeszkleń palenisk znajdują się wkłady vis'a'vis zwane też tunelowymi. Są to paleniska kominkowe z dwiema bliźniaczymi równoległymi do siebie szybami. Faktem jest, że paleniska te są droższe od palenisk przeszklonych z jednej tylko strony, ale też dają inne możliwości aranżacyjne.
Dwustronny kominek
Kominek dwustronny z paleniskiem tunelowym, z półką na drewno i blatem pod paleniskiem, MCZ
palenisko dwustronnie przeszklone, vis'a'vis,wkład kominkowy tunelowy
Kominek tunelowy Austroflamm

Wśród pożądanych i modnych przeszkleń palenisk znajdują się wkłady vis'a'vis zwane też tunelowymi. Są to paleniska kominkowe z dwiema bliźniaczymi równoległymi do siebie szybami. Po prostu zastąpiono tylną ścianę paleniska bliźniaczą, przeszkloną fasadą. Faktem jest, że paleniska te są droższe od palenisk przeszklonych z jednej tylko strony, ale też dają inne możliwości aranżacyjne. Doskonale nadają się do podziału przestrzeni i wyodrębniania stref w większych otwartych pomieszczeniach. Dlatego dobrze prezentują się między kuchnią lub jadalnią a salonem, czy też sypialnią a łazienką, a raczej salonem kąpielowym. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie odpowiednie raczej do przestronnych wnętrz, gdyż większość wyprodukowanego przez wkład ciepła jest wypromieniowywana przez szybę, co się jeszcze potęguje w przypadku dużych palenisk vis'a'vis, więc przy małych powierzchniach łatwo o przegrzanie.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

 Niewątpliwą zaletą kominków vis'a'vis jest możliwość aranżacji dwóch zupełnie różnych pod względem stylu i użytego materiału wykończeniowego kominków. Nic nie przeszkadza, żeby z jednej strony była to minimalistyczna zabudowa, a z drugiej na przykład klasyczny portal, palenisko otoczone stalową ramką, czy kaflami, najlepiej o nowoczesnej stylistyce. Możliwości jest bardzo dużo i wszystko zależy od fantazji inwestorów i projektantów. Taka różnorodność jest pożądana kiedy taki kominek dzieli przestrzeń na dwie oddzielne strefy o których wspominałam wyżej, jeśli natomiast kominek z paleniskiem tunelowym nie ma za zadanie wyodrębniania stref przykładowo salonu od jadalni, a ma być atrakcyjny w przestronnym ale jednym wnętrzu np.: salonie warto zadbać o to by aranżacje obu twarzy kominka były spójne. Nie koniecznie bliźniacze, ale żeby dobrze wpisywały się w charakter wnętrza.

 Warto zauważyć, że budowa kominka z paleniskiem w wersji tunel będzie bardziej kosztowna i to nie tylko ze względu na większy koszt samego paleniska, które naturalnie będzie droższe od paleniska przeszklonego jednostronnie, ale także ze względu na fakt, że trzeba będzie wykonać dwie, zupełnie niezależne aranżacje paleniska dla każdej ze stron. Ostateczna cena zależeć będzie oczywiście od wybranych materiałów dekoracyjnych. 

 Mówiąc o paleniskach przeszklonych dwustronnie warto zaznaczyć, że nie muszą być to jedynie urządzenia opalane drewnem. Rozwiązanie to cieszy się sporą popularnością także w przypadku palenisk na gaz. Takie paleniska przy zachowaniu równie atrakcyjnej wizji ognia, a często nawet bardziej spektakularnej, gdyż wśród gazowych palenisk vis'a'vis często spotykane są formaty panoramiczne o długości ponad metra. Ich zaletą jest nie tylko atrakcyjna wizja ognia, ale i łatwość obsługi, czego nie można powiedzieć o tego typu paleniskach na drewno. W tych ostatnich pali się trudniej niż w tradycyjnie przeszklonych paleniskach na drewno, trzeba się nauczyć nie tylko palenia, ale i odpowiedniego układania drewna w palenisku tak by paliwo nie opierało się o żadną z szyb. Nie przeszkadza to jednak by był to nadal pożądany format, który cieszy się zainteresowaniem inwestorów, do tego stopnia, że nawet pojawiły się paleniska tunelowe na drewno w wersji wodnej. Jak zatrzymać ciepło w wodzie w takim palenisku skoro większość wyprodukowanego ciepła wypromieniowuje przez szybę? Producenci znaleźli na to rozwiązanie. Wyposażyli paleniska w podwójne oszklenie - by zmniejszyć promieniowanie i zatrzymać energię w palenisku a następnie przekazać wodzie.

 Aldona Mazurkiewicz

Zobacz jak zaaranżować kominek dwustronny we wnętrzu: 

kominek dwustronny aranżacja wnętrza
Od góry: kominek portalowy, Austroflamm; 
klasyczny kominek z dwustronnym przeszkleniem, Brunner;
dwustronny kominek w ceglanej oprawie, Brunner;
kominek obustronnie przeszklony, Bodart&Gonay

 

kominek dwustronny na drewno aranżacja
Kominki z dwustronnym przeszkleniem. Od góry: M-design/Topaz, Spartherm/Sommerhuber, Spartherm, Element 4 / Omikron

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama