Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?

Dzisiejsze budownictwo i nasze domy cały czas się zmieniają, a wraz z nimi kominki. Rosną wymagania ich izolacyjności, przez co spada zapotrzebowanie na ciepło. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, musimy mieć świadomość pewnych wymagań, które trzeba spełnić, by cały system działał bez zarzutu.
Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?

Źródło: Hoxter

Kominki z płaszczem wodnym

Dzisiejsze budownictwo i nasze domy cały czas się zmieniają. Rosną wymagania ich izolacyjności, przez co spada zapotrzebowanie na ciepło. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, musimy mieć świadomość pewnych wymagań, które trzeba spełnić, by cały system działał bez zarzutu.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Jaką moc wkładu do kominka  wodnego wybrać?

Aby dobrać odpowiedni wkład kominkowy z płaszczem wodnym, a dokładniej jego moc, musimy oszacować bądź wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło naszego budynku. Możemy to zrobić sami, posługując się wskaźnikami zapotrzebowania na moc cieplną W/m2 (ich wartość można odnaleźć w licznych artykułach), które mieszczą się w zakresie około 100 W/m2 dla starego, nieocieplonego budownictwa, przez 30–50 W/m2 dla nowego budownictwa, a nawet do 10 W/m2 dla budownictwa pasywnego.

Przy nieskomplikowanej bryle budynku uzyskamy w miarę poprawną wartość zapotrzebowania na ciepło. Jeśli jednak nasz budynek posiada bardziej skomplikowaną konstrukcję, nie obędzie się bez pomocy fachowca (instalatora, projektanta), który bardzo dokładnie wyliczy nam zapotrzebowanie na ciepło. Najgorszym doradcą w doborze wkładu kominkowego jest sprzedawca czy instalator, który z przyzwyczajenia, nieświadomości bądź – co gorsza – chęci większego zysku zaproponuje nam za duży wkład wodny. Przez to skazuje nas na wieczny problem z użytkowaniem takiego kominka. Ten sam skutek uzyskamy kierując się zasadą „na wygląd”, gdy chcemy mieć dużą, piękną szybę wkładu w niekoniecznie dużym salonie. Niestety, w tym przypadku czeka nas problem znacznego przegrzania pomieszczenia z zamontowanym kominkiem.

Jeśli posiadamy budynek o powierzchni 140 m2 w aktualnym standardzie izolacyjnym, jego zapotrzebowanie na ciepło będzie wynosiło około 7,0 kW. Z kart katalogowych producentów wkładów nie znajdziemy dokładnie takiej wartości, ale przyjmujemy nieco większą. Przykładem poprawnego doboru może być wkład wodny o mocy nominalnej 8,0 kW, z udziałem mocy do wody na poziomie 6,4 kW. Wczytując się głębiej w kartę katalogową, wkład ten może osiągnąć moc maksymalną rzędu 8,3 kW do wody.

Należy tutaj także pamiętać, że producenci oferują wkłady kominkowe o tej samej mocy nominalnej, ale o różnym udziale mocy do wody. Przykładowo wkład o mocy nominalnej 8,0 kW może mieć udział mocy do wody 5,6 lub 6,4 kW, która zależy od budowy i izolacji wkładu. Dzięki temu mamy wpływ na ilość pozostałej mocy (2,4 lub 1,6 kW) do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kominek.

 

Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama