Reklama

Świat Kominków nr 21

W kioskach, salonach prasowych i salonach kominkowych dostępny jest już 3 w 2009 roku numer "Świata Kominków". Oto zapowiedź wydania.
Świat Kominków nr 21

 

ozdobny piec kaflowy w Zamku w Malborku

O ogniskach, piecach i kominkach w pokrzyżackim zamku w Malborku

Mało kto z odwiedzających zamek w Malborku wie, że przez Krzyżaków był on budowany i użytkowany przez około 180 lat. Przez kolejne 300 lat był siedzibą urzędów wojewodzińskich, starościńskich i innych, a także miejscem tymczasowych pobytów królów Polski. Taki stan rzeczy trwał do pierwszego rozbioru Polski. Na jego mocy Niemcy ponownie zagościli w zamku na 173 lata. Zamek był wówczas użytkowany przez wojsko pruskie i przebudowany na koszary, magazyny oraz manufakturę tkacką. Jednak już od lat 20. XIX wieku rozpoczęto naukową rewaloryzację tej średniowiecznej warowni. Obecnie mieści się tu Muzeum Zamkowe, w którego zbiorach, pomiędzy zabytkami oręża, dzieł sztuki, rzemiosła artystycznego i numizmatów, znajdują się ciekawe urządzenia grzewcze z różnych epok – od średniowiecza po współczesność. 

Barbara Pospieszna

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek panoramiczny z zieloną ramką

Kominek antykryzysowy

 

Wielu zadaje sobie pytanie jakim cudem kominki oparły się kryzysowi? Rozczarowani są szczególnie potencjalni nabywcy, którzy liczyli na super wyprzedaże i oczekujących bezczynnie na ich telefon wykonawców. W końcu w wielu dziedzinach budownictwa tak już jest. Niektórzy deweloperzy dodają do mieszkań gratisowe garaże. Czasami nawet wypełnione jakimś samochodem!

Jeśli chodzi o kominki, to w zasadzie jest... podobnie. Należy kominek zamówić i dużo, bardzo dużo z niego korzystać, a wypracowane oszczędności po kilku latach z pewnością pozwolą na zakup popularnego modelu auta.

wh

 

kominek z wypukłą szybą

Jazz i kominki

Kominek, zwłaszcza ten z kamienia, otwiera całą gamę muzycznych skojarzeń. Palenisko otoczone belką i łupanką przywołuje pieśni biesiadne, angielski portal – klasykę Bacha czy Szopena. A co z muzyką współczesną – soulem, rockiem, jazzem?

Kominek to przecież kompozycja kształtów, faktur, barw: rytm powtarzalnych elementów, łagodna melodia łuków, strzeliste linie sopranów i ciężkie basów, rozdzierające cięcia partii solowych… Jest tu miejsce nie tylko na fortepian i dudy, ale też na saksofon, elektryczną gitarę czy trąbkę.

W autorskiej kolekcji kominków Dariusza Mikołajczyka czuć przede wszystkim ducha współczesności – nieskrępowany jazz, a czasem – intymną muzykę klubową. Uderza elegancja i nowoczesność, wyrosła przewrotnie z klasyki. Echa konserwatorskich doświadczeń pracowni utrwalone są w niektórych projektach kominkowych obudów. Główny, dominujący ton jednak nadają minimalizm i czysta forma. Każdy kominek ma też coś z szalonej improwizacji.

Agnieszka Krysa

 

kominek panoramiczny na ścianie z cegły

Kamienne oblicza ognia

Kamienny trend w polskich domach spopularyzowały materiały naturalne oferowane jako elementy gotowe do zamontowania, a wśród nich przede wszystkim – panele z kamieni naturalnych. Poziome, nieregularne pasy o różnorodnej, naturalnej kolorystyce są ozdobne same w sobie. Efektowne, barwne kolaże lub stonowane ściany nie potrzebują ozdób, zawiłych kształtów czy dekoracyjnych detali. Najważniejszy jest sam materiał: szlachetny, naturalny, pełen odłamków, przebarwień, nieregularności stworzonych przez siły przyrody. Nieważne, że panele powstają z odłamków i skalnych odpadów, nieważne, że podczas spinania w ergonomiczne konstrukcje poddały się przemysłowej machinie – efekt naturalności jest niezmącony.

Tajemnica sukcesu tylko w części leży jednak w ich urodzie. Przede wszystkim ich atutem jest łatwy i szybki montaż.

Agnieszka Krysa

 

 

nowoczesny piecokominek

Płomienne hybrydy

Zarówno kominki, jak i piece, mają od lat czy wręcz wieków, swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Trudno jednak widzieć świat, świat kominków wyłącznie w tych dwóch kategoriach. Zmieniają się nasze domy, zmienia nasze życie rodzinne i zawodowe. W samochodach pojawiły się modele hybrydowe, łączące w jednym pojeździe zalety ekologicznego napędu elektrycznego z minimalizacją szkodliwości tradycyjnego silnika spalinowego. Czy więc niezdecydowani amatorzy kominków mogą dla siebie poszukać ,,hybrydowego” rozwiązania, w którym piec i kominek połączą to, co mają najlepszego do zaoferowania? Jak najbardziej! Jeśli dobrze obejrzymy to, co pokazywane jest na kominkowych targach, to co jest w firmowych ofertach, to lista rozwiązań „hybrydowych” okaże się być całkiem obszerna.

Witold Hawajski

 

budynek energooszczędny

Domy na dziś i jutro

Budynki energooszczędne najprościej scharakteryzować można jako takie, które wznoszone są z zastosowaniem najbardziej uzasadnionych ekonomicznie rozwiązań, mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię i jej racjonalne wykorzystanie w trakcie eksploatacji obiektu. (…)

Problem ogrzewania jest kluczowy dla budownictwa energooszczędnego i ekologicznego. Tak jak cały budynek, system grzewczy musi spełniać warunki wysokiej wydajności energetycznej i jak najniższej emisji zanieczyszczeń, samo zaś źródło energii musi być odnawialne. Popularne są systemy solarne i gruntowe pompy ciepła, jednak nie we wszystkich miejscach ich sprawność będzie wystarczająca, a koszty tej instalacji są ciągle jeszcze wysokie.

Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie kilku różnych systemów grzewczych i takie zaprojektowanie budynku, by sama jego forma gwarantowała komfort cieplny.

arch. Natalia Przesmycka

 

kominek steatytowy

Kominek we współczesnym domu. Poradnik praktyczny

 

Kominki w polskich  domach stały się obowiązującym standardem. Nie powinno więc ich zabraknąć w domach energooszczędnych, a nawet pasywnych. Fakt, że kominki o jakich mówimy opalane są drewnem, brykietem lub peletami, a więc paliwami odtwarzalnymi, a często też lokalnymi, jeszcze bardziej obecność kominka w nowoczesnym domu uzasadnia.

Wh

 

 

komin

Komin. Rzecz prosta?

Jest rzeczą bezsporną, że każde urządzenie grzewcze spalające paliwa stałe, ciekłe lub gazowe powinno być wyposażone w odpowiedni system odprowadzania spalin. Trudno jednak bez szczegółowych analiz zdefiniować, co to znaczy „odpowiedni”, szczególnie gdy mamy do czynienia z wieloma rodzajami urządzeń grzewczych oraz różnymi postaciami paliw.

Piotr Cembala

 

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama