Reklama

Świat Kominków nr 51

W kolejnym już 51 numerze magazynu Świat Kominków znajdziemy informacje na temat drewna i brykietów, kominów systemowych oraz wentylacji w domach energooszczędnych. Poznamy także Nominacje Płomień Roku 2016. Dowiemy się również więcej na temat zielonych tendencji 2017 z ISH Frankfurt. W tym numerze będzie można poczytać też na temat historii Muzeum Pałacu w Rogalinie, piecyków oraz mody na ogień w ogrodzie.
Świat Kominków nr 51
piecyk

Autor: archiwum redakcji

INSPIRACJE  

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

Piecyk dla każdego

Metalowe, emaliowane, obłożone kaflami lub kamieniem. Na nóżkach, wyposażone w dodatkowe półki, schowki czy siedziska. Uzbrojone w dodatkową kumulację lub płaszcz wodny. Na drewno, pelet lub gaz. Opcji jest wiele. O czym mowa? Piecyki wolno stojące, w naszej świadomości wciąż funkcjonujące jako „kozy”. Zupełnie bezpodstawnie w naszym kraju niedoceniane, a mają nam tak wiele do zaoferowania.

Aldona Mazurkiewicz

 

 

Kamień naturalny – Indywidualizm skrojony na miarę

 

kominek z kamienia

Najczęściej, gdy słyszymy słowa: kamień lub kominek z kamienia, to mamy na myśli biało-szary marmur lub „pomnikowy” granit. Można by rzec – cóż za ignorancja! Słysząc natomiast słowa: kominek z marmuru – widzimy przed oczami portal kominkowy na wzór Ludwika XVI, a przecież możliwości jest więcej – nie tylko portale, ale też nowoczesne formy, wzorzyste tafle… wystarczy uruchomić wyobraźnię. Poza tym rodzajów kamieni jest więcej, dużo więcej. Na rynku polskim najbardziej popularne kamienie naturalne to: marmur, granit, trawertyn, onyks oraz – od pewnego czasu – bazalt, łupek i kwarc. Kamienie, dzięki swej różnorodności, oferują nam niepowtarzalny wzór, magię kolorów oraz indywidualny charakter skrojony niemal pod nasze potrzeby. 

 Magdalena Rocławska - Harań 

 

 

Kominek wbrew przesądom i zakazom. Nie tylko drewnem człowiek pali

 

Zestawowi drewno & ogień zawdzięczamy w dużej mierze rozwój ludzkości. Jeśli w efekcie tej ewolucji tworzymy wielkie wynalazki i drobniejsze, ale przydatne każdego dnia rozwiązania, to czy musimy w kominku wciąż polegać wyłącznie na tej archaicznej bądź co bądź kombinacji? Otóż nie. Wybór rozwiązań alternatywnych jest naprawdę duży, poczynając od kominków gazowych, poprzez biokominki, a na kominkach elektrycznych kończąc. Wybór należy do nas.

 Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

Moda na ogień w ogrodzie

Już od kilku lat Polacy bardzo upodobali sobie przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu i oprócz standardowych pozycji, jak kiełbaski czy karkówka, coraz częściej przypiekają na ogniu szaszłyki czy ryby, sery i warzywa. Polacy grillują co tylko na ruszt się nawinie i grillują… na czym się da. Ciągle wiele jest urządzeń przypadkowych, ale coraz częściej wybór bywa świadomy. Tak jak zmieniają się nasze upodobania kulinarne, tak samo zmienia się moda wśród urządzeń do grillowania. Pojawiają się nowe modele, kolory i kształty grilli oraz palenisk. Coraz częściej są to nie tylko urządzenia funkcjonalne, ale też po prostu ładne, będące ciekawym elementem wystroju przydomowego ogródka.

Magdalena Balicka

 

Płomień Roku 2016 - NOMINACJE

Po raz dwunasty redakcja naszego magazynu przyzna w tym roku nagrody Płomień Roku dla najlepszych produktów, firm i wydarzeń w branży kominkowej. Przedstawiamy nominacje w 7 kategoriach, w każdej nominowanych zostało 10 firm, produktów bądź wydarzeń.

 

 

 

 

 

 

PODRÓŻE

 

Historia Muzeum Pałacu w Rogalinie ciepłem pisana

 

Jednym z większych zadań w czasie ostatniej rewaloryzacji pałacu Raczyńskich w Rogalinie było przywrócenie jakże ważnego, użytkowo-dekoracyjnego elementu wnętrz, jakim były piece i kominki. Pracami finansowanymi ze środków norweskich, unijnych i ministerialnych objęto 25 obiektów z różnych epok i wytwórni. Wpisywało się to w program odtworzenia historycznego charakteru tego domu z nawarstwieniami wynikającymi ze zmian stylistycznych, ideowych czy cywilizacyjnych dokonywanych przez właścicieli do roku 1939. Sukces temu skomplikowanemu przedsięwzięciu zapewniły wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie i zaangażowanie wykonawców, którzy z pieczołowitością realizowali szczegółowe wytyczne historyczno-konserwatorskie. Ewa Leszczyńska

fot. Zuzanna i Mateusz Garsztka (Chromatic Studio)

 

 BEZPIECZNY KOMINEK

 

Zielone tendencje 2017 z ISH Frankfurt

 

Jest w Europie kilka spotkań kominkowych, które nie tylko pokazują potencjał branży, ale też wytyczają kierunki rozwoju na kolejne lata. Do takich miejsc z pewnością zaliczają się targi ISH we Frankfurcie nad Menem. Wprawdzie dla kominków przeznaczony jest tylko jeden z poziomów jednej z kilku hal, ale… Hala 9.2 to taki „Hall of Fame”, hala sławy dla każdego producenta kominków na świecie. Bardzo cieszy, że do tej kominkowej elity dołączyło kilka polskich firm. Warto tam wystawiać swoje produkty i warto obserwować, w czym będzie się palić w najbliższych latach.

Witold Hawajski

 

Czym palić - drewno 

 

Właśnie kończy się czas na właściwe przygotowanie drewna kominkowego na najbliższy sezon. Praktycznie, jeśli nie ułożycie drewna do 10 lipca, nie macie szans na to, by zdążyło wyschnąć na podwórku do sezonu. Po tym terminie nie pomoże już żaden schemat rozstawiania drewna. Czas minie lub już minął. Nawet nie myślcie o tym, by drewnem przygotowywanym w środku lata palić w najbliższym sezonie. Będzie nadawało się do bezpiecznego palenia dopiero za rok. Oczywiście, jeśli nie jest Wam obojętne zdrowie sąsiadów. Zapamiętajmy, drewno kominkowe z zamiarem wysuszenia na powietrzu przygotowujemy wczesną wiosną i to tylko pod warunkiem odpowiedniego porcjowania tego drewna i rozstawiania w zawietrznym miejscu na podwórku lub placu z dużym dystansem i porządkiem pomiędzy porcjami (skrzyniami, workami, paletami). Dopiero po wysuszeniu drewno wkładamy do drewutni.

Lech Kowalewski

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama