Reklama

Kominki z płaszczem wodnym - czego potrzebują?

Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, musimy mieć świadomość pewnych wymagań, które trzeba spełnić, by cały system działał bez zarzutu. Jak pokazuje praktyka, nie warto szukać oszczędności w tego typu rozwiązaniach. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z obniżeniem żywotności wkładu, korozją, sadzą w kominie i niebezpieczeństwem pożaru. Jeżeli decydujemy się na kominek z płaszczem wodnym i połączenie go z instalacją centralnego ogrzewania, to konsekwentnie realizujmy wszystkie niezbędne wymagania.
Kominki z płaszczem wodnym - czego potrzebują?
Kominek dwustronny, wodny, z ramką z czerwonych kafli, Brunner

Dzisiejsze budownictwo i nasze budynki cały czas się zmieniają. Rosną wymagania ich izolacyjności, przez co spada zapotrzebowanie na ciepło. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, musimy mieć świadomość pewnych wymagań, które trzeba spełnić, by cały system działał bez zarzutu. Jak pokazuje praktyka, nie warto szukać oszczędności w tego typu rozwiązaniach. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z obniżeniem żywotności wkładu, korozją, sadzą w kominie i niebezpieczeństwem pożaru. Jeżeli decydujemy się na kominek z płaszczem wodnym i połączenie go z instalacją centralnego ogrzewania, to konsekwentnie realizujmy wszystkie niezbędne wymagania. Pamiętajmy również, że kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ciepła dla naszego budynku; przeważnie jest to współpraca z kotłem gazowym, rzadziej z pompą ciepła.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Kominek z płaszczem wodnym to szereg zabezpieczeń, które pozwalają na bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie całej instalacji:

  • bufor ciepła, pozwala na elastyczną pracę wkładu i prawidłowe spalanie;
  • zawór bezpieczeństwa, chroni przed wzrostem ciśnienia;
  • zawór termiczny, chroni przed wzrostem temperatury powyżej 100°C;
  • zawór 3-drogowy termostatyczny, który chroni przed tzw. zimnym powrotem.

 Zalety połączenia kominka wodnego z instalacją ogrzewania budynku:

  • równomierne ogrzewanie całego budynku dzięki wykorzystaniu instalacji centralnego ogrzewania, mogą to być grzejniki lub ogrzewanie podłogowe;
  • nieprzegrzewanie pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, ponieważ duża część ciepła (w zależności od typu) przekazywana jest do wody, a dalej do instalacji centralnego ogrzewania;
  • nie występuje wzmożony ruch powietrza, brudne kratki, ściany .

Materiał opracowany przez redakcję


Oceń

Reklama
Reklama